Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

23.05.2022 12.49

Dobrý den,
prosím o zodpovězení dotazu ohledně přídavné spotřeby elektrické energie parkovacího domu a plnění z hlediska energetické náročnosti budovy. Daný parkovací dům má dva podzemní garáže (přídavné spotřeby nucené větrání, osvětlení) + první a částečně druhé patro s restaurací, obchody + zbývajících šest pater parkovaní (přídavné spotřeby osvětlení). Zony garáží nejsou modelovány a přídavné spotřeby pouze zadány do PENB přes ZADÁNÍ PŘÍDAVNÝCH SPOTŘEB. Je vyžádána dokumentace osvětlení - tedy víme instalovaný i soudobý příkon, roční dobu provozu za dne a noci a osvětlenost prostor (lx). Problém nastává u daného osvětlení. Neplníme s ní jak dodanou, tak primární energii a to za předpokladu, že dodržíme daný příkon dle projektu. Neplnění je opravdu markantní. Na SEI nám bylo řečeno, že je nutné vždy přídavné spotřeby do PENB uvažovat. Dále uvažovat instalovaný a nikoli soudobý příkon do výpočtu (ten je cca o třetinu větší).
Setkali jste se již s danou problematikou? Je možné nějak daný problém z hlediska výpočtu vyřešit?

Osvětlení (dodaná energie)- 213 kWh/m2.rok (F)
Celková energie dodaná vychází 308 kWh/m2.rok (Referenční 224 kWh/m2.rok)
Primární energie z neobnovitelných zdrojů energie 695 kWh/m2.rok (referenční 279kWh/m2.rok)

Případně mohu poskytnout další podklady/výpočet.
Děkuji

Ano, je to tak, jak uvádí SEI: se spotřebou energie v nevytápěných prostorech je nutné počítat, pro výpočet dodané energie na osvětlení se vychází z instalovaného příkonu.

Zlepšit výsledky nebude asi snadné, protože u referenční budovy vychází v daném případě skoro jistě podstatně nižší příkon, než je ten vyprojektovaný. Snížit (tj. zlepšit) oproti referenčním hodnotám by šel reálně jen činitel systému řízení (zlepšení o cca 10%), protože činitel závislosti na denním světle bude v daném případě těžko jiný než 1. Ostatní parametry se uvažují shodně pro hodnocenou i referenční budovu.

Obávám se tedy, že by bylo nutné snížit příkon, aby se budova dostala na vyhovující úroveň.

Zbyněk Svoboda

20.05.2022 13.42

ZADÁNÍ SPLITOVÝCH JEDNOTEK S FUNKCÍ CHLAZENÍ A TOPENÍ
Zpracovávám PENB na novostavbu RD, kde projekt navrhuje použití splitových jednotek, které už prakticky všechny umějí dnes chladit i topit. Investor je zamýšlí používat v létě na chlazení a v chladných podzimních či jarních dnech na lehké přitápění. Jinak hlavním zdrojem vytápění bude tepelné čerpadlo vzduch/voda s podlahovým vytápěním.
Prosím o radu, jak správně tyto splitové jednotky zadat do programu ENERGIE.
Měly by být zadány jednou jako zdroj chladu, ale typový profil pro prostory bytu u novostavby RD mi vůbec nedovolí zadat chlazení. Lze toto nějak korektně "obejít"?
Podruhé by tyto splitové jednotky měly být zadány jako zdroj tepla s tím, že budou pokrývat cca 10 % potřeby tepla na vytápění.
Pokud bude přece jen připuštěno zadání chlazení, pak budu muset totéž zařízení zadat dvakrát - tedy jednou jako zdroj chladu a podruhé jako zdroj tepla, že ano? Nebo bude nakonec stačit je zadat jako zdroj tepla? Děkuji!

Ano, jednotku je třeba zadat samostatně jako zdroj chladu a samostatně jako zdroj tepla (1 zařízení bude tedy zadáno 2x: pokaždé jako jiný typ s jinými parametry) a přiřadit ji pak do zóny s příslušným podílem na dodávce energie na vytápění (zdroj tepla) a chlazení (zdroj chladu).

Podrobné informace, jak nastavit chlazení v RD a BD, najdete zde.

Zbyněk Svoboda

24.04.2022 13.40

Dobrý den.
Je už nějaký konkrétnější předpoklad, kdy bude připraven upgrade Energie pro výpočet s hodinovým krokem ke chlazení? Začínají se objevovat poptávky, u kterých je předpoklad zahájení stavebního řízení až v příštím roce, což znamená potřebu již dopředu ověřovat ENB příslušnou metodikou.

Půjde-li vše podle plánu, tak by mohla být pracovní verze (s hotovým zadáváním a výpočtem bez generování penb, importu dat z předchozích verzí, importu dat z Protechu atd.) k dispozici koncem léta. Možná i dříve, ale to bych nerad sliboval - jde o hodně rozsáhlou a komplexní úpravu.

Zbyněk Svoboda

22.04.2022 15.33

Dobrý den, rád bych se zeptal na posouzení v Programu Teplo z hlediska kondenzací s vnitřním zateplením Multipor. Když zadám do výpočtu venkovní stěnu tl.150mm cihla plná pálená a vnitřní stěnu z multiporu 150mm, vyjde mi tam kondenzace a přitom Multipor slouží pro vnitřní zateplení. Tak bych to potřeboval poradit. Děkuji

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

09.04.2022 00.20

Dobrý den.
U parozábrany Guttafol WB (tl. 0,04mm) výrobce uvádí:
Propustnost vodní páry dle EN 1931 7,54.1E-15 g/(m2.s.Pa).
Poradíte, jak tuto hodnotu přepočítat na μ nebo Sd? Nějak si s tím nedokážu poradit.

Přepočet z propustnosti vodní páry na faktor difúzního odporu najdete v čl. 5.3.1.5 v ČSN 730540-3. Střední teplota, kterou je třeba dosadit do výpočtu, se uvažuje 23 C. Jako atmosférický tlak lze použít 100 000 Pa.

Zbyněk Svoboda

31.03.2022 20.38

Dobrý den,

prosím kde můžu v programu Energie 2021 při zadávání Zóny - Konstrukce a vazby zadat u obytného vytápěného 1.NP podlahu (strop) vůči 1.PP, které je třeba jenom temperováno na 13°C (kde můžu zadat podlahu strop (mám konstrukci spočítanou) pro rozdíl teplot 10°C)

Děkuji

Maňák

Omlouvám se, ale dotazu bohužel dobře nerozumím.

Pokud jde o konstrukci mezi 2 vytápěnými zónami, pak se standardně vůbec nezadává.

Pokud jde o konstrukci mezi vytápěnou zónou a nevytápěným prostorem, pak se zadává na formulář pro zadání nevytápěných prostorů jako jedna z konstrukcí mezi nevytápěným prostorem a zónou.

Zbyněk Svoboda

26.03.2022 09.42

Dobrý den,
typické profily pro obytné zóny jsou závazné pro zpracování výpočtu energetické náročnosti budov podle vyhlášky 264/2020 Sb. a nelze je pro potřeby hodnocení energetické náročnosti budov měnit.
Znamená to, že neexistuje v Energii způsob jak zadat pro obytné budovy LED osvětlení?

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

22.03.2022 15.03

Dobrý den, jak prosím zadat ventilační tepelné čerpadlo vzduch-voda do programu ENERGIE pro výpočet PENB. Zajištuje nucené větrání, ale není to klasická VZT jednotka s rekuperací (není tam rekuperační výměník) a zároveň zajišťuje vytápění a ohřev TV. Děkuji.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

22.03.2022 10.13

Dnes při online školení pracovník SEI tvrdí, že počet osob v zóně se musí zaokrouhlovat na celý počet osob. V energii je toto pole nepřepisovatelné hodnota je zaokrouhlována na jedno platné desetinné místo. Jak to ve skutečnosti Energie počítá a je tvrzené SEI správné? Dekuji

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

18.03.2022 12.53

Dobrý den
při vyhodnocení výsledků výplně otvorů mě srovnává program s referenční hodnotou 0,63 W/m2K.
Okna mám zadána s 0,9....
Moc se omlouvám, ale nechápu, co jsem kde zadal špatně, celá obálka mě tedy nevychází...

Děkuji moc za radu
P. Vašíček

Omlouvám se za opožděnou reakci, nefungoval nám bohužel systém zasílání informací o založení dotazu.

---------

Nejsem si bohužel jistý, zda dotazu rozumím dobře, ale pokud se ptáte na to, proč je referenční U pro okno nižší, než byste čekal, pak bude příčinou pravděpodobně vztah (6) v příloze 1 vyhlášky 264/2020 Sb.

Detaily k této problematice najdete v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/proc-je-referencni-u-takove-divne-aneb-proc-je-uzitecne-prostudovat-peclive-platnou-vyhlasku/?pg=2.

Pokud šlo o jiný problém, pak prosím o zaslání podrobnějšího popisu, děkuji.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 102 >

Stavební fyzika » Aktuality

13.10.2021 14.19 » Energie 2021

Energie 2021 je k dispozici. Je možné ji objednat a následně i stáhnout na www.kcad.cz

Informace o novinkách jsou v jednom z článků.

18.06.2021 10.13 » Energie 2020.11

Energie ve verzi 2020.11 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v jednom z článku.