Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

20.01.2025 07.15

Dobrý den, ještě prosím když se vrátím k jednotkám Nilan V8. V nějakém příspěvku z 10.5.2015 jsem našla že účinnost rekuperace se má dát v případě, pokud se jednotka zadá jako tepelné čerpadlo, jako nulová. Potom při provedení výpočtu vychází měrná potřeba tepla v mém případě 34 a nemůžu se dostat na hodnotu požadovanou pro pasivní domy. Jak to poté případně řešit? Děkuji

Záleží na tom, co vyjadřuje COP pro dohřev větracího vzduchu: zda celkovou energetickou účinnost jednotky (včetně ZZT) a nebo jen účinnost tepelného čerpadla odebírajícího teplo ze vzduchu vycházejícího z výměníku ZZT.

V novém článku na blogu je způsob zadání jednotky Nilan VP18 K do výpočtu s hodinovým krokem podrobně popsán.

Zbyněk Svoboda

17.01.2025 11.12

Dobrý den, prosím vás potřebuji poradit ohledně zadání jednotky konktrétně Nilan V8 K do programu Energie. Jednotka bude sloužit pro ohřev TUV, chlazení, a výměnu vzduchu. Zdrojem bude tepelné čerpadlo vzduch-voda. Zadat do do programu v bodech větrání, chlazení a ohřev vody jako tepelné čerpadlo? Jak vůbec zadat rekuperaci s jakou účinností? A v případě záložky chladící systém jakou účinnost distribuce chladu a účinnost sdílení chladu-přijde mi, že nic z toho se tam nehodí. Mnohokrát děkuji

Způsob zadání jednotek Nilan do výpočtu najdete v několika starších článcích na blogu, např. http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zadani-jednotek-nilan/?fil=neplacene.&srt=nejctenejsi&pg=3.

Konkrétní hodnoty účinností ale bohužel nemáme k dispozici, v tomto směru kontaktujte prosím výrobce.

Zbyněk Svoboda

15.01.2025 10.08

Dobrý den, nejedná se o dotaz ale spíše upozornění na možnou chybu. Při exportu úlohy z Energie 2020 do E 2025 dochází k tomu, že v posuzované budově se počítá pro PNE s původním koeficientem (pro el 2,6) ale v referenční budově s novým (2,1) a tak se stalo, že najednou objekt nevyšel. Nedokázala jsem to odstranit jinak, než že jsem původní úlohu převedla nejdříve do hodinového výpočtu v Energii 2023 a pak otevřela v Energii 2025 již s platným výpočtem PNE, protože v procesu otvírání úlohy objeví volba, která při přímém převodu E2020-2025 nebyla.

Děkuji za informaci. Předpokládám, že upozorňujete na to, že se po importu do verze 2025 nezměnily faktory primární energie u hodnocené budovy na nové hodnoty podle vyhl. 224/2024 Sb.To by skutečně bylo vhodné, protože když už se import do verze 2025 provádí, tak nepochybně za tím účelem, aby se budova vyhodnotila podle současně platné novely vyhlášky 264/2020 Sb., tzn. s novými faktory NPE. Import ještě v rámci update 2025.3 opravíme.

Změnit po importu faktory primární energie u hodnocené budovy je nicméně jednodušší, než píšete. Stačí otevřít formulář pro zadání technických zařízení v budově a jednoduše problematické energonositele (tedy hlavně elektřinu) znovu vybrat.

Pokud jsem to špatrně pochopil a Vaším cílem bylo sice importovat, ale vše spočítat se starými, již neplatnými faktory NPE, tak to bohužel není možné. Pro tento účel by bylo třeba použít verzi 2023, která tyto staré faktory ještě používá.

Zbyněk Svoboda

19.12.2024 09.47

Dobrý den,
prosím Vás jak zadávat při zpracování PENB stínění u oken a obvodových stěn? Jestli je nutné u oken provést podrobné vymodelování stínících překážek nebo je možné použít pouze korekční činitel? U oken by to asi nebyl problém, ale u obvodových stěn by se musela vyjmout plocha, která bude stíněna a zadat u ní podrobné stínění. Potom u nestíněných stěn už nezadávat žádný korekční činitel? Děkuji za odpověď

Možné jsou dva postupy. Buď pro konstrukce zadáváte geometrii stínících překážek (resp. nezadáváte, když překážky neexistují), nebo v souladu s přílohou 5 vyhlášky 264/2020 Sb. použijete u konstrukcí paušální koreční činitel stínění 0,75 (a geometrii překážek nezadáváte). Obojí se přitom aplikuje jak na okna, tak na ostatní konstrukce.

Druhý zmíněný postup je výrazně snazší, ale obvykle vede k nižším solárním ziskům a následně k vyšší potřebě tepla na vytápění, tzn. z hlediska vytápění jde obvykle o postup na straně bezpečnosti. V programu Energie je tento postup nastaven jako implicitní, protože ho používá většina specialistů.

Zbyněk Svoboda

18.12.2024 19.42

Dobrý večer, jak je definována v Energii ztráta rozvody solárními rozvody a zásobníku. Jde o dost dynamické veličiny.

Pro ztráty z rozvodů solárního okruhu se používá stejný výpočetní postup jako pro ztráty z rozvodů TV, tzn. ze zadané délky a průměrné denní měrné ztráty se vypočte celková denní ztráta a ta se rozpočítá do hodin. To je samozřejmě velmi zjednodušený postup. Cokoli přesnějšího by ovšem znamenalo zadávat podrobně, v jakém prostředí se jaký kus rozvodů a s jakou tep. izolací vyskytuje. Na to zatím nebyl bohužel čas, snad někdy v budoucnosti.

Ztráty ze samostatného solárního zásobníku se počítají obdobně: na základě zadaného objemu a měrné denní ztráty se vypočte celková denní ztráta a ta se rozpočítá do hodin.

Pokud se nepoužívá samostatný solární zásobník, ale přímo zásobník TV, tak se pro tento výpočet použijí hodnoty zadané pro zásobník TV v příslušné zóně, přičemž lze případně zohlednit vliv teploty v zóně na tuto ztrátu.

Zbyněk Svoboda

13.12.2024 15.05

Děkuji - problém byl Váš poslední odstavec, import hodinových spotřeb, nenapadlo mě kouknout do této části, hledal jsem to jen v zónách.

Děkuji za upřesnění - je to tedy vyřešené.

Upozorňuji ještě, že aby byla elektřina z fotovoltaiky pro přímo zadanou spotřebu elektřiny v nevytápěných prostorech použita, je třeba v zóně s fotovoltaikou nastavit, že se má vyrobená elektřina použít na pomocné energie a větrání a že přebytky mají být použity v ostatních zónách a nevytápěných prostorech.

Zbyněk Svoboda

13.12.2024 13.35

Dobrý den,
prosím Vás snažím se provést výpočet v simulaci pro zimní období a výpočet mi to nechce vůbec přepočítat a program píše hlášku: floating point division by zero? Můžete mi to prosím rozklíčovat?
Děkuji

Obvykle jde o dělení nulou. Příčinou bude nejspíš nějaká chyba v zadání, kterou program sám nedetekoval a neupozornil na ni před zahájením výpočtu. Doporučuji pozorně zkontrolovat zadání.

Pokud nic neodhalíte, pošlete nám prosím kompletní zadanou úlohu, abychom ji mohli zkontrolovat a najít příčinu problému.

Zbyněk Svoboda

12.12.2024 23.16

Dobrý den. Samostatné posouzení FVE - Fotovoltaika 2017, kterou jste dokonce už přestali mít v nabídce, neumí zohlednit rezervovaný výkon, takže dává nereálný předpoklad v množství exportu do sítě. Energie zase neumí zadat hodinovou odběrovou křivku. To asi nemá řešení, jak získat relevantní výsledky?

Prosím o podrobnější zaslání popisu toho, co potřebujete řešit/vypočítat. Z dotazu si bohužel nejsem jistý, s čím přesně byste potřeboval poradit. Reagovat mohu tedy jen obecně.

Samostatná Fotovoltaika již opravdu není a ani nebude v nabídce. Zadávání hodinové odběrové křivky na základě statistických údajů OTE a.s. bylo dočasným řešením v situaci, kdy Energie pracovala s měsíčním krokem a hodinové odběry elektřiny v ní nešlo spočítat. Křivky OTE a.s. jsou samozřejmě z hlediska konkrétní budovy velmi nepřesné (jde o průměrné chování celého širokého segmentu budov).

V Energii 2023/2025 se odběrová křivka pro každou konkrétní budovu určuje výpočtem a odpovídá tudíž lépe provozu v budově. Standardně v této křivce ale samozřejmě není zahrnuta spotřeba elektřiny spotřebiči. Pokud nicméně není cílem vašeho výpočtu PENB, ale ověření pravděpodobného chování budovy s FVE, pak můžete spotřebu elektřiny spotřebiči do výpočtu zahrnout.

Nejsnáze to jde odškrtnutím přepínače "spotřebiče zohlednit podle vyhlášky jen na straně tepelných zisků" na kartě "Zisky od spotřebičů", kterou najdete na záložce "Podzóny, geometrie a provozní podmínky" na okně pro zadání parametrů zóny. Pokud byste tuto spotřebu znal, pak ji můžete i přímo zadat (8760 hodnot např. přenesením z Excelu) na kartě "Další spotřeby elektřiny" na okně pro zadání spotřeb energie v nevytápěných prostorech.

Zbyněk Svoboda

07.12.2024 00.41

Dobrý den, při nastavování vlastních profilů v okně přes "Kompletní zadání po časových úsecích" jsem si všiml, že v části zadání zisků ze zařízení [W/m2] není možné přepsat na hodnoty větší než 100 (jakoby to bylo nastaveno na %). Dobře je to vidět u profilu kuchyně, kde jsou tyto hodnoty ve výchozím stavu přes 100, ale při pokusu o editaci na hodnotu nad 100 se automaticky nastaví na hodnotu 100.
Ještě jsem si tu všiml, že Intenzita větrání v [1/h] má hodnoty které vypadají na [%].
Děkuji za případné vysvětlení a zdravím Vás.

Děkuji za upozornění. Nejde o záměnu s procenty, ale o automatickou kontrolu nereálných hodnot.

U přirozeného větrání je hodnota 100/h správně - program nepřipustí vyšší intenzitu přirozeného větrání než 100 x za hodinu, což není nijak dramatické omezení, protože 100/h je už sama o sobě v podstatě nereálná hodnota.

U zisků od zařízení by tam nicméně měl být limit 1000 W/m2 (stejně jako u zisků od osob). V dalším update to opravíme. Pokud potřebujete zadat vyšší hodnotu než 100 W/m2, je to možné s pomocí okna pro samostatné zadání hodinových tepelných zisků od zařízení.

Ještě jednou děkuji a omlouvám se za případné komplikace.

Zbyněk Svoboda

03.12.2024 13.57

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli lze v Energii 2025 zadat objekt s ostrovním systémem FVE tak, aby v protokolu nebyl energonositel elektřina ze sítě. Je to totiž značně matoucí, když objekt k síti připojen není. Děkuji.

Pokud Vámi hodnocená budova neodebírá elektřinu z veřejné sítě, tak je třeba zadat parametry generátoru elektřiny (formulář Technická zařízení v hodnocené budově) a u všech dotyčných zón nastavit, že elektřinu pro ně vyrábí příslušný generátor (záložka Využití vyrobené energie a další nastavení - Další nastavení na formuláři pro zadání zóny).

Program už pak vypočte, zda bude elektřina z FVE stačit, nebo zda bude třeba použít generátor.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 121 >

Stavební fyzika » Aktuality

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3

29.10.2024 10.25 » Energie 2025.2 připravena

 Na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.2