Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

23.11.2021 12.04

NZU, oblast B. V pokynech je ohledně primární energie (E,pN,A)podmínka, že musí být nižší nebo rovna 0,8 násobku ER. Kde najdu hodnoty ER v programu energie? Jedná se v protokolu referenční budovy o E,pN,A,R ?
Děkuji

Dobrý den,

ano, přesně tak. Jde referenční hodnotu primární energie z neobnovitelných zdrojů.

Pavel Šála

01.11.2021 12.44

Dobrý den,
měl bych, prosím, dotaz na vyhodnocení parametrů NZÚ. Je někde souhrnný seznam dosažených hodnot a procentuálního snížení požadovaných parametrů pro dotaci NZÚ? A kde by byla i informace, kterou hladinu podpory výpočet dosahuje?
Aby tam byl:
Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy stávající, nový i referenční a procentní snížení.
Celková primární energie z neobnovitelných zdrojů stávající, nová a procentní snížení.
Celková dodaná energie stávající, nová a procentní snížení.

Děkuji.
S pozdravem
Miroslav Sáblík

Protože se kritéria NZÚ mohou různě (a na rozdíl od vyhlášek i celkem rychle) měnit, program Energie vyhodnocování výsledků výpočtu ve vztahu k NZÚ neprovádí.

Průměrný součinitel prostupu tepla, dodanou energii i primární energii najdete vždy v protokolu z výpočtu. Výchozí hodnoty hodnoty jsou v hlavním protokolu z hodnocení stávající budovy, nové hodnoty v hlavním protokolu z hodnocení navrhovaného stavu a referenční hodnoty v doplňkovém protokolu XY_REFERENCE.OUT, kde XY je název úlohy pro navrhovaný stav. 

Zbyněk Svoboda

14.10.2021 10.47

Dobrý den,
rychlý dotaz. Provázanost Energie 2020 a 2021 bude bez problému? Začal jsem zakázku v Energii 2020, kterou pak chceme podávat na NZU.

Data z verze 2020 lze normálně načíst do verze 2021.

Jen bude třeba - pokud půjde o výpočty pro NZÚ - nastavit ve verzi 2021 u všech konstrukcí, na které se žádá dotace, že jde o typ "měněná konstrukce + dotace NZÚ", nebo o typ "konstrukce v novostavbě + dotace NZÚ" (viz také příspěvek http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/bude-se-menit-prenos-dat-protech-energie-2021/).

Zbyněk Svoboda

13.10.2021 10.56

Dobrý den,
měl bych na Vás prosbu. Stavíme rodinný dům a chtěli bychom dát překlad do nosné zdi (ytong 300 mm) mezi dílnu a ložnici, abychom mohli z dílny když tak do budoucna udělat další pokojíček, kdyby jsme náhodou byli početnější rodina. Máme strach, aby nevznikl u překladu tepelný most, protože dílna bude prozatím pouze temperovaná (cca na 6 st. Celsia) a ložnice bude klasicky vytápěná (cca na 22 st. Celsia). Obálka domu včetně dílny je z ytongu 300 mm a bude zateplena polystyrenem 200 mm. Nedokáže nám odpověď ani projektant domu ani stavební firma, tak proto se zkoušíme obrátit na Vás. Měli bychom udělat nějaké opatření např. v podobě zateplení cele zdi mezi dílnou a ložnicí (popřípadě jakou tloušťkou) nebo dát užší překlad a z dílny zateplit pouze samotný překlad, nebo nám tepelný most vůbec nehrozí. Děkuji moc za odpověď.

Tepelný most určitě vznikne, protože tepelná vodivost překladu bude jistě vyšší než tvárnic Ytong. Určitě tedy bude tímto místem unikat více tepla. To, zda to může vést k nějakým viditelným problémům (tj. k problémům s povrchovou kondenzací a růstem plísní na překladu ze strany ložnice), je bez výpočtu obtížné říci. Záleží to mimo jiné i na tom, jaké budou reálně teploty v dílně a jak budete větrat a vytápět ložnici.

Zateplit celou vnitřní zeď ze strany dílny by jistě šlo (50-100 mm izolace by mělo stačit), ale možná je to trochu přestřelené. Pokud byste neměli problém připevnit - v případě potřeby - provizorně na překlad ze strany dílny desku polystyurenu, kdyby to nefungovalo, tak byste mohli zkrátka počkat, jestli se nějaké potíže objeví. A pokud ano, tak by se dodatečně zateplil třeba jen ten překlad (s cca 30 cm přesahy).

Zbyněk Svoboda

11.10.2021 14.36

Dobrý den,
kdy budou prosím k dispozici krycí listy k nové vlně NZU?

Děkuji. S. Kučera

Krycí listy ve stávající podobě se už pro novou NZÚ používat nebudou - alespoň podle informací ze SFŽP, které máme k dispozici. Místo toho se budou nahrávat výsledky posouzení pro budovu ve stávajícím a v navrhovaném stavu do inovovaného ENEXu.

Nepůjde ovšem o stávající data ve formátu XML. Nový soubor XML pro ENEX bude obsahovat mimo jiné i skladby konstrukcí a mnoho dalších doplňujících údajů. Novou verzi programu Energie, která bude nový XML generovat, už máme připravenou a vyzkoušenou na testovací verzi nového ENEXu.

S prodejem nicméně zatím čekáme, protože nový ENEX ještě není plně funkční. Mohou se v něm objevit ještě nějaké změny, na které bychom případně ještě reagovali.

Zbyněk Svoboda

05.10.2021 10.29

Dobrý den,

mám objekt, který je vytápěn elektrickými přímotopy. A spotřebu elektřiny na vytápění a osvětlení plně pokrývá kogenerační výroba elektřiny v bioplynové stanici mimo objekt (jedná se o nákup elektřiny z bioplynové stanice). Jak by se toto mělo zadat do průkazu ENB? Pro vytápění předpokládám musím upravit energonositele u zdroje tepla na obecný typ a faktor primární energie odhadnout např. 0,2 (jako u CZT s vyšším než 80% podílem obnovitelných zdrojů). Jak ale KVE zohlednit pro osvětlení? U osvětlení program počítá pouze s elektřinou ze sítě s faktorem primární energie jen 2,6 a nenašel jsem, že by to někde šlo změnit či nastavit. Podobné to je s pomocnou energií např. u regulace pro vytápění (ta je také vždy napájena pouze se sítě s faktorem 2,6).

Děkuji

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

29.09.2021 08.01

Dobrý den, při zpracování PENB pro RD (budova je v původním stavu, konstrukce nejsou zatepleny, otvorové výplně nejsou vyměněny a zdrojem tepla pro vytápění jsou volně stojící kamna na dřevo) vychází dodaná energie na vytápění i v letních měsících (červen, červenec, srpen), tedy mimo topnou sezónu. Dle protokolu je délka topné sezóny 365 dní. Profil užívání je RD bytová zóna, tedy ani tady moc parametrů ovlivnit nedokáži. Bohužel se mi nepodařilo přijít na to, proč to takto vychází. Mohla bych se zeptat, čím je to způsobeno? Děkuji.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

27.09.2021 14.06

Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď. Čas od času se mne majitel budovy ptá, zdali zateplení sníží i vnitřní teplotu v letním období. Moje zkušenost se Simulací resp. kvazistacionární metodou říká, že nikoliv, což má svoje opodstatnění, které však nemusí odpovídat realitě. Určitě bych uvítal, kdybych mohl volit vstupní parametry (teploty konstrukcí a vnitřní teploty) a mít k dispozici mezivýsledky, tedy teploty během všech dnů, než dojde k ustálení teplot.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

26.09.2021 21.11

Dobrý večer, bylo by možné do programu Simulace doplnit, kolik cyklů muselo proběhnout, než nastal tzv. kvazistacionární stav? Je možné vědět, jaký výchozí stav teplot konstrukcí je uvažován?

Možné by to jistě bylo - počet cyklů se v programu interně počítá, jen se netiskne. Máte-li pocit, že by taková informace byla zajímavá, mohu ji někdy v budoucnosti doplnit.

Iterační cyklus obecně končí v okamžiku, kdy se teplota v určitou hodinu v předchozím a aktuálním cyklu neliší o více než 0,01 C.

Jako počáteční podmínka se uvažuje konstantní teplota 20 C ve všech konstrukcích. Není to ale pro rychlost výpočtu nijak podstatné, zcela stejně se výpočet chová např. i při výchozí teplotě 0 C.

Zbyněk Svoboda

24.09.2021 11.45

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli existuje nějaké obecné doporučení/metodika ohledně zadávání jednotlivých druhů rekuperací (aktivní, kombinace aktivní/pasivní, aktivní s chlazením a ohřevem TV...) v RD. Hlavně se mně jedná o to, jak uvažovat "průměrné" roční hodnoty COP, množství využitelného tepla z odváděného vzduchu (nebo jeho průměrnou teplotu?) pro jednotlivé systémy.
Bylo by třeba možné zpracovat nějaké vzorové příklady nebo uspořádat krátké školení na toto téma?
Děkuji, Eva Rottová

Moc se omlouvám, ale nikdo z nás není zas takovým specialistou na technická zařízení budov, abychom dokázali v podobných případech poskytnout nějaké autoritativní stanovisko - i když bychom to samozřejmě velmi rádi udělali.

Hlavní (a asi bych mohl napsat i "oficiální") zdroj informací o TZB pro energetické výpočty a zpracování PENB je i pro nás ČSN 730331-1. Pokud v ní potřebné údaje nenajdete, tak bych doporučil kontaktovat její autory - podle mých zkušeností se Vám jistě budou snažit pomoci.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 99 >

Stavební fyzika » Aktuality

13.10.2021 14.19 » Energie 2021

Energie 2021 je k dispozici. Je možné ji objednat a následně i stáhnout na www.kcad.cz

Informace o novinkách jsou v jednom z článků.

18.06.2021 10.13 » Energie 2020.11

Energie ve verzi 2020.11 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v jednom z článku.