Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

22.09.2020 16.52

Dobrý den,
jak se správně zadává řízené větrání s rekuperací do obytné zóny? Musím vytvořit VZT jednotku v záložce "technická zařízení", dále musím nadefinovat profil užívání, kde je v katalogu na výběr obytný prostor s nuceným větráním...Ale když nadefinuji zónu a přiřadím k ní typ podzóny: OBYTNÁ, tak se mi to zadá s přirozeným větráním a nemám možnost nějak změnit větrání.

Definovat profil užívání pro obytnou zónu není třeba, dokonce to vyhláška 264/2020 Sb. zakazuje (viz příloha 5).

Když použijete v souladu s uvedenou přílohou standardní profil pro obytnou zónu z ČSN 730331-1 (na okénku pro podzónu), můžete si snadno zvolit typ větrání na záložce Provozní podmínky.

Zbyněk Svoboda

22.09.2020 14.51

Dobrý den.
V Energii 2020.2 bych chtěla zadat ohřev teplé vody FTV s 8 panely ( systém Dražice) .Energonositele budu brát pro ohřívač elektřinu ze sítě? Zadala jsem FTV na kartě zóny s tím , že je upřednostňována pro ohřev teplé vody. V grafickém znázornění je pak příprava teplé vody zařazena do "C". Je toto správné?
Děkuji
Irena Chmelařová

Je-li zdrojem tepla pro přípravu TV elektrický ohřívač, pak používá elektřinu ze sítě coby výchozí (či základní) energonositel. Pokud jste nastavila, že se elektřina z FV systému použije na přípravu TV, pak program vypočte FV produkci a použije ji na přípravu TV zmíněným ohřívačem. To, co chybí, zajistí elektřina ze sítě (proto musí být zadána jako energonositel pro zdroj tepla).

Dosaženou třídu bohužel nemohu bez znalosti konkrétních dat komentovat, ale možná stojí za poznámku, že třída pro jakoukoli dodanou energii nijak nesouvisí s energonositeli. Konkrétně třídu pro dodanou energii na přípravu TV ovlivňuje účinnost zdroje tepla a ztráty z rozvodů a zásobníku TV. Energonositele ovlivňují až primární energii.

Zbyněk Svoboda

22.09.2020 12.46

Zpracovávám PENB pro větší změnu dokončené budovy.Přístavby musím posuzovat jako novou stavbu na jeden PENB a druhý PENB na celý objekt,kde posoudím měněné konstrukce.Lze v Energii 2020 řešit jako jeden PENB?Dle vyjádření SEI bych měl přístavby posuzovat s referenčními hodnotami pro novou budovu, ne však jako "nulová".Jak mám zadat úroveň referenční budovy a požadavek §6 u obou PENB?

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

21.09.2020 14.51

Dobrý den, dáváte vaše programy i studentům? T5eba nějakou studentskou verzi ? Jde mi o program Simulace 2018, jsem studentem VŠB na fakultě stavební.

Díky Stříbný

Školní verze programu Simulace bohužel neexistuje - v rámci výuky na Stavební fakultě ČVUT totiž používáme jen Teplo, Areu, Energii a Cube3D. Školní verze jsou tedy jsou pro tyto programy.

Zkuste se prosím domluvit s kolegou Pospíšilem ohledně možnosti časově omezeného zapůjčení programu, pokud ho potřebujete např. pro diplomovou práci (je tam určitý manipulační poplatek, nevím bohužel přesně).

Zbyněk Svoboda

18.09.2020 15.20

Dobrý den, hodnotím RD dle §6 odst.2 písm.c) (měněné prvky obálky). Výplně otvorů jsou trojskle, Ug=0,6 W/m2.K, Uf=1,3 W/m2.K. Součinitel prostupu tepla pro standardní rozměry Uw=0,93 W/m2.K. Pro rozměr okna 60*60 je Uw=1,23 W/m2.K. V průkazu je toto okno vyhodnoceno jako "ne", tím pádem hodnocení není splněno.
Dotaz:
1) Proč není vyhodnocení měněných oken pro standardní rozměr?
Děkuji.

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

18.09.2020 09.25

Fotovoltaické panely pouze pro přípravu teplé vody

Jak mám zadat v Energii 2020 fotovoltaické panely pouze pro přípravu teplé vody (přes MPPT měnič do zásobníku TV, v ostrovním režimu)- jako fotovoltaické panely nebo jako solární kolektory? Děkuji.

Určitě jako FV panely, přičemž je třeba nastavit, že vyrobená elektřina se použije jen v budově na přípravu TV.

Zbyněk Svoboda

17.09.2020 21.02

Dobrý den, dříve jsem zadával suterénní kce (stěny+podlahu) v nevyt.pr. jako jednu položku a U stanovil pomocným výpočtem (suter.o stejné teplotě). Nyní jsem nepřišel na to jak takto zadat suterénní část nevyt.prostoru. Je tedy nutné zadat zvlášť stěnu a podlahu a pomocným výpočtem dopočítat redukci b. Redukce mi vychází záporně - suterén je tedy okolím "vyhříván"? Děkuji.

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

17.09.2020 15.53

Dobrý den, již byla zveřejněna Změna ČSN 730331-1. Dle online semináře Energie 2020 byla pro software použita pracovní verze této normy a nebylo jisté jestli konečná verze bude stejná. Je prosím vše stejné a můžu PENB z ENERGIE 2020 vydat? Děkuji a přeji pěkný den.

Údaje ze Změny 1 ČSN 730331-1 použité v Energii 2020 nepocházejí, přesně řečeno, z pracovní verze normy, ale z finální verze odevzdané do ČAS, kterou jsme jako podklad pro práci na SW získali od autorů normy. Pokud by vydaná verze byla odlišná, musela by tu změnu způsobit omylem agentura pro standardizaci.

Zbyněk Svoboda

17.09.2020 06.26

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kde a jak lze v programu Energie 2020 zadat fotovoltaické panely a solární termické kolektory? Na panelu "Technická zařízení v hodnocené budově" taková volba není. Děkuji

Kolektory a FV panely se definují v okně pro zadání parametrů zóny na záložce Solární systémy (vzhledem k tomu, že až zde se volí výpočetní model měsíční/hodinový a v závislosti na tom se také liší zadání parametrů kolektorů a panelů).

Zbyněk Svoboda

16.09.2020 10.54

Dobrý den,
jak korektně zadat případ, kdy mám bytový dům větraný centrální VZT jednotkou, která má kondenzační jednotku pro chlazení vzduchu? Byty nejsou ovšem plnohodnotně chlazeny, pouze "přichlazovány" chladným vzduchem (24°C) z VZT jednotky (bez garance teploty v bytech - jinak byty chlazeny nejsou) - lze tuto energii spočítat?

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 82 >

Stavební fyzika » Aktuality

14.09.2020 13.55 » Energie 2020.2

Energie ve verzi 2020.2 je k dispozici v sekci ke stažení na webu kcad.cz. Popis změn v nové verzi je v jednom z článků.

09.09.2020 15.15 » Energie 2020.1

Energie ve verzi 2020.1 je k dispozici v sekci ke stažení. Popis změn v nové verzi je v jednom z předchozích článků.