řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Hodnotím detail návaznosti podlahy na zemině na obvodovou stěnu, která je založena mírně (na výšku cca 3 tvarovek) pod terénem. Skladba podlahy je celkem klasická:

- nášlapná vrstva + mazanina 50 mm

- PE folie

- EPS 150 mm

- asf. pás na podkladním betonu.

Klient požaduje výpočet roční bilance kondenzace v podlaze a v návaznosti na stěnu. Odkázal jsem ho na ČSN 730540-2, kde se píše, že se podlaha na terénu z hlediska roční bilance nehodnotí ("Požadavky podle 6.1.2 a 6.2 se uplatňují pro vnější i vnitřní konstrukce s výjimkou konstrukcí přilehlých k zemině..."), ale nepomohlo to.

Existuje nějaká možnost, jak skladbu rozumně vyhodnotit?

ZOOM: Elektrokotel a elektřina z FV systému

V detailním návodu se tentokrát podíváme na to, jakým způsobem lze zadat v Energii zdroje tepla využívající elektřinu částečně z ostrovního FV systému a částečně z veřejné sítě. Inspirací byl následující dotaz:


Prosím o doporučení, jak zadat hlavní zdroj tepla pro vytápění krb s teplovodním výměníkem a vedlejší zdroj tepla elektrokotel využívající elektřinu z vlastních fotovolt. panelů, resp. z veřejné sítě. Předpokládám pokrytí topného času krbem 50 %, elektrokotlem s el. energií z fotovoltaiky 30 % a elektrokotlem s el. energií z veřejné sítě 20 %.

Teplá voda se připravuje akumul. ohřevem elektrokotlem využívajícím primárně elektřinu z fotovolt. panelů (80%), případně z veřejné sítě (zbytek).

Zajímalo by mne, jak promítnout vlastní el. energii z fotovoltaiky ke snížení primární energie.

ZOOM: Teplovzdušné vytápění se 100% recirkulací

V dalším detailním návodu se soustředíme na způsob zadání teplovzdušného vytápění se stoprocentní recirkulací vzduchu, které je kombinované s nuceným větráním přes větrací jednotky s aktivní rekuperací. Inspirací byl následující dotaz:


Zajímalo by mne, jak zadat do výpočtu energetické náročnosti budovy (administrativní budova s obchody) následující komplikovanou situaci:

- vytápění objektu je zajišťováno pomocí tepelných čerpadel Panasonic vzduch/vzduch. Vzduch z místností přes jednotky pouze cirkuluje, je teplotně upraven a pak vrácen zpět do místností.

- větrání objektu je zajišťováno pomocí jednotek Nilan VP18 s aktivní rekuperací a přípravou teplé vody.

Postup při úpravě krycích listů pro NZÚ 2015

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

29.05.2015 22.51 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 21665x

Otázka:

Lze v krycích listech provést vlastní přednastavení, např. vyplnit jméno a adresu zpracovatele posouzení, aby se nemusely tyto údaje stále znovu vyplňovat?

Aktivní chladící trám (indukční jednotka) a jeho zadání

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

05.05.2015 22.18 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20950x

ZOOM: Aktivní chladící trám

Další detailní návod ukazuje způsob zadání aktivních chladících trámů (trámců / indukčních jednotek) do programu Energie. Inspirací byl následující dotaz:


Chtěla bych se Vás zeptat, jak do Energie správně zadat chlazení pomocí aktivních stropních trámů. Jde o kombinaci chlazení primárního vzduchu dodaného VZT jednotkami (zdroj chladu je integrované chlazení - kompresory ve VZT jednotce a sekundárního (cirkulačního vzduchu) - zdroj chladu budou tepelná čerpadla země voda.

Primární vzduch přiváděný do trámů je chlazen integrovaným chlazením ve VZT jednotce o teplotě chladiva 6/12° na 17°C.

Sekundární vzduch (cirkulační) je chlazen vodou 16/22 (zdroj tepelná čerpadla země voda). Předpoklad je, že potřebu chladu pro sekundární vzduch pokryjí tepelná čerpadla 2/3 pasivním chlazením a 1/3 aktivním chlazením za pomocí kompresoru tepelných čerpadel.

< 1 Stránka 2 3 >