Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

12.05.2023 10.07

Dobrý den,
počítáme bytový dům s centrální přípravou teplé vody a solárními kolektory. Produkce energie solárními kolektory vychází dle očekávání 65 MWh , ale využití je násobně nižší než bychom očekávali pouze 36 MWh. Spotřeba teplé vody je 15000l/den. Akumulace pro solární kolektory 6000 l.
Uvažovali jsme, že by to mohlo být ve ztrátách rozvody solárního systému, které jsou poměrně dlouhé (100m), nicméně při zadání nulové délky rozvodu, se výpočet vůbec nezměnil a stále vychází využití pouze 55% produkce.
Na kartě Využití vyrobené energie máme zadáno využití pro zadanou zónu a všechny další zóny.
Čím může být způsobeno tak nízké využití solárního systému?
Děkuji
Lucie Jurenková

Omlouvám se za pozdní odpověď - nefungovalo nám bohužel pár týdnů automatické zasílání upozornění na nový dotaz.

----------

Na dotazy tohoto typu nelze bohužel odpovědět bez znalosti konkrétního zadání. Pokud se vám ještě nepodařilo problém vyřešit, pošlete nám prosím kompletní data ke kontrole.

Zbyněk Svoboda

05.05.2023 08.32

Dobrý den, provádím výpočet součinitele prostupu tepla a kondenzace vodní páry v konstrukci. Jedná se o stěnovou konstrukci z CLT panelů s vnějším zateplením z minerálních vláken a stěrkovou omítkou. Používám jak stěrku tak omítku s vysokou paropropustností. Při nízkých tloušťkách obou vrstev je výpočet OK. Potřebuji ale u jedné skladby zadat tloušťku omítky 25mm a v ten okamžik nastává dle ČSN 730540-4 v konstrukci kondenzace v místě rozhraní stěrkové vrstvy a minerální izolace. Při použití hodnocení dle ČSN EN ISO 13788 je výpočet v pořádku a vyhovuje.
Můj dotaz zní, je možné to řešit jen podle ČSN EN ISO 13788,aby byl výpočet vyhovující, jinak by se musela dělat další opatření z hlediska parotěsných nátěrů atd? Děkuji za Váš názor. Miroslav Čermák

Omlouvám se za pozdní odpověď - nefungovalo nám bohužel pár týdnů automatické zasílání upozornění na nový dotaz.

----------

V ČSN 730540-2 je v čl. 6.3 uvedeno:

"Požadavky podle 6.1.2 a 6.2 se uplatňují pro vnější i vnitřní konstrukce s výjimkou konstrukcí přilehlých k zemině a prokazují se bilančním výpočtem po měsících podle ČSN EN ISO 13788. Při nedostatku návrhových klimatických údajů se pro vnější konstrukce připouští výpočet podle ČSN 73 0540-4. Je-li proveden výpočet podle ČSN EN ISO 13788 i podle ČSN 73 0540-4, srovnává se s požadavky podle 6.1.2 a 6.2 nepříznivější výsledek."

Stačí tedy výpočet podle EN ISO 13788. Výpočet podle ČSN 730540-4 není třeba provádět. Pokud už se ale provede a výsledky budou podle něj horší, tak by se měly tyto výsledky použít pro srovnání s normovými požadavky.

Zbyněk Svoboda

29.04.2023 20.02

Dobrý den.

Je-li pro vytápění a chlazení jeden a ten samý systém s tepelnými čerpadly, takže bude každé vždy probíhat ucelenou část roku po přepnutí provozu, jak to v Energii 2023 zadat? Ve verzi 2021 bylo možné vypnout energie v jednotlivých měsících, to ale zmizelo. Zatím vidím jako jedinou možnost zadat Mimořádný provoz např. pro vytápění mimo topné období, ale zase tím "přijdu" o nastavení mimořádného provozu ve vybraných týdnech roku, jelikož více než jeden MP zadávat nelze.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

16.04.2023 16.16

Dobrý den po nainstalování verze energie 2023.6 mě u dialogového okna- Obálka zóny: konstrukce ve styku se zeminou při zadání plochy podlahy 170m2 a exponovaného obvodu 45m mě při uzavírání vyskakuje dialogové okno s upozorněním, že mám exponovaný obvod buď příliš velký nebo příliš malý a že mám provést kontrolu obvodu. Co s tím, děkuji za odpověď.

Jde jen o upozornění na možný problém. Pokud jste si jistý, že je vše v pořádku, není třeba dělat vůbec nic.

Kontrola je navíc nastavena příliš "přísně" - bude upravena, aby se upozornění objevovalo méně často.

Zbyněk Svoboda

15.04.2023 21.44

Dobrý deň,
Mám zakúpený software Energia 2019SK a chcel by som sa opýtať, či
existuje nejaký upgrade alebo niečo iné, aby výsledný elaborát z Energie
2019Sk mal podobu podľa príloh č.4 z vyhlášky č.364/2012 Z.z.
Mám trochu problém vysvetľovať overovateľom, kde sú požadované hodnoty a
m2... pre Plán obnovy a iné fondy. Poprípade nejaké tipy?

S pozdravom

Program Energie 2019SK už bohužel nebude nadále aktualizován. Vývoj programu s měsíčním krokem výpočtu jsme již zastavili a nadále se věnujeme jen výpočtu s hodinovým krokem, který bude podle připravované nové evropské směrnice EPBD v budoucnosti jediným přípustným postupem.

Program ve verzi 2019 tiskne detailní protokol o výpočtu, ve kterém je uvedena jak většina vstupních údajů, tak podrobné výsledky výpočtu. Z programu lze také vygenerovat energetický certifikát. Další tabulky podle přílohy 4 vyhlášky 264/2012 Zz už ale program bohužel netiskne. Většina údajů uvedených v tabulkách je nicméně uvedena i v protokolu o výpočtu či v certifikátu.

Velmi se omlouváme, ale další aktualizace programu pro Slovensko nejsme zatím schopni zajistit. Předpisy v ČR a SR se stále více liší a udržovat dvojí verzi programu je zatím bohužel nad naše možnosti. Děkujeme za pochopení.

Zbyněk Svoboda

12.04.2023 20.08

Dobrý den,
po stažení poslední aktualizace Energie 2023.6 jsem narazila na problém při zadávání výplní v zóně. Vždy se mi objevuje hlášení: Run-time error 545: Unable to bind to field or DataMember. "OvladaniZima"
Zobrazuje se mi to i u souborů, které se v předchozí verzi zadaly a vypočítaly bez problémů...
Bude provedena v dohlednu oprava nebo je lepší se pokusit o návrat ke starší verzi?
Děkuji, Bezáková

Problém byl v instalaci verze 2023.6 - do instalačního souboru na www.kcad.cz nebyla omylem zařazena správným způsobem nová verze databáze WinMovShad.mdb. Zjistili jsme to odpoledne a už je to opraveno. Stáhněte si prosím znovu instalaci z http://kcad.cz/cz/stavebni-fyzika/tepelna-technika/energie/ a přeinstalujte program. Pak by mělo už vše fungovat.

Alternativně je také možné si jen nakopírovat správnou verzi databáze do složky s programem. Pokud byste dala přednost této cestě, dejte nám prosím vědět.

Omlouváme se za komplikace.

Zbyněk Svoboda

28.03.2023 10.17

Dobrý den, krátký dotazy k užití Energie s resp.bez hodinového kroku. V případě, že objekt je bez FVE,VLH a CHL tak můžu použít Energii 2021 s měsíčním krokem. V PENBU pro tento objekt v proveditelnosti alternativních systémů navrhnu FVE - můžu použít stále Energii 2021 s měsíčním krokem, anebo že v případě proveditelnosti alternativních systémů navrhnu FVE musím už mít na celý objekt Energii 2023 (i když objekt sám v návrhu nemá FVE,VLH ani CHL. Děkuji

Podle vyjádření paní ing. Kretschmerové ze SEI (např. dnes na semináři AES) je v pořádku, když je hodnocení budovy i alternativních systémů provedeno stejnou metodou. Resp. by se to tak podle SEI mělo vždy dělat. Když tedy budovu bez FVE posoudíte měsíčním krokem, což je zcela v pořádku, tak můžete měsíčním krokem posoudit i alternativní systémy.

Zbyněk Svoboda

22.03.2023 10.48

Dobrý den,
v minulém roce jsem zpracovával jsem PENB na novostavbu bytového domu v Energii21. Nyní musím tento dům přepočítat v Energii23 kvůli hodinovému kroku (FV a nestihli podat na SÚ do konce roku).
V BD je i plánovaná malá provozovna, tudíž jsem zadával zónu se smluvním profilem "obchodní účely - prodejní plochy".
Na záložce "spotřeba TV" jsem v E21 mohl upravovat parametry tak, aby výsledná spotřeba odpovídala +/- předpokladu. Při překlopení této zakázky do E23 ale v záložce "spotřeba TV" mám všechny parametry zamčené, nemohu upravovat a vychází mi nesmyslná roční spotřeba TV v provozovně 0,8 m3.
Najednou v E23 nemohu upravovat některé parametry ve smluvním profilu? Jak toto řešit?

Obecně vzato platí, že pokud smluvní profil nějaké parametry pevně předepisuje, tak je měnit bohužel nejde. Smluvní hodinové profily a smluvní profily z ČSN 730331-1 nejsou zcela totožné, takže i možnosti jejich úprav jsou různé. Jinými slovy: to, co šlo upravit ve starší verzi programu, kde byly profily z ČSN 730331-1, nemusí nutně jít upravit v nové verzi, protože tam jsou profily definované jiným způsobem.

Pokud potřebujete mít ve výpočtu jiné hodnoty, než jaké předepisuje smluvní hodinový profil, je nezbytné vytvořit si na základě smluvního profilu profil vlastní.

Zbyněk Svoboda

22.03.2023 09.46

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak program Energie uvažuje FV panely. V katalogu panelů je výběr z několika typů panelů...já si nějaký vyberu a provedu výpočet. Nicméně v protokolu o výpočtu - záložka produkce FV systémů - přibližně uprostřed protoklu je uveden "Celkový instalovaný špičkový výkon všech FV systémů v budově" a ten dle mého neodpovídá zadaným parametrům. Např. vyberu FV panel 470Wp á 20ks = 9,4 kWp ale v protokolu je 9,3 kWp.
A druhý dotaz zní, katalog FV panelů neobsahuje všechny vhodné výkony panelů. Pokud bych chtěl použít např. FV panel o výkonu 450Wp, tak vyberu nějaký nejbližší podobný z katalogu - např. ten s názvem 460 (?), ale když se dostanu na parametry panelu, tak nikde nemohu dosadit/změnit onen výkon panelu. Jak toto řešit pokud chci dosadit nějaký vybraný ale s vlastním upraveným jmenovitým výkonem?

Nejprve ke kWp: vzhledem k tomu, že se tato hodnota ve výpočtu vůbec nepoužívá a tudíž se ani nezadává, odvozuje se ze zadané účinnosti při standardních podmínkách, tj. při ozáření 1000 W/m2. Výkon ve Wp se určí jako součin plochy, účinnosti a uvedené intenzity slunečního záření. Odchylky oproti zaokrouhlenému údaji od výrobce pak samozřejmě mohou vznikat. Jak už jsem ale uvedl, jde jen o informativní hodnotu, která nemá pro výpočet význam.

Do výpočtu je možné zadat jakýkoli FV panel bez ohledu typy uvedené v katalogu. Parametry daného panelu stačí přímo vyplnit do formuláře. Samotný katalog pak lze doplňovat podle vlastního uvážení o další panely.

Zbyněk Svoboda

21.03.2023 12.05

Dobrý den,
kde prosím v Energii 2023 najdu při použití fotovoltaických panelů množství energie dodávané do veřejné sítě (je to jedna z kapitol při registraci průkazu v ENEXU)

Do souboru XML pro ENEX se zapisuje procentuální podíl z celkové produkce elektřiny fotovoltaikou, který je použit na export. Současně je tam uvedena i celková produkce elektřiny v kWh. Pokud soubor XML nahrajete do ENEXu, měly by se všechny tyto hodnoty automaticky v ENEXu vyplnit.

Program dále generuje detailní protokol "Produkce FV systémů", v němž najdete výsledky od produkce, přes využití v budově, až právě po export.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 109 >

Stavební fyzika » Aktuality

26.04.2023 11.12 » Energie 2023.8 k dispozici

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.8

21.04.2023 16.15 » Energie 2023.7 k dispozici.

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.7