Energie 2023: zásadní změna za dveřmi

Kategorie » téma: Energie » Obecně

22.09.2022 17.36 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 13059x

Jak je mezi energetickými specialisty všeobecně známo, ukládá vyhláška MPO ČR č. 264/2020 Sb. povinnost použít od 1. 1. 2023 hodinový krok výpočtu pro stanovení celkové dodané energie u budov s chlazením, úpravou vlhkosti a výrobou elektrické energie (§ 4, bod 1 a § 12 vyhlášky).

Chlazení či úprava vlhkosti se sice u nás navrhují hlavně pro administrativní budovy, nemocnice a další nebytové stavby, ale návrh fotovoltaiky pro rodinné a bytové domy už není nijak výjimečný. Lze proto očekávat, že většina energetických průkazů bude muset být už v blízké době zpracována s hodinovým výpočetním krokem - o výpočtech pro dotační program NZÚ nemluvě.

Do ledna 2023 zbývají zhruba 3 měsíce, takže je nejvyšší čas na seznámení nejen s novým typem výpočtu a s jeho dopady na výsledky hodnocení, ale také s tím, jaké nové možnosti modelování a výpočetního hodnocení poskytuje.

Nejde totiž jen o pouhé zvětšení počtu výpočetních kroků z 12 (pro jednotlivé měsíce) na 8760 (pro jednotlivé hodiny) za rok. Mění se kompletně samotný princip výpočtu, který nově plně respektuje fyzikální proces dynamického, nestacionárního šíření tepla vedením ve stavebních konstrukcích. Výsledkem je tak výpočetní nástroj, který umožňuje dynamické simulace chování budov v čase. To je zásadní kvalitativní změna oproti dosavadním výpočetním postupům.

Jsme velmi rádi, že po zhruba dvouleté - a mimořádně intenzivní - práci můžeme našim zákazníkům oznámit, že již brzy budou mít příležitost vyzkoušet si všechny nové možnosti výpočtu s hodinovým krokem. Předpokládáme, že začátkem října by mohla být instalace první verze Energie 2023 připravena k distribuci.

V dalších připravovaných článcích najdete přehled hlavních novinek v programu včetně výsledků ověření přesnosti výpočtu podle normy ASHRAE 140.

Zbyněk Svoboda

Komentáře:

#1 | Ondřej » --

23.09.2022 08.17

Dobrý den,
rád bych se vás zeptal, zda bude hodinový krok používán i pro stanovení dodané energie na vytápění. Pokud ano, tak máte již otestováno jak tento přechod ovlivní celkovou bilanci vytápění? Jsou zde velké rozdíly oproti měsíčnímu kroku?

#2 | Zbyněk Svoboda » Hodinový krok

23.09.2022 13.18

Hodinový krok bude v nové verzi použit pro všechny výpočty, tedy i pro stanovení dodané energie na vytápění (nejde to ostatně udělat jinak, celková dodaná energie musí být určena tímto způsobem).
Určitá porovnávání výsledků měsíčního a hodinového kroku jsme už prováděli, ale bohužel jen v omezeném rozsahu - nemáme totiž bohužel stále ještě k dispozici definitivní smluvní hodinové profily užívání (uvedení Energie 2023 na trh závisí hlavně na tom, kdy budou k dispozici).
Výsledky porovnávání nebyly úplně jednoznačné - u některých budov nám vyšla mírně vyšší dodaná energie na vytápění, u jiných naopak. Rozdíly ale nebyly nijak zásadní, např. klasifikační třídy vyšly ve všech případech dosud stejně.
Další porovnávání výsledků pro reálné budovy připravujeme.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.