Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

19.09.2023 13.41

Dobrý den,

v programu Energie 2023 zadávám dva totožné bytové domy, avšak s jinou orientací ke světovým stranám. Lze nějak v programu hromadně provést změnu světových stran konstrukcí (otočení objektu)? V původním Protechu tato možnost byla, u Energie jsem to nenašel.
Děkuji
Peniák

Chcete-li změnit orientaci konstrukcí v budově, je třeba to provést pro každou konstrukci samostatně. Hromadné změny orientace bohužel podporovány nejsou.

Zbyněk Svoboda

19.09.2023 12.02

Dobrý den,
není nám jasná problematika Mimořádného provozu. Pokud si začnu tvořit vlastní profil užívání píšete: "Zkontrolujte prosím zda je rozmístění mimořádného provozu během roku vhodné i pro vámi zadaný profil". Rádi bychom tento mimořádný provoz zcela zrušili, abychom mohli kombinovat podzóny v rámci jednotlivých zón. Kde lze prosím tento mimořádný provoz nastavit/zrušit? Konkrétně se jedná o profil restaurace/kavárna a obchodní/prodejní plocha v administrativní budově.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

11.09.2023 16.33

Dobrý den, v současné době zpracovávám PENB na multifunkční objekt, ve kterém se mimo jiné nachází i restaurační provoz a s ním spojené chlazené sklady zeleniny (3°C), mražené sklady (-15°C), šokové mražení,... Vždy se jedná o box z PUR panelů vestavěný do místností ohraničených dalšími stavebními konstrukcemi (ať už vnitřními, nebo obvodovými), vyjma podlahy. Chladicí a mrazící boxy jsou chlazeny splitovými jednotkami. Jak je v tomto případě vhodné s těmito prostory v PENB uvažovat? Uvažovat je jako suché sklady bez trvalé přítomnosti osob s vnějšími obalovými stavebními konstrukcemi (a vnitřní mezizónové dělící nezadávat) a k vestavěnému zařízení se chovat jako ke spotřebiči-technologii (lednici, mrazáku)? Nebo tyto prostory nějak uvažovat jako samostatnou zónu (mraženou, chlazenou) a pak uvažovat i s vnitřními dělícími konstrukcemi do ostatních zón? Omlouvám se za školácký dotaz, ale nikde se mi jeho řešení na blogu nepodařilo dohledat. Děkuji.
V. Mertlík

Považovat zmíněné chladírny a mrazírny za technologii (a tudíž je nezahrnovat do PENB) by bylo možné podle mého názoru jen tehdy, když by se jednalo o kompaktní chladící boxy s integrovaným zdrojem chladu (obdoba chladničky, která se také neuvažuje). To ale zřejmě není tento případ, protože jde spíše o větší prostory mající charakter místností.

Doporučoval bych proto zadat je jako samostatné zóny a zadat i vnitřní konstrukce mezi těmito zónami a okolními vytápěnými zónami.

Zbyněk Svoboda

09.09.2023 11.10

Dobrý den, počítám nyní PENB na nemocniční pavilon, který je napojen z areálové kotelny, v objektu je osazena tlakově závislá předávací stanice. V areálové kotelně jsou osazeny kondenzační kotle a kogenerační jednotky. Mohu zadat jako zdroj tepla kombinaci plynových kotlů s energonositelem zemní plyn a kogeneračních jednotek, s tím že bude pro objekt započítána i část elektřiny vyrobené těmito kogeneračními jednotkami?

Doporučil bych zaslat dotaz spíše na SEI. Nicméně pokud je teplo z kogenerační jednotky používané v hodnoceném pavilonu, tak se mi zdá zcela v pořádku uvažovat kog. jednotku jako zdroj tepla pro pavilon. Elektřina vyrobená současně s příslušným množstvím tepla pak logicky patří do energetické bilance pavilonu - ať už se použije v něm, či exportuje do sítě. Ve výpočtu to proběhne zcela automaticky - stačí, když bude kog. jednotka zadána jako zdroj tepla (s příslušnou účinností venkovních rozvodů).

Zbyněk Svoboda

08.09.2023 13.50

Jak je to s výpočtem ztrát rozvody teplé vody? Když např. zadám, že v zóně mám rozvody délky 100 m a ztráty 150 Wh/(m.den), pak by roční spotřeba energie měla být 365*100*150/1000 = 5475 kWh. Jenže, když zadám profil, kdy např. v měsíci listopadu je nulová spotřeba teplé vody, pak je i nulová listopadová spotřeba energie na přípravu TV, což má sice jistou logiku, ale nemusí tomu tak být. Počítal jsem zónu s obdobným odběrem jako u bytu (některé hodiny v roce jsou bez odběru TV), ale ztráta rozvody teplé vody vycházela jinak, než podle výše uvedeného vztahu.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

07.08.2023 10.03

Používám Energii s HW klíčem Protech
Po nahrání nové aktualizované verze jsem opravoval výpočty pro NZÚ provedené v minulé verzi. Program mi generuje pouze 3 protokoly: Hodnocená budova, Referenční budova a Energie z energ. soustav. Pokusil jsem si opětovně nainstalovat předchzející verzi a provést opravu výpočtů v ní. Ale i v tomto případě mi program vygeneroval pouze 3 protokoly. Můžete mi poradit, co mám dělat, aby mi program korektně fungoval? Děkuji.
....
Omlouvám se za neadekvátní dotazy. Konečně jsem zjistil, že před výpočtem jsem neměl zašrtnuté generování dodatečných protokolů. Nicméně v původní verzi se všechy protokoly generovaly automaticky bez nutnosti zaškrtávání. To mě zmátlo. Mohli jste na tuto změnu upozornit.

Problém bude v něčem jiném, protože na volbě, zda se budou či nebudou generovat doplňkové protokoly, jsme nic neměnili.

Výchozím nastavením je vždy, že se doplňkové protokoly generovat mají. Pokud ale před jakýmkoli výpočtem zvolíte, že se generovat nemají, tak si to program zapamatuje a dále nabízí tuto možnost... dokud ji zas nezměníte. Nabízí tedy vždy tu poslední použitou možnost.

Zbyněk Svoboda

19.07.2023 09.27

Dobrý den, potřebuji udělat PENB na projekt RD s větrnou elektrárnou 3kW s úložištěm 10kWh, nepřipojený do sítě, budu muset použít hodinový výpočet, protože dům bude chlazený. Je nějaká šance korektně zadat energii vyrobenou větrníkem ? Pokud ho budu ignorovat, nevyjde primární neobnovitelná energie. Našla jsem zde starší radu udělat fiktivní zdroj , ale to se mi u hodinového výpočtu úplně nezdá, zvláště pokud je zde více zdrojů na elektřinu. Děkuji

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

27.06.2023 11.16

Dobrý den, zpacovávám PENB rodinného domu, který bude mít po rekonstrukci nově místo půdního prostoru 3NP a ve 2NP jednu novou technickou místnost. Tyto prostory budou mít nově podlahové vytápění. Ostatní stávající prostory v 1NP a 2NP budou mít původní otopná tělesa s termoventily. Hlavním zdrojem pro vytápění a ohřev vody bude TČ vzduch voda a doplňujícím zdrojem pak stávající plynový kondenzační kotel. Jak správně zónovat RD při této skladbě vytápění (zdroj je společný a systémy dva). Děkuji za odpověď.

Asi přehlednější by bylo modelovat RD jako 2 zóny (původní a nová část). V každé ze zón by pak byla 1 otopná soustava s účinnostmi distribuce a sdílení tepla odpovídajícími danému způsobu vytápění. Zdroje tepla by v obou zónách byly stejné: hlavní zdroj TČ a sekundární kotel.

Alternativně by šlo použít i jednozónový model, ve kterém by byly 2 otopné soustavy (jejich procentuální podíl na dodávce tepla by se musel odhadnout, např. podle podlahové plochy připadající na původní a novou část - pokud bude tedy mít obálka obou částí víceméně stejné vlastnosti). První soustava by měla otopná tělesa, druhá podlahové vytápění - opět s příslušnými účinnostmi. Zdroje tepla by byly v obou soustavách stejné (viz výše).

Zbyněk Svoboda

16.06.2023 16.54

Můžete poradit jak určit součinitele tepelné vodivosti smíšeného zdiva (pískovec 80% + cihla CP). Děkuji

Pískovec má podle ČSN 730540-3 tepelnou vodivost 1,4 W/(mK) a plná cihla 0,8-0,86 W/(mK). Váženým průměrem vychází pro Vámi uvedené smíšené zdivo 1,3 W/(mK). Je to samozřejmě jen odhad, realita může být jiná.

Zbyněk Svoboda

13.06.2023 05.31

Dobrý den, měl bych dotaz k vyhodnocení systému chlazení v PENB. Jde mi o to, jestli si daný případ vykládám správně. Jedná se o pětipatrový bytový dům, ve kterém je ovšem část 1.NP tvořena kancelářemi. Kanceláře i byty jsou chlazené. Zdroj chladu i další parametry mají běžné hodnoty účinnosti, které by např. u čistě administrativní budovy odpovídaly pro chlazení třídě C. V tomto případě je ovšem výsledná třída chlazení G. Je to způsobeno tím, že dominantní část tvořená obytnou zónou nemá dle vyhlášky 264/2020 referenční požadavek na chlazení, takže referenční hodnota pro chlazení je tvořena pouze zónou kanceláří, kdežto potřeba energie na chlazení hodnocené budovy je tvořena zónou kanceláří i bytových jednotek a je tím pádem výrazně vyšší? Nerad bych se dopustil nějaké chyby v interpretaci, protože s třídou G budu dozajista konfrontován investorem. Děkuji za odpověď.

Ano, je to tak, jak píšete. Pokud by šlo o čistě bytový dům s chlazením, tak by se v souladu s vyhláškou 264/2020 Sb. třída pro chlazení vůbec nestanovovala. Jakmile jde ale o kombinaci byty + kanceláře (či jinou), tak se třída stanovuje. A protože u ref. budovy je dodaná energie na chlazení bytů vždy nulová, tak pak vychází třída typicky dost špatně, přičemž není reálně možné tento výsledek zlepšit.

Naštěstí se na samotné chlazení nekladou žádné závazné požadavky, takže jde spíše o jakýsi "kosmetický" problém. Investorům se to nicméně většinou moc nelíbí. Výhledově se počítá s úpravou popsaného přístupu, snad v nejbližší novele vyhlášky.

Zbyněk Svoboda

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 110 >

Stavební fyzika » Aktuality

31.08.2023 14.47 » Energie 2023.10 k dispozici

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.10

27.07.2023 16.07 » Energie 2023.9 k dispozici

V sekci ke stažení  na kcad.cz je pro uživatele Energie 2023 bezplatný update 2023.9