řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Zohlednění tepelných vazeb ve vlastnostech konstrukcí a budov

Kategorie » téma: Teplo

31.05.2010 19.22 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 17586x

Otázka:

Jakým způsobem v programu TEPLO a zda je nutné, zohlednit do výpočtu pro posouzení součinitele prostupu tepla U[W/m2.K] nesystematické (nepravidelné nebo ojedinělé) tepelné mosty (převážně překlady, drobné niky, ojedinělé bodově prostupující konstrukce atp.) a zda je třeba vlivy těchto konstrukcí uvažovat i po provedení souvislé tepelné izolace případně v jaké výši.

Otázka:

Ve výpočtu tep. ztráty podlahou podrobnou metodou dle ČSN EN 13370 se zadává tep. odpor konstrukce podlahy. Zde by mě zajímalo, je-li tato hodnota zadávána včetně Rsi a Rse nebo pouze R konstrukce? U stáv. objektů, kde je nad hydroizolací často pouze betonová mazanina je tep. odpor této konstrukce je pouze cca 0,08 (m2.K)/W, v případě započtení Rsi je tato hodnota 0,25(m2.K)/W.

Otázka:

Při žádosti o dotaci ZU C3 solární kolektory se vyplňuje i ztráta domu. Na tento údaj nejsou žádné "nároky" (pro získání dotace), ale je třeba ho vyplnit. To je asi hlavní důvod proč jsem o tom začal přemýšlet. Zatím jsem to řešil právě pomocí výstupu z Energie, ale vlastně nevím jak moc je toto číslo "korektní" - zda je spíše na bezpečné straně, nebo opačně. Dalším důvodem je samozřejmě dojem, že by bylo příjemné mít všechny výpočty "pod jednou střechou".

Ještě jsem si vzpoměl na jeden dotaz již z oblasti výpočtu. Jak co nejsprávněji zadat zateplení soklu za situace kdy podlaha 1.NP je např. 1m nad terénem a sokl je izolovaný pouze po úroveň terénu (nikoliv pod něj). Tabulka nabízí pouze zadání hodnoty hloubky izolace pod terénem, ale myslím že i ve výše uvedeném případě má izolace soklu vliv - zvláště pokud je samotná izolace podlahy špatná. 

Vliv spár u zdiva na součinitel prostupu tepla

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Area | Teplo

13.05.2010 13.38 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20028x

Otázka:

Uvažuji-li nezateplenou stěnu POROTHERM 44Si, zavisí její tepelně technické vlastnosti také na použité maltě v ložných sparách.(např.: není-li dodržen systémový modul stavebního prvku). Bylo by správné vždy při výpočtu uvažovat alespoň minimální přirážku na vliv tepelných mostů, tedy pokud není výpočtem, delta 0.02?

Výpočet lineárního činitele prostupu tepla - model okna

Kategorie » téma: Area

25.05.2010 15.03 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 19174x

Otázka:

Je možné pro účely výpočtu lineárního činitele prostupu tepla modelovat k-ci okna přes obdélník s ekvivalentní lambdou?

Napadlo mne i zadat zvlášť rám a zvlášť zasklení (při známých tloušťkách d a souč. U). Nebo existuje jiný postup (úměrně pracný svému účelu výpočtu propustnosti) není-li tento způsob dostatečně přesný (pro výpočty linárních činitelů, jejich posouzení a výpočty tepel. ztrát pasivních budov)?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 6 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

29.10.2024 10.25 » Energie 2025.2 připravena

 Na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.2

06.08.2024 14.55 » Energie 2025 a Basic

Energie 2025 je uvolněna k prodeji na www.kcad.cz, včetně volitelné varianty Energie Basic.