Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

15.03.2019 10.00

Je možné v Energii počítat průkaz en. náročnosti budovy o cca 20 zónách, které jsou z části tepelně propojeny?

Nějaké přímé omezení v tomto směru v programu není, možné to je - i když jsme, myslím, takto vysoký počet propojených zón přímo netestovali. Tepelné provázání mezi zónami nicméně vždy vnáší do výpočtu jistou mírnu nestability - nová EN ISO 52016-1 kvůli tomu mimochodem jasně uvádí, že se s tepelným propojením zón standardně počítat nemá, což je mnohem jednoznačnější přístup než v dřívější EN ISO 13790, která ponechávala volbu na propojení/oddělení zón víceméně na zpracovateli výpočtu.

Zbyněk Svoboda

04.03.2019 16.30

Dobrý den. Chci se zeptat jak zadat zdroj vyt. TČ Nilan Compact K.Vyjádření SFŽP: "K jednotce Nilan Compakt, která je použita na vytápění a větrání zároveň, je nutné použít bivalentní zdroj v množství 80 %, jelikož je tato jednotka schopna pokrýt potřebu tepla na vytápění pouze v množství 20 %. Výpočtová hodnota COP je 2,6".
Je tento požadavek správný? Můžu zaslat protokol výpočtu RD. Děkuji.

Rád bych Vám poradil, ale bohužel nevím, jestli je požadavek SFŽP správný či ne. S problémem tohoto typu by Vám asi lépe poradil nějaký specialista na technická zařízení budov, který jednotky Nilan detailně zná.

Předpokládám nicméně, že údaje, které SFŽP uvádí, budou něčím podložené. Podíl jednotky na dodávce tepla ve výši 20 % je opravdu dosti nízký, ale tím spíš pro to musí být důvody. Co se týče COP, tak výrobce uvádí jeho hodnotu vyšší, ale dá se čekat, že to nebude sezónní údaj, takže 2,6 může být v pořádku.

Omlouvám se, víc k tomu bohužel neumím napsat.

Zbyněk Svoboda

11.01.2019 16.29

Dobrý den, setkávám se často se situací, že je v domech vytápěných například kotlem na zemní plyn v koupelně domu v topném žebříku přídavná elektrická topná tyč. Takže jiný zdroj vytápění. Jenže tato tyč bývá využívána převážně mimo topnou sezonu, na sušení ručníků, takže je diskutabilní zda jí vůbec zahrnovat jako doplňkové vytápění a dělat kvůli tomu z koupelny samostatnou zónu.

Pokud by topná tyč nebyla nikdy použita k vytápění, tak by pak fungovala vlastně jako sušička, se kterou se v PENB také nijak nepočítá.

Nejsem si ale jistý, zda lze jednoznačně prokázat, že zmíněná tyč k vytápění nikdy nepřispěje. Pokud to prokázat lze, pak by se s ní v PENB počítat nemuselo. Pokud nelze, pak se nedá nic dělat - je třeba ji jako zdroj tepla na vytápění uvažovat.

Zbyněk Svoboda

07.01.2019 12.42

Dobrý den,
je prosím někde definováno, které části stavby jsem povinnen do výpočtu PENB zahrnout ? Jde mi o situaci, kdy je k RD přistavěná nevytápěná garáž, provozně nepropojená s domem. jsem povinnen tuto garáž do výpočtu zahrnout (jako nevytápěný prostor) a nebo jí mohu ignorovat a počítat jen samotný RD bez garáže a stěnu na kontaktu s garáží brát jako venkovní ?

Zásady vytváření výpočetních modelů budov jsou popsány spíše obecně např. v EN ISO 52016-1 či v ČSN 730331-1. Nenajdete tam ale samozřejmě popsány všechny možné situace - to ani není možné. Vždy tedy záleží na energetickém specialistovi, jak situaci vyhodnotí a namodeluje.

V případě, na který se ptáte, lze postupovat oběma uvedenými způsoby: buď se garáž uvažuje jako nevytápěný prostor, nebo se zanedbá. Přesnější je samozřejmě první možnost, která také vede obvykle k příznivějším výsledkům energetického hodnocení - a zřejmě by ji proto volila většina specialistů.

Druhá možnost ale není nijak "zakázaná". Po zanedbání garáže získáte téměř jistě výsledky na straně bezpečnosti a zjednodušíte si práci. Takže své výhody to má... Doporučoval bych nicméně takto postupovat jen tehdy, když má stěna mezi RD a garáží parametry venkovní stěny. A také by bylo vhodné PENB opatřit komentářem s vysvětlením zvoleného postupu.

Zbyněk Svoboda

04.01.2019 13.36

Při kontrole SEI jsme narazili na problém. Bytový dům, 2 zóny a 2 nevytápěné prostory, kolektor a kotelna. Kolektor sousedí stropem se zónou 1 a stěnou a dveřmi se zónou 2. Kotelna sousedí se zónou 1, ale v tab. a.1) protokolu k PENB nejsou uvedeny ohraničující stěny a strop kotelny k zóně 1. Kolektor je uveden OK.

Zašlete nám prosím kompletní vstupní data, bez jejich znalosti se bohužel nedá na podobné dotazy nijak konkrétně reagovat. Děkujeme za pochopení.

Zbyněk Svoboda

18.12.2018 20.34

Dobrý den, prosím o informaci, zda při zpracování PENB se má již využívat ČSN 730331, která je účinná od 1.10.2018? Děkuji.

Určitě ano, protože TNI 730331 byla souběžně se zavedením ČSN 730331 zrušena. Oba dokumenty jsou nicméně natolik podobné (hlavním rozdílem je rozšíření některých tabulkových hodnot), že se používaním staré TNI nevystavujete nějakému riziku velkých chyb.

Nová verze programu Energie 2019 bude na novou ČSN 730331 samozřejmě kompletně zaktualizována - resp. už vlastně je, ale program sám je ještě upravován kvůli změnám v nové EN ISO 52016-1 a dalších souvisejících normách. Předpokládané uvedení Energie 2019 na trh je začátek roku 2019.

Zbyněk Svoboda

12.12.2018 17.10

Dobrý den,řeším RD s rekuperací,krb. kamna s teplovzd. výměníkem a el. podl. vytápění. Rekup. je zadána ve větrání zóny, v záložce zdroj tepla je krytí potřeba tepla vzt, v čemž je zahrnut výměník. Je tato úvaha správně? Jak by se řešil stejný případ bez rekuperace. Pokud nemám nucené větrání a mám teplovzdušný výměník na kamnech nelze zadat krytí potřeby tepla vzduchotechnikou. Děkuji Souček

Rozumím-li tomu dobře, máte v RD nucené větrání se zpětným získáváním tepla. Jeho účinnost se zadá skutečně na záložce pro popis větracího systému.

Teplovzdušné vytápění byste ale v RD s nejvyšší pravděpodobností neměl zadávat. Větrací vzduch zřejmě neohříváte na teplotu vyšší, než je vnitřní teplota... a samotný teplovzdušný výměník obvyklého typu se projeví jen ve zvýšené účinnosti kamen. Modelovat ho jako teplovzdušné vytápění by šlo jen tehdy, když by byl vzduch z výměníku rozváděn nuceně po celém RD (byl by součástí větracího systému).

Pokud v budově nucené větrání není, pak nemůže být výměník na kamnech považován za teplovzdušné vytápění a zohlednit ho můžete jen zvýšenou účinností kamen.

Zbyněk Svoboda

05.12.2018 07.41

Dobrý den,v jednom administrativním objektu měníme osvětlovací soustavu ze zářivek na LED. Vzhledem k tomu, že objekt žádá dotaci, která je z poloviční části na tomto přínosu, chtěla jsem Vás požádat o radu. Četla jsem příspěvek z roku 2016, ale vzhledem k velké úspoře bych raději znala aktuálnější postup, pokud existuje. Vstupní data ráda poskytnu. Děkuji Richtrová

Zatím je možné bohužel postupovat jen podle návodu v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zohledneni-zmeny-typu-zarovek-v-penb/?pg=8.

Začátkem roku 2019 by už ale měla být k dispozici nová verze programu Energie, v níž je výpočet dodané energie na osvětlení celkem zásadně přepracován, aby co nejlépe odpovídal nové EN 15193-1. Tato část už je sice hotová, ale pracujeme ještě na dalších úpravách programu na nově vydané EN ISO.

Zbyněk Svoboda

03.12.2018 21.50

Pročítám si vyhlášku, kde stále tápu nad smyslem ust. § 5 odst. 2 písm c). Jeví se mi trochu nesrozumitelné. Mám-li např. budovu s ostrovní fotovoltaikou, kde část elektřiny se využije na přípravu teplé vody, část na běh běž. spotřebičů a část se nevyužije, pak snad pro určení celkové primární energie bych měl zadat, kolik vyrobené elektřiny se nevyužije. Toto se však v Energii nezadává. Proč?

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

03.12.2018 10.50

Suterén část. vyt. 2 přímotopy, vyt. část stropem přiléhá k zóně s plynovým kotlem. Při zadání jako "částečně vyt. suterén" nejde zadat způsob vyt. tohoto prostoru, a tyto 2 přímotopy se neobjeví ani v tab. b.1.a) "Protokolu" a v en. bilanci. Je nutno tuto část zadat jako samostatnou zónu? Není možno doplnit Energii, aby bylo možno do částečně vyt. části suterénu zadat zdroje tepla?

Ano, je to tak, jak uvádíte: je-li v části suterénu samostatný zdroj tepla (odlišný od zdroje tepla v jiných částech budovy), pak je třeba obvyklým postupem modelovat tuto část suterénu jako samostatnou zónu.

Zbylou nevytápěnou část suterénu bych doporučoval zadat jako nevytápěný prostor, který bude přilehlý ke dvěma zónám (k zóně s plynovým kotlem a k zóně s přímotopy).

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 71 >

Stavební fyzika » Aktuality

15.10.2018 15.12 » Energie 2017.5

Pro uživatele licence Energie 2017 je k dispozici bezplatný update 2017.5. Info o novinkách je v článku na blogu.

02.10.2018 08.46 » Simulace 2018.1

Pro uživatele licence Simulace 2018 je k dispozici bezplatný update 2018.1. Info o novinkách je v článku na blogu.