Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

18.02.2020 09.39

Lze v Energii 2017 získat podrobná data o ukládání získané elektřiny do baterií, nebo program toto pouze zobrazuje v grafu v protokolu o výpočtu?

Program pracuje s produkcí (hodinovou) elektřiny 1 fotovoltaického panelu zaokrouhlené na celé Watty? V souboru *_HodinovyVypocetFV.csv se produkce ukládají v celých Wattech.

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

13.02.2020 09.12

Dobrý den, pracuji s programem Energie 2019.7.
Je možné uložit úlohu tak, aby šla otevřít ve starší verzi programu. Údajně to nejde.
Děkuji

To bohužel skutečně možné není. Lze jen načítat starší úlohy do novější verze programu.

Záleží nicméně na verzi Energie, ve které byste chtěla nová data otevírat. Velmi pravděpodobně by se ve starší verzi programu daly otevřít alespoň některé údaje - to by se ale muselo vyzkoušet (a zřejmě by to bez citelné pomoci z naší strany nešlo).

Zbyněk Svoboda

03.02.2020 18.07

Dobrý den.Řeším zpracování PENB na novostavbu RD. Skladba podlahy přilehlé k terénu: dřev.parkety,anhydrit,PE folie,EPS,glastek, zákl.deska a násyp v celkové tl.250mm liaporu na zemině. A můj dotaz zní,do energie 2019 jak lze zohlednit liapor do výpočtu, přičem v hodnotě U nelze zohlednit...a zároveň ať SEI je spokojená?? Prosím o radu. Předem děkuji.

Je-li Liapor v přímém kontaktu se zeminou, pak není nijak chráněn před zemní vlhkostí.

Vzhledem k tomu, že vrstvu sypaného Liaporu nelze bez výhrad považovat za nenasákavý materiál (i kdyby samotný materiál takový byl, pak mezery mezi jednotlivými zrny samozřejmě pronikání vody/vlhkosti umožňují), tak bych byl velmi opatrný ohledně možnosti jeho započítání do tepelného odporu a souč. prostupu tepla podlahy.

Teoreticky by to asi možné bylo, ale sám bohužel nemám žádné informace o tom, jak může být tepelná vodivost Liaporu ovlivněna vlhkostí. Pokud tyto údaje máte k dispozici, pak by se dala vrstva Liaporu započítat při uvažování nejhorší možné, doložené tepelné vodivosti pro velmi vlhký materiál. Pokud ale tyto údaje k dispozici nemáte, pak byste se započítáním Liaporu vystavila celkem slušnému riziku rozporování výpočtu ze strany SEI - zvláště když byste uvažovala lambdu pro jeho suchý stav.

Zbyněk Svoboda

29.01.2020 13.25

Dobrý den,
prosím Vás o zaslání postupu jak bychom mohli na ŽB konstrukci zanést nátěr který nám vytváří parozábranu ? Z TL jde odečíst ekvivalentní difuzní tloustka, máme zvolit postup kdy bychom přidali k vrstvě ŽB 1 mm vrstvu s přepočtem difuzního odporu materiálu tak aby nám vycházela stejná ekvivalentní difuzní tloustka? Prosím o radu v této věci.
Předem děkuji

Ing. M. Uličný.

Z dotazu bohužel neumím odvodit, v jakém programu chcete konstrukci posuzovat.

Obecně nicméně platí, že když máte k dispozici pouze ekv. dif. tloušťku sd, tak je vhodné zvolit si tloušťku d a faktor difúzního odporu dopočítat jako mi=sd/d. Postup, který popisujete, je tedy v pořádku.

Zvolená tloušťka 1 mm pro nátěr je adekvátní, i když reálně bude jistě menší. Se zadáním takto tenkého materiálu by ale mohl být v některých programech (ne ve všech) trochu problém, takže je jistě možné použít 1 mm.

Zbyněk Svoboda

15.01.2020 15.07

Dobrý den. Počítám v Energii rodinný dům a mám v jedné zóně několik různých druhů podlah, co se týká součinitele prostupu tepla a to samé u suterénních stěn. Je to celkem 5 druhů konstrukcí (2 podlahy + 3sut stěny). Mám to zadat jako 5 různých konstrukcí,či to mám průměrovat přes plochy a zadávat to vše jako konstrukci jedinou. děkuji za odpověď.

Obojí je možné - a každý z postupů má své klady a zápory.

Kvůli kontrole SEI je asi přehlednější zadávat konstrukce samostatně, ale na druhou stranu se při tomto postupu snadno udělá chyba v zadání exponovaných obvodů atd.

Pokud tepelné odpory zprůměrujete přes plochy, nebude sice výsledný odpor odpovídat žádné konstrukci, ale zadání celistvé geometrie bude mnohem jednodušší a s menším rizikem chyb.

Zvolíte-li druhý postup, doporučuji přidat k PENB komentář k vypočteným tepelným odporům.

Zbyněk Svoboda

13.01.2020 10.39

Dobrý den,
přešla jsem na SW Energie od Protechu, existuje možnost importu dříve vytvořeného PENBu z Protechu do Energie?
Děkuji, s pozdravem
Brichtová

Dobrý den,

v současné chvíli bohužel ne. Do příští verze se přenos části zadání plánuje.

Výhledově tedy bude možné zadat data popisující budovu a konstrukce do TV a následně je načíst do Energie a dopracovat PENB podle novely vyhlášky.

Pavel Šála

12.01.2020 16.27

Dobrý den. Mám udělaný v programu energie výpočet pro NZU (RD-B). Nejde mi z programu Energie vygenerovat krycí list. Píše mi to, že nemám nainstalován program excel. Program excel nainstalován mám, makra mám taky zapnutá. jediné co jsi říkám že by mohl být problém v tom, že mám excel verze 2007 (v něm již ale přípony *.xlsx jsou). takže netuším, kde by mohl být problém. Děkuji za odpověď

Chybové hlášení, na které se ptáte, program zobrazuje, když se mu nepodaří vyvolat program Excel a zobrazit v něm příslušnou šablonu. Příčin, proč se toto může stát, může být hodně (i když samotnou verzí 2007 to nebude, ta zcela jistě funguje, teď jsem to zkoušel)... a bohužel neexistuje žádný způsob, jakým bychom mohli takto na dálku odhadnout, o jakou se jedná ve vašem případě.

Doporučuji zkontrolovat, zda máte ve složce s Energií příslušnou šablonu (mělo by jít podle všeho o soubor 1539352398_Krycí list RD-výstavba (3.3).xlsx) a že tato šablona není současně otevřena v paralelně běžícím Excelu. Pokud máte Excel paralelně spuštěný (i třeba s nějakým jiným souborem), tak ho pro jiistotu vypněte.

Pokud nic z toho nepomůže, zkuste restartovat počítač. A pokud nepomůže ani to, pak se prosím obraťte na kolegu Šálu, který by se mohl s pomocí vzdáleného přístupu napojit na Váš počítač a vyzkoušet víc možností.

V nejhorším případě Vám samozřejmě můžeme obratem - po zaslání Vašich dat - vygenerovat krycí list a poslat Vám ho, abyste pak do něj mohl už přímo v Excelu doplnit vše potřebné.

Omlouvám se za komplikace a za to, že nemohu poslat nějakou jednoznačnou radu, ale bez přístupu k Vašemu počítači to bohužel není možné.

Zbyněk Svoboda

16.12.2019 11.37

Dobrý den,

přešel jsem k Vám z programu na výpočet PENB Protech - tepelný výkon. Nyní pracuji ve Vašem programu Energie. Lze do tohoto programu implementovat PENBY vypočítáné právě v programu Protech - tepelný výkon a dále s nimi pracovat?

Děkuji Martin Maňák

S importem dat z programu Tepelný výkon počítáme pro Energii 2020, na které už delší dobu intenzivně pracujeme a která bude už aktualizována na novelu vyhlášky 78/2013 Sb. (předpokládaná platnost od července 2020).

Výhledově tedy bude možné zadat data popisující budovu a konstrukce do TV a následně je načíst do Energie a dopracovat PENB podle novely vyhlášky.

Zbyněk Svoboda

05.12.2019 10.47

Dobrý den, lze zohlednit několikaměsíční otopnou přestávku? Posuzuji objekt sloužící jako sezónní penzion, využívaný pouze od jara do podzimu. Dle SEI musí mít PENB, výjimka pro sezónní objekty se týká jen objektů pro rodinnou rekreaci. Zajímá mne ale, jestli lze v Energii nějak zohlednit, že otopná přestávka bude trvat třeba 4 měsíce - a to konkrétně ty zimní? Díky za odpověď.

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

12.11.2019 14.09

Dobrý den řeším problematiku zadání zásobníku na teplou vodu v akumulačním nádrži tepelného čerpadla(např 1000l/275l). Jak správně tyto zásobníky zadat v energii včetně ztrát. Předem děkuji za odpověď

Máte-li na mysli situaci, kdy je zásobník na TV umístěn uvnitř akumulační nádrže, lze to výpočtově zjednodušeně modelovat snížením měrné tepelné ztráty zásobníku - a to v zásadě až na nulu. Současně se ale samozřejmě ve výpočtu uplatní nenulová měrná ztráta akumulační nádrže. Přesnější zohlednění této situace zatím není bohužel možné.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 75 >

Stavební fyzika » Aktuality

08.11.2019 12.51 » Teplo 2017.3 k dispozici

Pro uživatele s licencí Teplo 2017 je k dispozici bezplatný update 2017.3 na kcad.cz v sekci ke stažení 

18.10.2019 14.15 » Energie 2019.7

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.7 na kcad.cz v sekci ke stažení . Více informací o obsahu aktualizace je v  článku na blogu.