řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

PENB - požadavky na půdní vestavbu

Kategorie » téma:

07.06.2013 10.02 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 15155x

Otázka:

Chtěl jsme požádat o názor jak přistoupit ke stanovení požadavků a nutnosti hodnocení PENB půdní vestavby na stávajícím rodinném domě.   

Dostal se mi do rukou projekt půdní vestavby na RD. Jde mi o to zda k půdní vestavbě přistoupit jako k samostatné bytové jednotce a hodnotit ji úplně samostatně jako novostavbu (bez stávajícího domu ) a nebo jedině jako celý objekt (tzn. i se stávající částí RD, se kterou se zatím nic stavebně neplánuje ). 

Dle vyhlášky o en. náročnosti plním požadavky na ENB pokud nové konstrukce budou navrženy pod úroveň doporučených hodnot dle ČSN 730540-2. Ale pro případ, že takováto obálka v projektu navržena není (zatím hodnoty mezi min. požadovánými a doporučenými ) musím splnit Uem a k tomu buď limit celkové dodané energie či limit neobnovitelné primární energie. Dotaz zní zda pro stanovení Uem nutno brát celý objekt (včetně stávající  části ) a nebo jen půdní vestavbu? 

Asi čitelnější (jednoznačnější ) by to bylo pokuď by šlo o rozšíření stávajícího objektu bez vytvoření samostatné byt. jednotky. Zde by se a pro Uem se jistě hodnotil celý objekt. 

Do toho, ale vstupuje §6 odst. 3 vyhlášky o ENB - "Přístavba navyšující původní energeticky vztažnou plochu o více než 25% se považuje při stanovení referenčních hodnot ukazatelů energetické náročnosti budovy za novou budovu". Z tohoto by pak vyplývalo, že rozhodně přistavbu (nad 25% plochy ) nutno hodnotit samostatně, aby program správně nastavil referenční hodnoty. Tzn. vícezónové zadání (min. zóna přístavba a zóna stávající objekt ). Podobně by se zadal i případ přistavby kdy by nedošlo k vytvoření samostatné bytové jednotky tzn. minimálně dvouzónové zadání s odlišnými požadavky na každou zónu.  Pod 25% plochy možno zadat jednozónově (pokuď bude vytápění a dodávka TUV centrálně pro st. i přistavenou část ) ? 

Dále chápu-li to správně (dle §7 odst. 3 en. zákona ) v případě, že úprava je pod 25% plochy obálky či en. vztažné plochy není nutno vystavovat PENB, ale výše uvedené limity plnit nutno je.

Předem děkuji moc za jakýkoliv názor či zkušenost z hodnocení podobných st. úprav, přístaveb a nástaveb. 

Rozdíly mezi energetickým štítkem v PDF a v DOC

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

24.06.2013 23.36 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 4 komentářů | Přečteno: 17938x

Otázka:

Když vygeneruji štítek ve wordu, všechny prostupy tepla konstrukcí Ht se vyplní do tabulky tak, jak mají a odpovídají protokolu Energie. Jakmile však zmáčknu tlačítko „Aktualizovat štítek“, přepíše se hodnota Ht u podlahy (většinou na o několik jednotek menší hodnotu) a zároveň se úměrně změní celkové Ht. Když v nové verzi Energie dám generovat štítek rovnou do PDF, prostupy jsou správně. Zasílám pro kontrolu oba štítky.

Povrchová teplota na vnějším povrchu izolačního dvojskla

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Area | Teplo

07.06.2013 11.06 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 3 komentářů | Přečteno: 21177x

Otázka:

Chtěl jsme se zeptat v jakém programu ze Stavební fyzicky co nejpřesněji zadat a vypočítat vnější povrchovou teplotu izolačního dvojskla. 

Jedná se mi o určení vnější povrchové teploty konstrukce zasklení skleníku s návrhovou teplotou 30°C s U=2,70W/(m2K), klimatická oblast Brno (-15°C) za účele ověření odtávání sněhu. Zkoušel jsem zadat v Area i Teple. 

V Area deskou s eq. tepelnou vodivostí (pomocným výpočtem ) pro kompletní zasklení, ale po výpočtu úlohy mi program určil vnější teplotu -14.72°C (při te -15°C ). Mám se pokusit k-ci izolačního dvojskla zdat po vrstvách (tzn. sklo, dutina - vzácný plyn, sklo) a jak pak zadat pokovení vnitřního skla ? 

Při zadání v teple (rozdělením na 3 vrstvy - sklo - plyn - sklo s dopočtenou tepl vodivostí plynu tak aby součinitel pr. tepla vycházel 2,70W/m2K ) mi program určí vnější teplotu na -11,54°C (při te -15°C ).  

Obě hodnoty se mi zdají dost nízké při tak mizerném součiniteli prostupu tepla k-ce. Děkuji za tip jak zadání a výpočet co nejvěrněji provést.

Dále jsme se chtěl zda jsem schopen nějakým pomocným výpočtem např. Area zohlednit zhoršení součinitele prostupu tepla k-ce vlivem instalace do horizontální polohy či sklonu 15°.

Čárka v textovém poli a její důsledky

Kategorie » téma: Teplo

21.06.2013 13.43 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 16519x

Otázka:

Kolega zadává do programu Teplo větší počet konstrukcí. Do políčka „Zakázka“ zadal název: Gymnázium a střední škola ekonomická, Sedlčany, Nádražní. Až ve druhém formuláři program začal hlásit, že název nesmí obsahovat čárku, okamžitě potom ale program spadne a sám se vypne.

Název již tedy není možné opravit. Jakmile se klikne do políčka „zakázka“, hned to nahlásí to samé a okamžitě spadne. Tušíte prosím co by se s tím dalo udělat?

Izolační dvojsklo - ekv. lambda

Kategorie » téma: Area | Teplo

13.06.2013 12.29 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 22301x

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak do programu Teplo 2010 zadat do skladby izolační dvojsklo. V programu Area 2010:přes ekvivalentní vodivost-U=1,1 w/m2k pro tl.: 0,025 m, lambda vyšla 0,034 W/mk. Mohu v Teplu přidat materiál s lambdou 0,034 a obj. hm. 1071kg/m3?(sklo 6+14+6). Chtěl bych vypočítat přibližný U parapetní konstrukcí ve složení: izolační dvojsklo+ti+plech. Děkuji za odpověď.

< Stránka 1 2 3 4 5 .. 5 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

29.10.2024 10.25 » Energie 2025.2 připravena

 Na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.2

06.08.2024 14.55 » Energie 2025 a Basic

Energie 2025 je uvolněna k prodeji na www.kcad.cz, včetně volitelné varianty Energie Basic.