zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Sluneční záření v PENB: údaje pro letní měsíce

Kategorie » téma: Energie » Obecně

06.06.2010 23.02 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17342x

Otázka:

Na prvním formuláři programu Energie 2009 zadám umístění budovy (pomocí rolo soupisu lokalit), dále zadám údaje o slunečním záření (Data pro normové výpočty). Po vracení na úvod mi vyskočí hlášení, že jsem u některých měsíců nezadal množství dopadajícího slunečního záření. Podle nápovědy to však v případě nechlazených objektů není chyba. Mýlím se?

Příjemné svátky a šťastný rok 2023!

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Area

20.12.2022 21.15 | Pavel Šála , Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17330x

Příjemné vánoční svátky a úspěšný příští rok přejeme všem našim váženým zákaznicím a zákazníkům, kolegyním a kolegům, pravidelným i náhodným čtenářkám a čtenářům našeho blogu.

Teplotní pole z programu Area 2017 (vstupní data z generátoru MeshGen Area, výchozí podklad Flavijus)
Teplotní pole z programu Area 2017 (vstupní data z generátoru MeshGen Area, výchozí podklad Flavijus)

Ať vám rok 2023 přinese hodně radosti, štěstí, pevného zdraví a pozitivních výsledků nejen s hodinovým výpočetním modelem energetické náročnosti budov!

Děkujeme za dosavadní přízeň a těšíme se na další spolupráci.

Kolektiv K-CAD s.r.o.

Zadání sedlové střechy s větracími komínky

Kategorie » téma: Mezera

20.03.2014 19.11 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17310x

Otázka:

Mám otázku na program Mezera. Jde mi o to, jak postupovat při zadání geometrie vzduchové mezery sedlové střechy při přidání komínků do hřebene střechy:

Sedlová střecha
Sedlová střecha

Lze počítat pouze půl konstrukce od nasávacího otvoru v úrovni fasády po hřeben střechy se započtením poloviny plochy komínků? Případně jak zadat použití komínků ve vrcholu střechy? Lze počítat jako výšku výstupního otvoru vrch komínku?

Otázka:

Mám dotaz na metodiku výpočtu měrného toku přes neklimatizované prostory dle ČSN EN ISO 13789 kap. 6.

Tato metodika výpočtu „b“ mi připadá logická, jednoduchá a praktická. Bohužel už ne v případě, kdy k nevytápěnému prostoru přiléhá více teplotních zón.

Nevytápěný prostor v BD
Nevytápěný prostor v BD

Na obrázku posílám nejjednodušší příklad, kdy je bytovka počítána dvouzónově a s nevytápěnou garáží sousedí obě zóny: byty podlahou nad garáží a společné prostory (schodiště, kóje) svislými stěnami:

------------------

Výpočet podle normy je založen na podílu ztrát – čím méně teče z vyt. DO   nevyt. prostoru a čím více Z nevyt. do exteriéru, tím se blíží bčko 1,0, tedy exteriéru.

Když ale počítám zóny zvlášť, zadám k interiéru pouze hraniční kci dané zóny, ale k exteriéru celou garáž. Výsledkem pak je, že se mi dopočítají dvě zcela odlišné redukce b.

Cítím, že tento výpočet je špatně – bčko by mělo být charakteristické pro konkrétní nevytápěný prostor bez ohledu jak okolí zónuji – bčko odpovídá nějaké teplotě v nevyt. prostoru, která je dána právě měrnými toky prostupem a větráním.

Napadá mě jedině spočítat si v excelu součet všech toků DO a z Z nevyt. prostoru přes všechny zóny a vytvořit si tak charakteristické bčko, které pak zadám jednoduše pomocí A.U.b, což ale opravdu není systémové.

Otázka:

Není mi jasný postup stanovení hodnoty Uem,N podle posledního znění ČSN 730540-2. Mohl byste mi prosím poslat nějaký praktický a jednoduchý popis jednotlivých kroků výpočtu požadavku?

< 1 .. 274 275 276 277 278 Stránka 279 280 281 282 283 284 .. 316 >