řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat na rozdíl ve výsledcích při různém zadání tepelné vazby v okraji podlahové desky na zemině v programu Energie 2013. Vyhodnocoval jsem vliv různého řešení kvality řešení (zateplení) okraje podlahové desky na zemině (vliv na průměrný součinitel prostupu tepla Uem a měrnou potřebu tepla na vytápění objektu).

Zkoušel jsem zadání těmito způsoby:

a/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) - různými tl. a hloubkami izolace

b/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy pomocí známe korekce na vliv přidané izolace ... a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu (katalogové hodnoty )

c/ vazby pro obálku nezahrnuty přirážkou, zadány lineární činitele pro tepelné vazby + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 se zadáním okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu v liště Stěny a střecha - lin. vazby po obvodě objektu

Chtěl jsem se zeptat:

1) Zarazilo mě, že při variantě zadání a/ se neměnilo Uem ve výsledcích, ale pouze měrná potřeba tepla na vytápění ... v ostatních variantách zadání do výpočtu se měnily oba parametry. 

2) chtěl jsem se zeptat jestli při zdání - varianta zadání /b  korekce na vliv přidané izolace - zadávat přímo lineární vazbu (katalogovou či z programu Area) nebo jen rozdíl hodnot lin. vazby mezi neřešeným (nezatepleným) a konkrétním detailem ... pokuď pak kombinuji s individuálním zadáním lin. vazeb tak vazbu při okraji desky zadávám v liště podlaha a suterén a nebo možno i v liště Stěny a střechy - lin. vazby ? Respektive pokud zadám  vliv okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka) v liště podlaha a suterén nutno pak ještě zdávat lin. vazbu po obvodě desky individuelně v liště Stěny a střecha ?    

3) Ještě jsem zkoušel variantu zadání - zatrhlá volba paušální přirážky na teplené mosty + umožnit zadání lineárních činitelů pro tepelné vazby ... ale zde detailně zadané vyzby neměly vliv ani na Uem a ni na měrnou potřebu tepla na vytápění ... neměnil se ani teplený tok ... přiznám se že je to poprvé co jsem to zkoušel tuto kombinaci zadání, ale na školení k Energii 2013 zjara myslím zaznělo, že možno kombinovat přirážku s detailními vazbami, ale reálně v protokolu nevidím rozdíl ani v změně tepelného toku mezi variantami ...  

Akumulační nádrž

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

23.08.2013 22.04 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 16553x

Otázka:

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jakým způsobem zohlednit v výpočtu energie, že u kotle je akumulační nádrž (ztrátu). Nikde ve výpočtu nejde zadat. Jak počítat pokud mam teplovdušné kamna a kotel. Problém nastává u pomocných energií. Pro kamna nejsou žádné potřeba. Děkuji

Lambda Aerogelu

Kategorie » téma: Energie » 02 Konstrukce na styku s vnějším vzduchem

09.08.2013 08.07 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17934x

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, jakou uvažovat návrhovou lambdu Aerogelu? (deklarovanou uvádí Propasiv 0,014). Je tato izolace vhodný způsob zateplení detailů, jak se obvykle prezentuje - např. parapetu, žaluziových kastlíků, atd.? Děkuji.

solar2Úvodem

Nad vhodným zadáním osvětlení u nebytových budov při zpracování PENB jsme na našich stránkách již několikrát diskutovali, ale protože jde o opravdu závažný problém a protože si s ním řada uživatelů neví rady, zařazuji pro připomenutí po několika měsících toto téma znovu....


Otázka:

Rád bych požádal o konzultaci ke zpracovávanému PENBu pro stavební úpravy bývalé zemědělské stavby (kravína).

V původním zemědělském objektu byla před několika lety vestavěna turistická ubytovna. Nyní se investor rozhodl tuho ubytovnu rozšířit do nevyužívaného půdního prostoru. Na rozšiřovanou část proto zpracovávám PENB v režimu “změna dokončené budovy”. Vzhledem k sezónnímu využití je s SÚ domluveno, že nové konstrukce nemusí splňovat doporučené hodnoty prostupu tepla, protože tato investice by byla nenávratná.

Z výpočtu mi i tak vychází, dle mého názoru, nereálné zatřídění ukazatele ENB pro vytápění do kategorie G. Toto zatřídění je neměnné i při úpravách projektu (prostupy tepla, účinnosti zdroje, distribuční soustavy a pod.)

Z protokolů k výpočtu jsem vyčetl výrazně vyšší podíl vnitřních zisků u referenční budovy a domnívám se, že to by mohl být ten problém. Tento faktor však nedokážu u hodnocené budovy upravit tak, aby se neměnil i u budovy referenční.

Prosím můžete mi poradit, kde by mohla být při zadávání chyba? (úlohu jsem zakládal několikrát a výsledek je vždy stejný). U jiných projektů mi zatřídění ENB pro vytápění vychází “reálné”.

Otázka:

Dalo by se nějak zohlednit dle čsn en 13790, že suterén je větší než podlaha 1.np, tzn že část stropu suterénu není pod vytápěnou částí, ale do exteriéru:

Rozsáhlý suterén
Rozsáhlý suterén

Dá se tato část nějak zohlednit?

< Stránka 1 2 3 4 5 .. 5 >