zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Narazil jsem na zásádní problém v Energii 2017 - u budovy s téměř nulovou spořebou energie nedochází u zón k přenásobení referenční hodnoty Uem korekcí pro návrhovou teplotu mimo 18-22 °C. Tudíž je ref. Uem ve výsledku měkčí, než když hodnotím pouze "novou budovu" (kdy k uvedené korekci dochází správně).

Nemůžu tedy vyhotovit PENB pro budovu, kde je hlavním provozem bazén a saunové prostory (tedy návrhové teploty 28-24 °C).

ENEX a vkládání dat

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Normy a vyhlášky

08.04.2020 11.47 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 63229x

S platností nové vyhlášky č. 4/2020 Sb., o energetických specialistech, je nově potřeba nahrávat do Enexu nejen soubor xml, ale je třeba tam vkládat i soubory potřebné k otevření dané úlohy v programu, ve kterém byla vytvořena. U Energie toto uděláte že nejlépe funkcí "Soubor - Exportovat do formátu ZIP". Vytvořený ZIP pak nahrajte do Enexu.

Aktuální stav prací na programu Energie 2020

Kategorie » téma: Energie » Obecně | Normy a vyhlášky

08.06.2020 12.00 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 62499x

Vzhledem k tomu, že dlouho očekávaná nová vyhláška č. 264/2020 Sb. o energetické náročnosti budov je již oficiálně k dispozici (viz také http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/vyhlaska-o-energeticke-narocnosti-budov-264-2020/), objevují se stále častěji dotazy, kdy a v jaké podobě bude dostupná také nová verze programu Energie.

Není to nijak překvapivé, protože nová vyhláška kromě toho, že celkem dramatickým způsobem mění samotnou podobu PENB, zavádí i řadu dalších změn - mimo jiné i posuny v referenčních hodnotách a hranicích energetických tříd. Každého specialistu tedy napadne, že by nebylo od věci si vše co nejdříve vyzkoušet...

Tuto poptávku cítíme a chápeme ji, ale bohužel na programu Energie 2020 ještě stále intenzivně pracujeme a řadu týdnů ještě určitě pracovat budeme. Některé jeho části jsou ale již dokončené a můžeme je alespoň stručně představit.


Prakticky kompletně hotové je samotné zadávání vstupních dat. Detailně všechny změny popíšeme později v sérii několika článků, zde jen stručně představíme hlavní principy a možnosti nového zadávání. Slovo "nového" je opravdu na místě, protože hlavně v oblasti definice provozních podmínek v zónách a parametrů technických zařízení budov nezůstalo z původního způsobu zadávání v programu prakticky nic.

To by mohlo pochopitelně v řadě našich dlouholetých zákazníků vyvolat i mírné zděšení, ale snad několik následujících snímků přispěje spolu s komentářem k rozptýlení obav z toho, že bude třeba se vše učit zcela znovu...

Otázka:

Měl bych na vás dotaz ohledně energetické náročnosti v Energii 2020. Momentálně používám verzi 2020.7 a jde mi konkrétně o bilanci větrání.

Řeším nebytový objekt jako novostavbu s přirozeným větráním se zadáním dle profilu dle ČSN a zarazilo mě, že tepelný tok větráním hodnocené budovy (267,356 W/K) vychází značně rozdílně než tepelný tok větráním referenční budovy (194,714 W/K).

Neměl by v případě přirozeného větrání vycházet tepelný tok pro hodnocenou a referenční budovu totožný?

Otázka:

Počítám novostavbu RD v Energii 2019-7 a zadávám, že jde o RD s téměř nulovou spotřebou energie. Zde bych rád rozklíčoval požadavek na neobnovitelnou energii.

Referenční budova mě vyšla 168 kWh/m2.a a pro zatřídění do klas. třídy vychází 243 kWh/m2.a.

Jak získám požadavek na budovu s téměř nulovou spotřebou, když si vezmu 243 x 0,75 (neboli snížení o 25% - vyhláška 78/2013 Tab. 5.) = 182 kWh/m2.a což nesedí s referenční hodnotou?

< 1 2 3 Stránka 4 5 6 7 8 9 .. 25 >