řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Hodnotím v Energii 2011 budovu s převažující vnitřní návrhovou teplotou odlišnou od 18-22 C. Pro obalové konstrukce bych tedy potřeboval přepočítat maximální požadovaný součinitel prostupu tepla U,N konstrukce na danou převažující návrhovou teplotu.

V pomocném výpočtu pro U,N ale není zadávací pole “Převažující návrhová vnitřní teplota“ prosvícené a nelze měnit jeho přednastavenou hodnotu 20 C. Jak mám postupovat?

Výpočet ztráty podlahou na zemině: vliv rozměrů místností a budovy

Kategorie » téma: Ztráty

05.12.2011 19.32 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 21112x

Otázka:

Obracím se na Vás s dotazem ohledně výpočtu podlah na terénu v programu Ztráty 2011. Pokud mají podlahy stejné U nebo se jen málo liší, je vše v pořádku, (použije se B´ vypočtené pro celou budovu) - toto je uvedeno i v normě ČSN EN 12831 čl. 7.1.3 pro podlahy s U<0,5. U rekonstrukcí je však situace podstatně jiná, některé podlahy se dají zateplit, některé ne. Také rozdíly v hodnotách U podlah na terénu se značně liší. Pak by se podle ČSN EN 12831 mělo počítat B´ metodou po jednotlivých místnostech. I když jsem v programu zadával hodnoty jednotlivých podlah na terénu Ag a P podle skutečnosti, program počítal stále s B´pro celou budovu). Zkoušel jsem dosazovat různé hodnoty a porovnával výpočty. Změna proběhla pouze, když jsem zadal jiné hodnoty pro celou budovu.

Otázka:

V protokolu z programu Energie 2011 je uveden následující požadavek na průměrný součinitel prostupu tepla obálky budovy (jde obytnou budovu):

Výchozí hodnota požadavku na průměrný součinitel prostupu tepla podle čl. 5.3.4 v ČSN 730540-2 (2011):

Uem,N,20: 0,53 W/m2K

Ale podle rádce je to trošku jinak:

Průměrný součinitel prostupu tepla budovy (čl. 5.3)

Požadavek: max. prům. souč. prostupu tepla U,em,N = 0,50 W/m2K

Výsledky výpočtu: průměrný součinitel prostupu tepla U,em = 1,20 W/m2K

U,em > U,em,N ... POŽADAVEK NENÍ SPLNĚN.

Je to tou zadanou převažující teplotou 20°C? Abych dostal stejný výsledek musím si vypočítat průměrnou teplotu v celém objektu a tu dosadit místo těch 20°C?. Nebo je to pouze zaokrouhlováním? 

Vnitřní zisky a jejich vztah k času

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

13.12.2011 12.32 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19379x

Otázka:

V programu Energie je záložka, kde se zadávají vnitřní zisky a podlahová plocha. Chtěla jsem se zeptat, za jaké časové období je brána hodnota průměrné měrné produkce tepla v zóně, která je vztažena na m2. Přesněji řečeno pro rodinné domy je uváděna hodnota 3W/m2 – je tato hodnota uvedena za hodinu … ?

Obvod budovy a obvod místností

Kategorie » téma: Ztráty

19.12.2011 12.19 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 29639x

Otázka:

Chtěl bych si jen pro upřesnění a ujištění, že počítám dobře, ujasnit zadávání Základní popis objektu - "Exponovaného obvodu podlahy P" a Popis jednotlivých místností v objektu – „Obvod podlahy“

Do exponovaného obvodu dávám jen obvod objektu při styku se zeminou a do obvodu podlahy dávám vše, co je ve styku s exteriérem. Když počítám ztráty po místnostech, tak v 1.NP budu zadávat k místnostem obvod místnosti ve styku s ex a v celkovém součtu se to bude rovnat P, a v 2 np to bude zadávat stejným způsobem.... Obvod podlahy se rovná exponovanému obvodu u přízemním objektů a u patrových bude celkový obvod podlahy vždy větší než exponovaný obvod P?

< Stránka 1 2 3 4 .. 4 >