řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Bezplatná aktualizace programů 2011
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » Obecně | Area | Teplo | Ztráty
06.01.2012 10.25 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 35950x
Upozornění na aktualizaci:
Na stránkách www.kcad.cz (odkaz Ke stažení - Stavební fyzika) jsou od 6.1.2011 k dispozici k volnému stažení aktualizované programy Area 2011, Cube3D 2011, Teplo 2011, Energie 2011 a Ztráty 2011. Stáhnout lze i kompletní aktualizovaný instalační balík Stavební fyzika 2011.
Hlavní změny v programech:
- rozšíření počtu kategorií konstrukcí zobrazitelných v energetickém štítku a průkazu ze stávajících 9 na 49 a s tím související změna šablon pro štítek a průkaz (Energie, Ztráty)
- oprava výpočtu požadavku na teplotní faktor pro vnitřní konstrukce (Area, Cube3D, Teplo), viz také http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/pozadavek-na-teplotni-faktor-pro-vnitrni-konstrukce-upozorneni-na-chybu/
- odstranění rizika ztráty dat při zadávání určitého kritického počtu homogenních oblastí (Cube3D)
- oprava několika drobnějších, výjimečně se vyskytujících chyb (Energie).
Postup instalace:
Doporučujeme odinstalovat stávající programy a do stejných složek nainstalovat aktualizované programy.
Požadavek na Uem pro budovu s více zónami
Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » 09 Výstupní data
06.01.2012 18.03 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 24429x
Otázka:
Máme nejasnost při výpočtu štítku v Energii 2011 u vícezónového objektu se zónami o různých teplotách. Náš případ:
zóna 1: ti=22C
zóna 2: ti=20C
zóna 3: ti=13C
V Energii máme u všech zón Un20 vyplněno dle tabulky 3 csn 730540-2 (tj. i u zóny 3 je Un20 stěny 0,3).
Pokud vypočteme štítek u každé zóny samostatně, všechny tři štítky nám vyjdou jako vyhovující (do převažující teploty v aplikaci štítku zadáme teplotu odpovídající teplotě v zóně tj 22, 20 a 13).
Pokud však necháme spočítat štítek jako celek, vyjde jako nevyhovující (do teploty v aplikaci štítku zadáme 20C, tj. převažující vnitřní teplotu) ...došli jsme tak k závěru, že tato vyplněná hodnota teploty se započte i pro konstrukce v zóně o teplotě 13C, z našeho studia ČSN 730540-2 nám takovýto postup přijde jako nesprávný, a věcně nelogický...
Riziko povrchové kondenzace na střešním panelu
Kategorie » téma: Stavební fyzika
16.01.2012 21.33 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20226x
Otázka:
Setkal jsem se z názorem, že SDK podhled zavěšený pod ocelovou konstrukci (skladba střechy shora: hydroizolace, PUR desky 100 mm, parozábrana, trapézový plech) bude ohrožen skapáváním zkondenzované vody, která se bude vytvářet na dolním líci střešního panelu. Po pravdě řečeno jsem se s takovýmto možným chováním nikdy nesetkal. Prověřil jsem skladbu v tepelně technickém programu Teplo 2010 - vyšlo mi maximální zkondenzované množství 0,0014 kg/m2 - což je zanedbatelné.
Oponenta to však vůbec neuspokojilo a prohlásil, že v tomhle případě se vodní pára nechová tak, jak je uvažováno v tomto výpočtovém programu. Navrhuje nějaké samostatné odvětrávání tohoto prostoru, což by mohl být vzhledem k tomu, že ten SDK podhled plní protipožární funkci, menší problém. Neměl jste s takovouto skladbou nějakou zkušenost, ať už třeba dobrou nebo i špatnou? Myslíte, že by to mohlo být bez problémů, tak jak to předpokládá výpočet?
Srovnání vypočteného prům. souč. prostupu tepla s požadavkem
Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data
13.01.2012 11.45 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 20149x
Otázka:
Vyhodnocovací modul programu Energie 2011 uvádí vypočtený Uem=0,54 a požadovaný Uem,N=0,54 W/m2K a tuto situaci vyhodnotí jako nevyhovující, zatímco by měl být požadavek těsně splněn. Prosím o radu.
Požadavek na teplotní faktor pro vnitřní konstrukce - upozornění na chybu
Kategorie » téma: Area | Teplo
05.01.2012 13.20 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24424x
Otázka:
V novém Teple 2011 máme problém s výpočtem normového požadavku na teplotní faktor pro stěnu mezi místnostmi s teplotami 20 a 15 C. Požadovaná hodnota nám při zadání teploty 15 C do exteriéru vychází extrémně vysoká - zvláště pak ve srovnání s dosavadními požadavky (vypočtenými v Teple starších verzí). Není tam někde chyba?