Projekt Autodesku Photofly pro rychlé zaměření objektů

Kategorie » téma: Primární data » Primární data

01.11.2010 11.07 | Marcel Brejcha | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 3154x

Protože již delší dobu používám pro svou práci software pro fotogrammetrii, byl jsem moc zvědavý na novinku Autodesku, jejíž název zní velmi lákavě: Photofly.

Každý projektant se jistě setkal se situací, kdy rychle potřeboval provést zaměření skutečného stavu stavby a to zrovna takových jejích částí, které nebyly zrovna jednoduchým způsobem přístupné. Autodesk přichází s projektem Photofly, který z digitálních fotografií umožňuje vytvořit 3D model zájmového objektu resp. vytvořit množinu bodů na objektu spočívající. Celý projekt je založen na principu práce typu klient – server, kdy fotografie jsou z klientské části aplikace odeslány na server projektu Photofly, na kterém proběhnou výpočty bodů na předmětných objektech.

OBR1
Diagram workflow Autodesk Photofly

Při exponování záběrů je důležité dbát na skutečnost, že pro přesnost je důležité, aby na snímcích bylo co nejvíce společných objektů. Proto je důležité vytvářet dostatečné překryty (metoda využívá výpočtů protínaní vpřed).

OBR2
 

Systém umožňuje zadání ohniskové vzdálenosti fotoaparátu (i pro jednotlivé snímky), referenčních vzdáleností  a referenčních bodů. Uživatel má možnost doplnit do modelu další body a linie. Orientace při práci je velmi zpříjemněna proložením fotografií body modelu.

Tento software je možné využít pro primární zaměření ve stavebnictví, prácí v terénu (kubatury zemních těles, archeologie apod.), malých objektů (sochy, objekty v interiérech apod.)

Výstupem jsou 3D linie a 3D body (mračna bodů), které reprezentují daný objekt. Uživatel má možnost exportu do formátů dwg, FBX, LAS (mračna bodů laser scaning) a RZI (Image Modeler). 

Z vlastní zkušenosti mohu programový nástroj doporučit přinejmenším k vyzkoušení. To nejdůležitější nakonec – program je volně ke stažení.

OBR3
Ukázka zpracované kapličky u Krásného Března

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. Zadané emailové adresy nebudou zveřejněny.

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Primární data » Aktuality

05.08.2010 21.44 » Spuštěn nový blog

Dnes byl spuštěn nový blog zabývající se tématy, které se týkají přípravy primárních dat pro projektování.