řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Po zhruba měsíci začneme brzy nabízet ke stažení na www.kcad.cz další bezplatný update programu Energie - verzi 2023.6, která umožňuje efektivně zohlednit ve výpočtu vnitřní konstrukce, časově proměnné výměny vzduchu mezi zónami či odlišné režimy ovládání žaluzií v teplých a chladných měsících roku.

Rozšířeny byly také možnosti grafického výstupu, který zobrazuje hodinové hodnoty vybraných veličin nejen pro hodnocenou, ale nově i pro referenční budovu.

Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.6 najdete dále v článku...

Otázka:

Hodnotím halový objekt, ve kterém mám pro zonu 1 v záložce "otopná soustava" zadány zdroje pro VZT teplovzdušné vytápění - tepelné čerpadlo a el. topnou patronu - s účinnosti distribuce a sdílení  89/85 %.

Do protokolu průkazu se mi k jednotlivým zdrojům propíše ovšem účinnost 38,6 % a v průkazu se to nelíbí inspektorům ze SEI - čím je to prosím způsobeno?

ZOOM: Výměna vzduchu mezi zónami v hodinovém kroku

V detailním návodu se tentokrát podíváme na nové možnosti zadání časově proměnné výměny vzduchu mezi zónami v programu Energie 2023.6. Současně si ukážeme i typické dopady možných variant zadání objemových toků vzduchu na výsledky výpočtu. 


Inspirací k článku (a samozřejmě i ke změnám v programu) byl nedávný dotaz. Protože se jedná o zajímavou a často diskutovanou problematiku, přinášíme následující podrobnější komentář.

Od poslední aktualizace programu Energie sice neuplynulo mnoho času, ale přesto během tohoto týdne uvolníme aktualizaci Energie 2023.7, protože přináší naprosto zásadní zlepšení pro všechny uživatele, kteří jsou zvyklí zadávat stejné konstrukce (skladba, orientace, stínění) po částech, aby měli zadání přehlednější.

Jak už jsme vícekrát na blogu upozorňovali, velký počet konstrukcí v zóně výrazně zpomaluje výpočet, takže jsme před výše uvedeným postupem zatím důrazně varovali. Musíme na tomto místě poděkovat panu Ing. M. Handlířovi za zaslání inspirativního námětu, jak optimalizovat výpočet, aby byl rychlejší i s konstrukcemi zadanými po částech.

Výsledky optimalizace výpočtu jsou samozřejmě proměnné. Pokud nejsou v zadání žádné stejné konstrukce, tak se výpočet nijak nezrychlí. Pokud je ale zadán velký počet shodných konstrukcí (např. při zadání obalových konstrukcí po jednotlivých bytech), může být zrychlení výpočtu oproti dosavadnímu stavu až ohromující. U jedné z testovaných úloh (85 stěn a střech, 16 oken a 80 lehkých obvodových plášťů v 1 zóně) se doba výpočtu zkrátila z 13 h na pouhé 3 minuty (!). Věříme proto, že rychlé vydání takto užitečného update přivítáte.

Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.7 najdete dále v článku...

Energie 2023.8: Opravy výpočtu a funkce pro usnadnění práce

Kategorie » téma: Energie » Obecně

25.04.2023 20.50 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 5 komentářů | Přečteno: 19811x

Program Energie už je - v daném kontextu bohužel - natolik komplexním a složitým nástrojem, že se nám naneštěstí ne vždy podaří zachytit různá nedopatření včas. Neocenitelná je pro nás proto zpětná vazba od pozorných uživatelů - zvláště pak v případě, když se jedná o chyby, které se projeví jen při určité kombinaci vstupních údajů a na které tedy při testování nemusíme vůbec narazit. A právě kvůli dvěma takovým méně patrným opomenutím (za upozornění děkujeme!) vydáváme v zásadě obratem update Energie 2023.8.

Podstatná je hlavně oprava výpočtu potřeby energie na vytápění a chlazení u referenční budovy, která mohla být u verzí 2023.6 a 2023.7 stanovena bohužel v určitých situacích chybně. U starších verzí (do 2023.5) byl výpočet v pořádku, stejně jako v případě jednozónových budov či vícezónových se stejným typem větrání ve všech zónách. Rizikové byly jen vícezónové budovy, pokud u nich byly nejprve zadány nuceně větrané zóny a poté zóny přirozeně větrané. Omlouváme se za nepříjemné přehlédnutí několika řádků kódu a děkujeme za pochopení.

A aby nešlo jen o opravy, bylo do verze 2023.8 přidáno i několik užitečných funkcí pro usnadnění práce s programem při zadávání vlastních profilů a při vkládání hodnot ze schránky.

Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.8 najdete dále v článku...

< Stránka 1 2 3 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

03.11.2023 13.35 » Energie 2023.11 k dispozici.

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.11.

31.08.2023 14.47 » Energie 2023.10 k dispozici

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.10