Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

12.11.2019 14.09

Dobrý den řeším problematiku zadání zásobníku na teplou vodu v akumulačním nádrži tepelného čerpadla(např 1000l/275l). Jak správně tyto zásobníky zadat v energii včetně ztrát. Předem děkuji za odpověď

Máte-li na mysli situaci, kdy je zásobník na TV umístěn uvnitř akumulační nádrže, lze to výpočtově zjednodušeně modelovat snížením měrné tepelné ztráty zásobníku - a to v zásadě až na nulu. Současně se ale samozřejmě ve výpočtu uplatní nenulová měrná ztráta akumulační nádrže. Přesnější zohlednění této situace zatím není bohužel možné.

Zbyněk Svoboda

11.11.2019 20.18

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na 2 věci:
1) Kam při výpočtu obchodního centra zadat vzduchové dveřní clony, které vytvářejí barieru mezi vnějším a vnitřním vzduchem, netopí interier.
2) Jak zadat dohřev vzduchu na větrání teplovodním systémem (zdroj plynový kotel), nejedná se o teplovzdušné vytápění jen o větrání samotné. děkuji

ad 1) Dveřní clony jsou velký problém, stávající normové výpočetní postupy je bohužel nijak nepostihují. Zohlednit je lze jen orientačně, odhadem, např. zvýšením součinitele prostupu tepla dveří či zvětšením průtoku větracího vzduchu v přilehlé zóně.

ad 2) Postup výpočtu dohřevu vzduchu na pokojovou teplotu najdete v článku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/elektricky-dohrev-vetraciho-vzduchu-na-pokojovou-teplotu-vypocetni-model-a-dopady-na-vysledky/?srt=nejctenejsi. Je tam sice uveden elektrický dohřev, ale postup platí obecně.

Pokud nicméně zmíněným plynovým kotlem dodáváte veškeré teplo na vytápění, pak není třeba se dohřevem vzduchu vůbec zabývat - pokrytí tepelné ztráty větráním tímto zdrojem tepla se spočítá automaticky. V takovém případě stačí zadat jen tento jeden zdroj tepla a nic dalšího.

Zbyněk Svoboda

06.11.2019 11.22

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli byste mi mohl poradit, jakou mohu uvažovat tepelnou vodivost nepálených cihel (vepřovic) do výpočtu součinitele prostupu tepla obvodového zdiva objektu stáří cca z roku 1880.
Předem mockrát děkuji.

To je opravdu těžké, protože konkrétní hodnoty se mohou velmi lišit podle stavu zdiva a použité hlíny.

V článku https://stavba.tzb-info.cz/cihly-bloky-tvarnice/8728-nepalene-cihly-soucasnosti uvádí výrobce, že soudobé nepálené cihly Heluz mají tepelnou vodivost 0,723 W/(m.K).

Snad tedy můžeme odhadnout, že tepelná vodivost starých vepřovic by mohla být od cca 0,7 do cca 1,0 W/(m.K) - tedy někde na úrovni zdiva z plných cihel. Od věci by jistě nebylo zavést do výpočtu i nějakou bezpečnostní rezervu.

Zbyněk Svoboda

11.10.2019 13.16

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je nějaká možnost sehnat studentskou verzi stavební fyziky?
Předem děkuji

Omezené verze vybraných programů pro studenty jsou k dispozici na webové stránce katedry Konstrukcí pozemních staveb Stavební fakulty ČVUT v Praze. Použití EDU verzí pro komerční účely (tj. mimo školní/univerzitní prostředí) není nicméně legální. Pro komerční využití můžete použít bezplatné LT verze, které jsou k dispozici na stránkách www.kcad.cz.

Zbyněk Svoboda

 

Doplním ještě informaci o možnosti domluvit si zapůjčení plných verzí programů po dobu zpracování diplomové práce (více info u Ing. Pospíšila - viz kcad.cz). Zajímavá může být i speciální nabídka pro čerstvé absolventy technických vysokých škol - SF Start.

Pavel Šála

10.10.2019 11.11

Dobrý den, Uem mi v protokolu PENB vychází 0,34 W/(m2K), Uem,R = 0,38 W/(m2K). Jedná se o stávající budovu. Přesto je hodnota pro vytvoření hranic klasifikačních tříd" U=0,31 W/(m2K) a budova je zatříděna do třídy D. Podle tabulky 1 v příloze 1 a přílohy 2 vyhlášky 78/2013 by ale měla obálka stávající budovy být ve třídě C?

Hranice tříd jsou v případě posuzování stávajících budov či budov s téměř nulovou spotřebou energie vždy odlišné od požadavků, protože se odvozují od referenční budovy pro novostavbu.

Další detaily najdete buď přímo ve vyhlášce 78/2013 Sb. nebo v našich příspěvcích http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/hodnoceni-prodeje-pronajmu-zmen-budov-v-novem-penb-dulezite-upozorneni/?pg=3http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/hranice-trid-a-g-pro-zmeny-budov-podle-vyhlasky-78-2013-sb-tentokrat-i-s-paragrafem/?srt=nejctenejsi&pg=3.

Zbyněk Svoboda

01.10.2019 15.22

Dobrý den, když vyplním v Energii 2019 v údajích o budově jiný účel/druh budovy, nevyplní se to na první stránce protokolu v tabulce "Typ budovy" a musím to doplňovat ručně v pdf. Šlo by to opravit? Děkuji.

Děkujeme za upozornění - máte pravdu, zadaný "jiný typ budovy" se sice přenáší správně do souboru pro ENEX, ale bohužel se nepřepíše do PENB. Podíváme se na to a při nejbližší aktualizaci to opravíme.

Otevřemě musím ale napsat, že nemohu v tomto případě slíbit reakci obratem. Veškerá naše kapacita je totiž zahlcena prací na Energii 2020, která bude kompatibilní s novou vyhláškou plánovanou na cca únor s platností od cca července 2020 - a protože nová vyhláška opravdu dramaticky změní PENB (nezůstane kámen na kameni), tak budeme mít co dělat, abychom to stačili. Úpravy verze 2019 a starého PENB, který už za pár měsíců nebude platný, budeme muset bohužel omezit na minimum. Omlouvám se a děkuji za pochopení.

Zbyněk Svoboda

01.10.2019 15.18

Dobrý den, může mi někdo vysvětlit, proč je u textového pole "Doporučení k realizaci a zdůvodnění" u analýzy alternativních systémů omezený rozsah popisu na 1000 znaků, když je tabulka přes celou stráku a při využití všech 1000 znaků zůstane z poloviny prázdná? Zrovna na alternativních systémech a doporučených opatřeních kontrolorky SEI při mé kontrole hodně bazírovaly. Děkuji.

Na použitý limit jsme zatím nezaznamenali stížnosti, takže jsme ho považovali za dostatečný. Děkujeme za upozornění, do nové verze limit zvětšíme.

Protože bude ale nový PENB (od cca července 2020) zcela odlišný od současného, budou se v něm celkem výrazně lišit i části s doporučením pro snížení energetické náročnosti. Takto velké pole pro popis už v něm nebude - nové pole bude cca 10 x menší.

Ve stávající verzi programu můžete - pokud nestačí 1000 znaků - vše potřebné napsat přímo do vygenerovaného PENB ve formátu PDF. Vygenerovaný PENB je v tomto místě plně editovatelný.

Zbyněk Svoboda

01.10.2019 15.14

Dobrý den, existuje možnost vyexportovat dávkový soubor pro nahrání do systému ENEX jako u Protechu? Děkuji.

Soubor do ENEXu se generuje automaticky při každém výpočtu. Uložen je ve stejném adresáři jako ostatní soubory dané úlohy. Jmenuje se ABC_DataProENEX.XML, kde ABC je jméno úlohy.

Zbyněk Svoboda

19.09.2019 13.03

Dobrý den,
zvažujeme pořízení softwaru RADON 2019. Kde se dá software objednat a jaká je jeho cena?

Děkuji
Rösslerová

Děkujeme za zájem. Vše potřebné včetně cen a kontaktů najdete na naší hlavní webové stránce www.kcad.cz, nebo konkrétně k programu Radon na stránce http://kcad.cz/cz/stavebni-fyzika/protiradonova-opatreni/radon/.

Zbyněk Svoboda

13.09.2019 16.33

Dobrý den, lze v rámci vytápění TČ pro jednu zonu RD s radiátory počítat s COP 2,6 a pro druhou v tomtéž RD s podlah. top. počítat s COP 3,2? Či by pro obě zony měl být COP 2,6, protože topná voda na výstupu z TČ má vyšší teplotu kvůli radiátorům a při vstupu do podlahového topení je ve směšovači ochlazena na požadovanou nižší teplotu? Nebo je v COP 3,2 již směšovač zohledněn? Děkuji

Pokud budou v budově 2 zóny, tak je určitě možné mít v každé z nich "jiné" TČ, tj. TČ s rozdílným COP.

Ohledně konkrétních hodnot COP kontaktujte ale prosím raději nějakého specialistu na tepelná čerpadla - omlouvám se, ale bohužel nevím, jak je tomu s COP a směšovačem.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 74 >

Stavební fyzika » Aktuality

08.11.2019 12.51 » Teplo 2017.3 k dispozici

Pro uživatele s licencí Teplo 2017 je k dispozici bezplatný update 2017.3 na kcad.cz v sekci ke stažení 

18.10.2019 14.15 » Energie 2019.7

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.7 na kcad.cz v sekci ke stažení . Více informací o obsahu aktualizace je v  článku na blogu.