Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *
 * Opište text z obrázku. Není potřeba rozlišovat velká a malá písmena.

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

13.07.2019 14.37

KDE ZAFAJFKNU V GRAFICKÉ ČÁSTI PRŮKAZU DOPORUČENÍ TŘEBA V CELKOVĚ DODANÉ ENERGII NEBO TŘEBA U VNĚJŠÍCH STĚN - TJ. NA PRVNÍ A DRUHÉ STRANĚ GRAFICKÝCH ČÁSTÍ PRŮKAZU (přešel jsem k Vám z Protechu)

Děkuji Maňák

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

13.07.2019 14.36

Dobrý den,
jsem Váš nový uživatel (přešel jsem z Protechu) a mám s dovolením dotaz - jak zadám STANOVENÍ DOPORUČENÝCH OPATŘENÍ PRO SNÍŽENÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOVY (MYSLÍM TU TABULKU, KDE ZADÁVÁM KONKRÉTNÍ HODNOTY ÚSPOR TŘEBA NEOBNOVITELNÉ PRIMÁRNÍ ENERGIE V MWh/rok NA třeba u VYTÁPĚNÍ)

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

26.06.2019 10.54

Dobrý den. Jak zadat správně podlahu nevytápěného prostoru? Postrádám údaj o exponovaném obvodu, jako orientaci dát horizont s vynulovanou pohltivostí?
Děkuji

Předpokládám, že se jedná o podlahu na zemině... Pokud ano, pak je její orientace skutečně "horizont" a pohltivost slunečního záření nulová. Pro konstrukci se dále zadává součinitel prostupu tepla, který může být stanoven:

a) buď bez vlivu zeminy (tj. jen na základě tepelného odporu samotné skladby a odporů při přestupu Rsi=0,17 a Rse=0 m2K/W)

b) nebo s vlivem zeminy podle EN ISO 13370.

První - výpočtově velmi jednoduchá - možnost vede k výsledkům na straně bezpečnosti. Druhá možnost dává přesnější výsledky, ale vyžaduje použití pomocného výpočtu, který můžete vyvolat např. klávesou F2 z políčka pro zadání součinitele prostupu tepla. V pomocném výpočtu následně zvolíte, že hodnotíte konstrukci v kontaktu se zeminou a zadáte další požadované údaje (mimo jiné i exponovaný obvod).

Zbyněk Svoboda

14.06.2019 12.05

Chtěl bych upřesnit pojem tzv. jedinečný název konstrukce a délku řetězce znaků, které se v názvech konstrukcí porovnávají. Program dva názvy: SO 1 a SO 2 má za jedinečné, i když se řetězce tří znaků opakují. Názvy SO 1 a SO 11 jsou shodné. Řetězce Pdl 1 a xxPdl 1 opět bere program jako shodné. Řetězce 13.konstrukce a 14.konstrukce jsou rozdílné. Je nějaká max. délka názvu konstrukce?

Dobrý den,

rozdíl je v tom, že u názvů, které program bere shodně, je ten jeden název celý obsahem druhého (který k tomu pouze něco přidá). Je třeba se takovéto situaci vyhnout (tedy SO 1  je také celý obsažen v SO 11,  Pdl 1 je celý obsažen v řetězci xxPdl 1).

s pozdravem

Pavel Šála

12.06.2019 00.31

Dobrý den, jak správně zadat v Energii 2019 strop na půdu s neizolovanou střechou? Dříve jsem zadával do neprůsvitných konstrukcí. Nyní je zadání nasměrováno do nevytápěných prostor. Jak ale zadat kce mezi půdou a exteriérem (běžně jen tašky+ lehká pojistná hydroizolace)? Tato konstrukce se předtím běžně zanedbala a půdní prostor byl považován za exteriér. Děkuji.

Odpověď na tento dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

04.06.2019 13.37

zelený bonus - Platba za vyrobenou energii. Je jedno, jestli si ji spotřebujete sami, nebo ji za tržní cenu dodáte do sítě. Jak toto zapořítat do PENBU - jako energii dodanou mimo budovu ?

Omlouvám se, ale opravdu nerozumím, na co se přesně ptáte. Mohl byste to prosím trochu více rozepsat? Popsat situaci? Nejlépe v samostatném e-mailu, který nám můžete poslat např. na kcad@kcad.cz. A nebo nám zavolejte a vysvětlete více, s čím byste potřeboval poradit. Děkuji.

Zbyněk Svoboda

03.06.2019 08.27

V Energii 2017 přepočítávám starší PENB, ač jsem měnil pouze zdroje tepla a zásobník teplé vody, tak v tabulce ochlazovaných konstrukcí se najednou objevila i položka "Ostatní tep. toky" s nulovou plochou a nenulovým měrným HT,j. Co to může být?

Bez konkrétních vstupních dat lze bohužel těžko soudit. Pošlete nám prosím kompletní vstupní data ke kontrole, děkuji.

Zbyněk Svoboda

02.06.2019 22.59

Dobrý den, mám objekt s fotovoltaikou a řeším zda v PENBu započítat tzv. "zelený bonus" do energie dodané mimo objekt nebo ne. U tohoto programu je totiž jedno zda energii dodáváte mimo objekt nebo sami spotřebujete a dostanete za to stejné peníze

Omlouvám se, ale bohužel nerozumím, na co se přesně ptáte. Mohl byste prosím problém více popsat a vysvětlit, o jaké peníze by mělo jít a co máte na mysli "zeleným bonusem"? Pokud by Vám nestačil povolený rozsah textu dotazu, pak nám prosím napište na kcad@kcad.cz, děkuji.

Zbyněk Svoboda

28.05.2019 14.24

Dobrý den, řeším PENB skladovací budovy. V jedné místnosti je navržen systém skladových regálů (pouze z ocelových pororoštů), který je přes celou její šířku i délku ve třech výškových úrovních nad sebou propojených schodištěm, které je také součástí systému regálů. Jaký je prosím Váš názor na zahrnutí či nezahrnutí jednotlivých výškových úrovní skladovacích regálů do energeticky vztažné plochy?

Vzhledem k tomu, že jde nejspíše o demontovatelný skladovací systém, který není trvalou součástí budovy, tak bych podlahy regálů do energeticky vztažné plochy nezahrnoval. Je to ale dost atypická situace, se kterou jsem se ještě nesetkal, takže ani nevím, zda by to podobně hodnotila třeba SEI či jiní specialisté.

Zbyněk Svoboda

27.05.2019 14.16

K předchozímu dotazu si dovolím poznamenat, že dle Legislativní rady vlády nemá poznámka pod čarou normativní povahu. Ve vyhlášce 78/2019 Sb., je odkaz na normu ČSN EN ISO 13 790 pouze v poznámce 3). V textu vyhlášky se uvádí, že "potřeba tepla na vytápění" se určí podle technické normy pro výpočet potřeby energie pro vytápění a chlazení, a tou je od 04/2018 pouze ČSN EN ISO 52016-1.

Děkuji moc za upřesnění a vyjasnění vztahu vyhláška - norma.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 73 >

Stavební fyzika » Aktuality

18.07.2019 14.18 » Energie 2019.5

Pro uživatele s licencí Energie 2019 je k dispozici bezplatný update 2019.5 na kcad.cz v sekci ke stažení . Více informací o obsahu aktualizace je v  článku na blogu.

18.06.2019 11.31 » Bezplatný přístup na blog

S platností od 14.6. 2019 je bezplatný přístup na blog poskytován pouze zákazníkům, kteří mají zakoupený jakýkoliv program z balíčku Svoboda Software ve verzi 2015, nebo novější (kromě LT verzí).