zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Update Icon 96x96 pngJak jste se mohli dočíst i na našem blogu, je připravena novela vyhlášky MPO č. 264/2020 Sb., která by měla podle posledních zpráv z MPO platit od 1. 9. 2024.

Kromě úprav některých definic a článků se v novele vyhlášky mění řada referenčních hodnot, upraveny byly některé faktory neobnovitelné primární energie a najde se i změna v postupu hodnocení. Vesměs jde o úpravy související s přechodem na hodinový krok výpočtu, po jehož cca 1,5 ročním používání se ukázala různá problematická místa ve stávající vyhlášce.

Typickým příkladem je započítání elektřiny z fotovoltaického systému exportované do sítě při výpočtu neobnovitelné primární energie. Dosud používaný postup (jako export lze započítat max. dvojnásobek celkové dodané energie) je bezproblémový při měsíčním kroku výpočtu, ale v hodinovém kroku způsobuje obvykle citelné zhoršení výsledků (psali jsme o tom i na našem blogu). Novela vyhlášky limit pro započítání exportované elektřiny odstraňuje.

Podobných poměrně významných úprav je v novele více. Není proto nijak překvapivé, že bylo nutné kvůli nim připravit novou verzi programu Energie 2024. Podrobný popis všech novinek - nejde totiž ani zdaleka jen o aktualizaci na novelu vyhlášky! - zveřejníme později. Malou ukázku z nových možností najdete dále v článku.

Zahájení prodeje Energie 2024 předpokládáme v srpnu 2024.

Energie 2023.12: Operativní oprava výpočtu - korekce vlivu okenic

Kategorie » téma: Energie » Obecně

20.04.2024 18.50 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 5796x

I když jsme už do vydání Energie 2024* nepředpokládali žádný další update, umístíme během týdne na www.kcad.cz k bezplatnému stažení operativní opravu výpočetního modulu s korekcí výpočtu vlivu okenic u výplní otvorů.

Díky pozorné kontrole a upozornění p. Ing. Zástěry jsme zjistili, že se vliv okenic zohledňuje při výpočtu omylem vícekrát. Pokud je v budově více oken s okenicemi, může to vést k neadekvátně nízké potřebě tepla na vytápění. Výpočet jsme obratem opravili a korigovaný výpočetní modul přidali do instalačního souboru Energie 2023.11 (změnilo se jen číslo verze změněného výpočetního modulu, ostatní části programu zůstaly stejné).

Pokud nehodnotíte vliv okenic, není třeba update instalovat. V opačném případě prosím reinstalujte program. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení.


(*) Jak už jsme na blogu vícekrát uvedli, verzi 2024 připravujeme především kvůli novele vyhlášky č. 264/2020 Sb. Ta měla být podle původních plánů v platnosti od letošního jara, ale došlo ke zpoždění o cca čtvrt roku. Energii 2024 tedy můžete očekávat v létě. Kromě aktualizace na novelu vyhlášky bude obsahovat i velké množství nových možností a funkcí (např. předehřev či předchlazení větracího vzduchu, různé typy volného chlazení, zohlednění vlivu oblačnosti atd.).

 

Instalace Energie s upraveným výpočtovým modulem je k dispozici ke stažení na kcad.cz 

Otázka:

Můj dotaz je ryze technického charakteru. Většinu času pracuju v Energii na dvou monitorech, okna se zobrazují na obou, libovolně přesouvám.

Nicméně občas cestuju a potřebuju pracovat pouze na notebooku. V tom případě mám problém, protože okna otevřená dříve na druhém monitoru se nezobrazují. U některých oken pomůže klávesová zkratka Alt+mezerník a posun, bohužel u pomocných výpočtů a nápověd nepomůže ani tohle. Nepomůže ani restart počítače. Vždy je nutné se připojit na druhý monitor, abych patřičná okna "našla".

Jak mám tento problém řešit? Dost často mě to zabrzdí v práci.

Energie 2023.11 k dispozici.

Kategorie » téma: Energie » Obecně

03.11.2023 13.30 | Pavel Šála | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 17361x

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.11. Informace o novinkách zde.

Během tohoto týdne umístíme na www.kcad.cz k bezplatnému stažení aktualizaci Energie 2023.11.

Nová verze je velmi důležitá hlavně pro uživatele programů Protech, protože umožňuje import nové verze XML souboru generovaného programem Protech TV (jde o XML soubor s odkazy na nové hodinové smluvní profily užívání).

Další změny a novinky - např. volitelná automatická korekce ztrát zásobníků a rozvodů teplé vody podle teploty v zóně - mohou upřesnit či rozšířit možnosti výpočtu všem uživatelům.

Podrobnější přehled novinek v Energii 2023.11 najdete dále v článku...

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 79 >