řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Proměnné AutoCADu ovlivňující měřítko typu čáry

Kategorie » téma: AutoCAD | AutoCAD LT

05.01.2011 12.05 | Jan Tošovský | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 117037x

Nejčastějším dotazem klientů je: jak změnit měřítko typu čáry?; jak docílit shodného zobrazení typu čáry v modelovém i výkresovém prostoru? apod.

V minulém příspěvku jsme si vyzkoušeli, jak vytvořit jednoduchou vlastní čáru (čárky, tečky a mezery) přímo z příkazové řádky pomocí nástroje “-typč” (_-linetype) – viz AutoCAD - tvorba "vlastního typu čáry" z příkazové řádky.

Pokud potřebujeme do “uživatelské” čáry vložit alfanumerický znak, nebo vlastní “tvar” (shape) (např. – HV – HV – HV; nebo – o—> – o—> –  apod.), tak s výše uvedeným postupem nevystačíme.

Nejednou nás při instalaci následujících produktů: AutoCAD, AutoCAD LT, AutoCAD Architecture, Revit Architecture, Civil 3D, .. zastaví "chybová hláška". Ukažme si alespoň nejčastější z nich..

Značné části uživatelů zpočátku nevyhovuje nové uspořádání jednotlivých nástrojů do tzv. "Ribbonu" (pásu nástrojů); vyžadují při přechodu na vyšší verzi (2010, 2011..) okamžitou produktivitu s využitím klasického rozmístění nástrojů v pracovním prostoru AutoCADu. AutoCAD a AutoCAD LT umožňuje pomocí volby přednastaveného pracovního prostoru "AutoCAD classic" původní uspořádání nástrojů zpřístupnit.

"Pás nástrojů" má ale nesporné výhody. Například díky zobrazení kontextové nabídky nástrojů souvisejících s modifikací vybraného objektu (kontextové karty) již nemusíme zobrazovat "plovoucí menu" vyvolané pravým tlačítkem myši (uživatelům, kteří konvenčně využívají pravé tlačítko myši jako "Enter", jsou zpřístupněny potřebné funkce).

Nevýhodou kontextové nabídky může být pro někoho to, že se skryje předchozí zobrazená karta a základní modifikační nástroje musíme opět lovit jiným způsobem. Takže např. pro posun stěny (pokud uživatel využívá nástroj "posun" z karty "výchozí") je nutné nejprve volat příkaz posun a až následně vybrat posouvaný objekt. Zobrazování kontextových nabídek můžeme jednoduše ovlivnit nastavením systémové proměnné...

Jednoduché tvary lze definovat pomocí specifikačních bajtů (tzv.specbajtů) - popsali jsme si v předchozím příspěvku - zde; oblouk, či kružnici bychom museli "proložit" n-úhelníkem. Nabízí se jednodušší možnost pro tvorbu tvarů obsahujících oblouky - využití speciálních bajtových kódů. První i druhý znak musí být "0", nebo můžeme využít speciálního zápisu bez úvodních 2 nul - zvolíme jednu z hodnot šestnáctkové soustavy: 0 až E, alt. A až E nahradíme zápisem v desítkové soustavě (10-13)

Význam jednotlivých kódů si popíšeme dále. Použití kódů v definici tvaru s obloukem si ukážeme na závěr článku.

< Stránka 1 2 >