řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Hodnotíme novou skladovací halu s administrativní částí a vychází nám třída dodané energie na vytápění G. Příčinu jsme identifikovali v tom, že se velmi výrazně liší spotřeba na osvětlení hodnocené a referenční budovy. S tím samozřejmě souvisí vnitřní zisky od osvětlení, které stlačí potřebu tepla referenční budovy na minimum, zatímco v hodnocené budově ne.

Už ale nejsme schopni dohledat do důsledků to, jestli je to takto jen specifikum hal, nebo tam je nějaká chyba.

O tomto obecném problému provázanosti vytápění a osvětlení víme, občas nám novostavba haly na dodané en. pro vyt. vyšla do kategorie D, s tím jsme se smířili, ale kategorie G už není v pořádku.

Otázka:

Hodnotím případ, kdy se větrací vzduch nuceně přivádí do jedné zóny a odsává se ze sousední (celková bilance objektu je vyrovnaná, centrální VZT jednotka funguje jako rovnotlaká). První zóna je tedy větrána přetlakově a druhá podtlakově a vzduch proudí mřížkami mezi zónami.

Když zadám do provozních podmínek zón jmenovité průtoky vzduchu podle projektu VZT (tzn. v jedné jen přívod a v druhé jen odtah), nejsem si jist, že dostávám správné výsledky. Zdá se mi, že v podtlakově větrané zóně se úhrada větracího vzduchu bere infiltrací (tzn. bez rekuperace tepla).

Nebylo by pak správnější zadávat zóny větrané jako rovnotlaké? Nebo jak tento případ správně zadat?

Otázka:

Ve výsledku výpočtu s hodinovým krokem vychází průběhy spotřeby energie na vytápění, tak že nerespektují Gaussovu křivku. Neodpovídají běžnému průběhu denostupňů. Ve výsledku je propad spotřeby v lednu a druhý peak v únoru.

Jsou tyto výsledky korektní? Případně čím jsou způsobeny?

Pracovní adresář a ENEX

Kategorie » téma: Energie » 10 Ostatní

07.03.2023 22.21 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 8770x

Otázka:

V Energii 2023 používám kvůli jednoduššímu nastavení antiviru pracovní adresář. Zde mi to dělá občas problém, že se mi výsledky uloží do pracovního adresáře a ne do složky s klasickou úlohou a pak se mi stává, že do Enexu nahrávám starší verzi programu nebo při průkazu ENB se mi nahraje starší verze doporučené varianty. 

Vliv počtu konstrukcí v zóně na rychlost výpočtu

Kategorie » téma: Energie » Obecně

08.03.2023 16.26 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 18836x

Při přípravě výpočetního modelu budovy se vyplatí přemýšlet o zónováni nejen z hlediska provozu v budově, ale i z hlediska počtu stavebních konstrukcí.

Počet konstrukcí v zóně má totiž na délku výpočtu naprosto zásadní vliv - daleko podstatnější, než samotný počet zón. Níže bych rád ukázal, jak velký tento vliv je (bylo to již prezentováno na webináři).

< Stránka 1 2 3 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3