Projekt pasivního domu v AutoCADu Architecture 2010

Kategorie » téma: AutoCAD Architecture

02.04.2009 13.40 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 16526x

Jako první akci jsme v AutoCADu Architecture 2010 (ACA) dokončili projekt pasivního domu. Stavba je zajímavá nejen z hlediska využití ACA, ale i architektonickým a technickým řešením stavby.

Architektonický návrh se řídil především třemi návrhovými axiomy. Za prvé souladem nové stavby s okolní architektonickou zástavbou městské okrajové struktury izolovaných rodinných domů, dále souladem s architektonickými principy tradiční podkrkonošské (lidové) architektury a konečně respektem k požadavkům na energeticky pasivní dům, významně šetřící energii. Návrh probíhal v řadě variant, především provozního řešení a po jejich stabilizaci pak se stabilizoval exteriér stavby. Ten je navržen jako klasický ležatý hranol krytý sedlovou strukturou střešní partie.

Podrobným výpočtem tepelných ztrát a zisků podle metodiky PHPP (Passivhaus Projektierungs Paket) byla stanovena spotřeba energie na vytápění na 12,8 kWh/m2rok. To je méně než 15 kWh/m2rok což je hraniční hodnota pro pasivní dům. Metodika PHPP je celoevropsky nejpoužívanější nástroj na plánování, optimalizaci a posuzování energetické bilance pasivních budov.


Stavební dokumentace byla kompletně zpracována v ACA a to jak model, ze kterého se odvozují půdorysy jednotlivých konstrukcí, řezy a pohledy, tak také veškeré detaily. Protože se jedná z hlediska technologie ale hlavně pracovní kázně o velmi náročnou stavbu jsou součástí stavební dokumentace dvě desítky detailů, které byly zpracovány konkrétně na tuto stavbu. V detailech je řešena jak skladba veškerých konstrukcí, tak také všechny prostupy fasádou, které mohou způsobit byť minimální tepelné mosty. Detaily se staly jedním z podkladů výpočtu PHPP. Pro detailování se s výhodou použil Detailer, který je součástí ACA s poměrně značnou databází komponent detailů. Protože se v průběhu dokumentace stavba na základě průběžných výpočtu z PHPP upravovala tak, aby bylo dosaženo hodnot pro pasivní dům, bylo nutno upravovat i detaily. V těchto případech se použily dynamické bloky reprezentující komponenty detailů. Díky parametrům definovaným v těchto dynamických blocích byla úprava detailů výrazně snadnější. Součástí projektu jsou i výkazy, otvorových výplní, překladů, dřevěných profilů…, které se automaticky generují z modelu budovy. V závislosti na probíhajících úpravách v průběhu projekční činnosti se proměňovaly i tyto výkazy, což mělo vliv na průběžně odhadované nálady stavby.

Generálním projektantem bylo STUDIO A.J.T PRAHA spol.s r.o. Ing.arch.Doc. Jaroslav Trávníček, který je též autorem architektonického řešení stavby. Stavební řešení zpracované v ACA 2010 vypracoval s výraznou pomocí odborných konzultantů z oblasti energeticky úsporných staveb Ing. Jan Panoch.

Jan Panoch

Komentáře:

Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.