řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Část uživatelů AutoCAD Architecture (ACA) využívá tento produkt, alespoň zpočátku, pouze pro 2D kreslení. Model objektu může být vynesen ve 3D, ale pro tvorbu prováděcí dokumentace jsou již jednotlivá podlaží exportována do 2D půdorysů. Plochy a výkaz místností jsou kresleny ručně s nutností generovat pomocné 2D křivky ohraničující jednotlivé místnosti. V lepších případech je využit nástroj "3. strany", který automaticky generuje ohraničující křivku a umístí číslo s plochu doprostřed místnosti. Tabulka místností je pak tvořena buď pomocí extrakce atributů, nebo s využitím tabulkového procesoru a propojena s výkresem (např. excel..), nebo dokonce ručně.

Přitom ACA se svými AEC nástroji "Prostor" a "Tabulka" umožňuje komfortnější způsob, který si dále popíšeme na příkladu s využitím křivek vymezujících plochy jednotlivých místností.

Při projekční práci obzvláště na situačních plánech ale i jinde se často do situací načítají jako externí reference jiné výkresy, které jsou ale v situacích jinde umístěné a jinak natočené, než výkres zdrojový. Například když umisťujeme půdorys přízemí do výkresu situace. V takových případech mě vždy vadilo, že poté, co jsem třeba tento půdorys umístil  a natočil do správné pozice jsem vzápětí do situace načítal další referenci – třeba samostatný výkres zpevněných ploch, pergola …a natáčení externí reference jsem musel provádět znovu. Při kreslení jiného situačního plánu např. zařízení staveniště se celý proces opět několikrát opakoval. Jestliže ovšem ve výkresu již máme jednu referenci správně umístěnou a natočenou jak potřebujeme, můžeme hodnoty vkládacího bodu a natočení z této reference načíst a vložit je do další reference. Pro načtení a vkládání těchto hodnot jsem napsal krátký kód ve VisualLispu, který si můžete níže stáhnout.

Nastavení Multileaderů v AutoCADu

Kategorie » téma: AutoCAD | AutoCAD Architecture

10.02.2012 15.22 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20836x

Pro popisování a poznámkování výkresů v AutoCADu jsme dlouhou dobu mohli používat pouze nástroj Leader, jehož nastavení se odvozovalo od nastavení kótovacího stylu.Menší nevýhodou takovéto poznámky je, že ji tvoří dvě entity – odkazová čára a text. Již několik verzí můžeme v AutoCADu používat samostatnou entitu Multileader, která v sobě zahrnuje jednu či více odkazových čar a text nebo blok s atributem na konci odkazové čáry. Nastavení Multileaderů je ale rozsáhlejší a pojďme se proto podívat na několik méně obvyklých stylů.

Nástroj pro rychlé zjištění informací o entitě

Kategorie » téma: AutoCAD | AutoCAD Architecture | LISP

26.07.2010 08.15 | Jan Panoch | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20787x

Potřebujeme-li v AutoCADu nebo jiných produktech na něm založených zjistit základní informace o nějaké entitě ve výkresu, používáme obyčejně paletu Properties. Existuje ale ještě další způsob, který sice není tak komfortní, ale na druhou stranu jím můžeme zjistit i informace, které se v této paletě nevyskytují a ke kterým bychom se doslali až pomocí jiných příkazů.

Stanovení stupně a třídy PHI pomocí dynamického bloku

Kategorie » téma: AutoCAD | AutoCAD Architecture

21.05.2012 09.49 | Jan Panoch | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 20785x

Stanovení stupně a třídy těsnosti pojistné hydroizolace (PHI) se provádí podle pravidel pro navrhování a provádění střech Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů ČR. Stupeň a třída těsnosti PHI závisí především na sklonu střechy a dále na zvýšených požadavcích na PHI, které zohledňují vliv využití podstřešního prostoru, vliv konstrukce střechy a vliv klimatických a místních podmínek. Zatříděním střechy podle těchto kritérií zjistíme stupeň a třídu PHI, podle které lze určit řešení spojů PHI, průběh PHI u kontralatí a nakonec i samotný typ pojistné hydroizolace.

< 1 2 3 4 Stránka 5 6 7 8 9 10 .. 21 >