Funkce pro úpravu měřítka rastrové reference v AutoCADu

Kategorie » téma: AutoCAD | AutoCAD Architecture | AutoCAD Civil 3D | AutoCAD LT

06.03.2013 15.58 | Jan Panoch | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 13367x

Když vložíme do DWG výkresu rastrový obrázek nebo PDF soubor například naskenované katastrální mapy, mapy s vedením technické infrastruktury a podobně, je třeba po vložení do výkresu upravit měřítko vloženého objektu, aby odpovídalo měřítku výkresu. To jistě není pomocí trojčlenky nic složitého, ale tuto operaci jsem absolvoval již tolikrát, že mě napadlo práci si trochu ulehčit a napsat na tento postup jednoduchou funkci. Tu si můžete stáhnout na konci tohoto příspěvku.

adrs1
Do výkresu si nejprve vložíme rastrovou referenci – obrázek nebo PDF soubor. Pro názornost jsem na obrázku vpravo okótoval značku měřítka katastrální situace. Následně spustíme funkci příkazem adrs

 

adrs2
Funkcí jsme  vyzváni k zadání skutečné vzdálenosti. V tomto případě budu upravovat obrázek katastrální mapy dle značky měřítka v jeho levém spodním rohu. Vzdálenost lze zadat jak z klávesnice tak ukázáním dvou bodů.

 

adrs4
Následně jsme vyzváni k zadání vzdálenosti na referenci. I nyní lze vzdálenost zadat numericky z klávesnice nebo ukázáním dvou bodů. Já využiji značky meřítka a zadám dva jeho koncové body.

 

adrs5
Poslední výzva směřuje k vybrání reference. Ukáži tedy na vložený PDF soubor, jehož měřítko se následně změní dle zadaných hodnot.

 

adrs6

 

Načtení vlx souboru s funkcí do aktuálního výkresu AutoCADu lze provést v zásadě dvěma způsoby. Ten nejjednodušší je, že přetáhneme z okna správce souborů (třeba z Průzkumníku) ikonu vlx souboru do okna AutoCADu a funkci spustíme. Druhý způsob je využití příkazu _appload. V dialogovém okně vybereme požadovaný soubor s funkcí a máme-li zaškrtnuto tlačítko Add to History vloží se odkaz na tento soubor do okna Histroy list, takže příště již nebudeme muset soubor vyhledávat. Budeme-li chtít funkci spouštět často, vyplatí se přidat ji doStartup Suit. Do tohoto dialogového okna se dostaneme klepnutím na tlačítko Contents. Pomocí tlačítka Addpřidáme soubor s funkcí. Funkce v souborech, které se zobrazují ve Startup Suit se načítají při každém spuštění AutoCADu a při otevření každého výkresu, takže je není třeba zvlášť načítat stačí je spustit stejně jako jakýkoliv jiný příkaz.

Funkci si můžete stáhnout zde:

https://skydrive.live.com/redir?resid=2E0623B4C889D54F!1842

Komentáře:

#2 | Tom » Soubor neexistuje

30.05.2017 13.30

Dobrý den,

mohl by jste mi zaslat funkci do emailu? Na google drive již není přístupný :(

Děkuji

#3 | Panoch » --

30.05.2017 13.34

Dobrý den, na originálním blogu k dispozici je

http://cadcz.blogspot.cz/search?q=Funkce+pro+%C3%BApravu+m%C4%9B%C5%99%C3%ADtka+rastrov%C3%A9+reference+v+AutoCADu

případně se dá stáhnout ze stránky download

http://cadcz.blogspot.cz/p/download.html

Panoch

Přidat komentář

 *
 *
 
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.