Aktualizace Energie 2013.2 před uvolněním... bližší informace o novinkách
Kategorie » téma: Energie » Obecně
02.06.2013 17.50 | | Komentáře: 13 komentářů | Přečteno: 21969x
Během posledních květnových dnů byla dokončena druhá letošní aktualizace programu Energie 2013, tj. verze 2013.2. Po nezbytném otestování instalace bude v průběhu příštího týdne umístěna na stránkách www.kcad.cz k volnému stažení pro všechny registrované uživatele verze 2013.
Vytvořený PENB ve formátu PDF |
Hlavní a netrpělivě očekávanou novinkou je přímý tisk energetického průkazu a energetického štítku z Energie do PDF, který je funkčně stabilní a ve srovnání s Wordem prakticky okamžitý. Seznam nových funkcí je ovšem podstatně rozsáhlejší...
Přímý tisk energetického průkazu a štítku do formátu PDF
Průkaz energetické náročnosti budovy podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb. i energetický štítek obálky budovy podle ČSN 730540-2 lze nově vytvořit nejen ve stávajícím formátu MS Word, ale také jako dokument ve formátu PDF.
V obou případech se dokument PDF uloží do adresáře, v němž je umístěna příslušná úloha, a to pod jménem úlohy doplněným o text _PENB_vyhl78 (pro energetický průkaz), resp. _EŠOB_ČSN730540 (pro energetický štítek).
Dokument PDF lze následně omezeným způsobem upravovat a případné úpravy uložit. Pro tuto funkci je nutné používat Acrobat Reader ve verzi minimálně XI. Úpravy jsou omezené na textová pole, číselné hodnoty upravovat nelze.
Možnost vyvolání externího katalogu tepelných mostů Energy-Consulting
Program podporuje vyvolání externího katalogu tepelných mostů z produkce firmy Energy-Consulting. Katalog lze vyvolat příkazem Pomůcky - Externí katalog tepelných mostů ze všech formulářů, do kterých se zadávají lineární činitele prostupu tepla.
Lineární činitel prostupu tepla vybraného detailu se z katalogu do zadávacího formuláře přenese automaticky po uzavření katalogu.
Rozšíření možností zadání a výpočtu
Nově lze u systémů solárních kolektorů zadat a ve výpočtu zohlednit objem případného solárního zásobníku a jeho měrné tepelné ztráty a vliv délky rozvodů solárního okruhu a jejich měrné tepelné ztráty.
Dále je možné jednoznačně definovat zdroj tepla pro teplovzdušné vytápění či zdroj chladu pro chlazení zóny s pomocí klimatizace.
Snadněji lze ve verzi 2013.2 definovat i rozdílný topný faktor tepelného čerpadla pro vytápění a pro přípravu teplé vody (různé COP pro oba účely lze nyní přímo zadat).
Doplněna byla možnost zadání sklonu průsvitné konstrukce v rozsahu 0 až 90 stupňů. Program tak určuje přesněji solární zisky střešními okny a dalšími šikmými prosklenými konstrukcemi.
Přidána byla možnost kontrolního výpočtu intenzity větrání vlivem průvzdušnosti spárami u oken. Pokud jsou u okenních konstrukcí zadány potřebné údaje (délka spáry, součinitel spárové průvzdušnosti, charakteristické číslo budovy), program vypočte intenzitu větrání spárami u oken a porovná ji se zadaným odhadem intenzity přirozeného větrání. Je-li intenzita větrání spárami u oken vyšší než zadaná intenzita přirozeného větrání, program použije pro výpočet měrného toku větráním tuto vyšší hodnotu. Kontrolní výpočet intenzity větrání spárami u oken se uplatní jen u přirozeně větraných zón.
Významně rozšířeny byly i možnosti zadání parametrů do hlavičky energetického průkazu a štítku (tlačítko Podrobnější identifikace budovy a zpracovatele posouzení na formuláři pro základní popis budovy a okrajových podmínek). Nově lze zadat údaje nejen o budově (v rozšířené podobě), ale i o zpracovateli posouzení.
Přidány byly možnosti "budova užívaná orgánem veřejné moci" a "jiný účel hodnocení" do rozbalovacího menu pro typ hodnocení na formuláři pro popis zóny. Na stejném formuláři bylo také zpřístupněno zadání průměrné účinnosti osvětlení pro případy, kdy je použita volba "o energetické náročnosti osvětlení rozhoduje uživatel".
Nové a upravené pomocné výpočty
Doplněny byly pomocné výpočty pro délku rozvodu teplé vody podle EN ISO 15316-3-2, pro měrnou tepelnou ztrátu rozvodů teplé vody, pro měrnou tepelnou ztrátu solárního zásobníku a pro měrnou tepelnou ztrátu rozvodů solárního okruhu.
Zásadně upraven byl pomocný výpočet pro stanovení roční potřeby teplé vody, který nyní nabízí všechny základní jednotkové potřeby teplé vody podle TNI 730331.
Upraven byl i modul pro rychlé změny vlastností konstrukcí v celém souboru dat, a to o volitelnou možnost ponechání původního jména konstrukce.
U pomocného výpočtu součinitele prostupu tepla okna lze nově manuálně upravovat automaticky vypočtenou plochu zasklení, aby bylo možné zohlednit i méně obvyklá geometrická uspořádání okna.
Další drobnější změny a opravy
U některých položek v průkazu energetické náročnosti budovy byl zvýšen počet desetinných míst (např. u měrných tepelných ztrát rozvodů či zásobníků).
Upřesněna byla nápověda pro příkon čerpadel.
Do modulu pro vyhodnocení výsledků bylo přidáno informativní zatřídění jednotlivých míst spotřeby (vytápění, chlazení, teplá voda, osvětlení, úprava vlhkosti, větrání) do tříd A-G podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb.
Bylo opraveno číslo vyhlášky na okénku pomocného výpočtu pro požadovaný součinitel prostupu tepla.
Ve výpočtu byla opravena konstanta představující součin hustoty a měrného tepla vzduchu z dříve používané hodnoty 0,34 na novější 0,33 Wh/(m3.K).
Opravena byla kontrola zadání energonositelů při využití vyrobené elektřiny z fotovoltaiky a kogenerace uvnitř zóny.
Odstraněn byl chybný tisk "s vlivem přeruš. vytápění", který se mohl objevit v protokolu o výpočtu u tabulky s potřebou tepla na vytápění v případě hodnocení rozsáhlých budov.
Opraven byl výpočet primární energie při hodnocení budov podle TNI 730329 a 730330 tak, aby nedocházelo k připočítání primární energie na osvětlení v případě, když se na osvětlení používá elektřina vyrobená fotovoltaikou či kogenerační jednotkou.
------------------
Doporučený postup instalace
Vzhledem k tomu, že program nově obsahuje modul PDFGenerator, kvůli kterému bylo nutné přepracovat řadu dalších modulů, doporučujeme před instalací verze 2013.2 nejprve odinstalovat verzi 2013 či 2013.1. Data z verze 2013 je samozřejmě možné ponechat v datovém adresáři - bude pro ně ovšem nutné provést znovu výpočet.
Zbyněk Svoboda
Komentáře:
Dobrý den. Předem velký dík celému týmu za aktualizaci! Zde na fóru jsem četl informaci,že výpočet podlahového vytápění neprobíhá v předchozí verzi správně. Bylo to vyřešeno a lE nyní podlahovku zadavat bez obav?
S pozdravem
Alexandr Ulma
Ano, oprava chyby ve výpočtu podlahového vytápění je součástí aktualizace 2013.2. Zapomněl jsem ji uvést v seznamu novinek, omlouvám se a děkuji za upozornění.
Dobrý den,
export do PDF funguje bezvadně, mám jen jednu připomínku - šlo by upravit formulář tak, aby u vloženého obrázku nedocházelo k jeho deformaci roztažením do rozměru pole v obou směrech?
Pošlu Váš námět kolegovi, který generátor programoval. Snad s tím bude možné něco udělat...
Předem jsem chtěl velice poděkovat za aktualizaci Energie a ocenit umožnění exportu PENB do pdf!!!
Zasílám jen několik námětů na možné vylepšení programu, ale neodhadnu do jaké míry je možné jejich zapracování do programu a zda by se to hodily i ostatním:
- umožnit vyplnit nacionálů zpracovatele centrálně v nastavení Energie, aby se pak automaticky předvyplňovaly v jednotlivých nově založených projektech. Dále pak tyto nacionále doplnit do textu PENB (telefon a email se do PENB nyní negeneruje ).
- v energii založit textové pole pro poznámky k hodnocenému objektu hodnotitele (kam by měl možnost průběžně připisovat poznámky k zadání a hodnocení ) a toto pole by se generovalo i do pdf (word ) na konec protokolu za podpis s možností doplnění i po vygenerování PENB. Dále pak by se mohlo generovat i na konec krátkého hodnocení - porovnání s požadavky normy a vyhlášky.
- založit pole v nacionálech majitele objektu i pro více majitelů nemovitosti na řádky pod sebe
- ...
- pro případy vystavení PENB jen při prodeji a pronájmu nemovitosti umožnit redukci stran protokolu PENB jen na požadovaná pole (v pdf ).
- v EŠOB a PENB listovat konstrukce podle jejich názvu a zachovat nadřazené skupiny stěny, podlah, střechy , vyplně ... pro vyhodnocení v grafech a celkové sumy v protokolu
- umožnit v energii zadat doporučené hodnoty jednotlivých konstrukcí a pak automatické vyplňovaní doporučených hodnot v EŠOB a PENB
Odpověď k údajům o zpracovateli najdete v samostatném příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/udaje-o-zpracovateli-penb/.
K dalším námětům: Podobné úpravy jsou jistě možné. Pošlete nám prosím ale raději vaši konrétní představu, např. na nějakém příkladu určitého průkazu.
Posílám stejnou prosbu jako výše: nějaký konkrétní příklad by nám dosti pomohl.
Realisticky musím ovšem uvést, že na podobné úpravy asi hned tak nedojde. Energie bude muset být přednostně upravována na novou Zelenou úsporám a na slovenské předpisy... a čekají i ostatní programy, protože se mění řada dalších norem.
------
Doporučené hodnoty souč. prostupu tepla by jistě šly zadávat, i když nejsou pro výpočet vůbec potřebné. Nejsem si zatím jen jistý, zda je tak velký rozdíl mezi tím, když je zadáte do štítku a nebo do formuláře. V obou případech je zkrátka musíte zadat. A do PENB by se měly vyplňovat pouze tehdy, když hodnotíte změnu budovy dle par. 6 odst. 2c).
"v EŠOB a PENB listovat konstrukce podle jejich názvu a zachovat nadřazené skupiny stěny, podlah, střechy , vyplně"
Sám jste zmínil, jestli by se Vaše náměty hodili ostaním - tento, pokud ho chápu dobře, by např. mně vůbec nevyhovoval: V současné podobě programu se do protokolů vyplňují vybrané kategorie konstrukcí. Ve chvíli, kdy posuzuji větší starší objekt, mám s ohledem na různou orientaci třeba 20,30 různých oken - nepotřebuji, aby se mi vypisovala jednotlivě, když jsou konstrukčně stejná, ale stačí, aby se do protokolu vypsala souhrnně jako kategorie "svislá okna".
Jen doplňuji:
- co se týká výpisu konstrukcí ... myslel jsem že by např. stejně označená okna (či stěny atd. obecně konstrukce ) byly listovány v protokolu dohromady (dílčí sumou ). Samozřejmě když pro každou konstrukci založím novou skupinu konstrukcí tak to lze, ale pak pak generaci grafu jsou tyto dělené na tyto skupiny a už nemám možnost udělat graf např. tep. toku celkově stěnami, střechami, výplněmi, podlahami.
- nacionále majitele nemovitosti ... zpracovával jsem PENB pro objekt který vlastní tři osoby a každá s jinou adresou. řešil jsme to tak že jsem do pole jméno a příjmení zaspal za sebe a ve stejném pořadí vyplňoval i adresu. Takže to rozhodně jde.
- Polem poznámka hodnotitele jsem nikomu nechtěl komplikovat situaci (a samozřejmě že při exportu do wordu to lze )... jen v duchu předešlé podoby PENB dle minulé vyhlášky jsme byl zvyklý k hodnocenému objektu "něco dodat". Export do pdf co do rychlosti beru jako super věc a tak by se to hodilo i zde. Ale možná jenom mě...
- Omlouvám se že zdržuji při práci na úpravách pro Novou zelená úsporám ... jen by mě zajímalo kterým kritériem se se budou hodnotit objekty na "zlepšení" ... když měrná potřeba tepla na vytápění se v novém PENB už nevyskytuje.
Nejsem si jistý, jestli už dobře rozumím, jak byste skupiny konstrukcí měl rád uspořádané a kde. Budete-li mít chvilku, pošlete mi prosím (asi raději mailem) nějaký konkrétní příklad - třeba budovu s 5 druhy oken, 2 stěnami, 3 střechami a 2 podlahami nebo něco podobného. Děkuji.
----
Přidat stránku na poznámky do PDF podoby PENB určitě můžeme. Opět bych ale potřeboval nějaký konkrétnější návrh - aby to pak odpovídalo Vašim představám. Nejlepší by bylo, kdybyste nám mohl poslat podobu této stránky ve Wordu (včetně hlavičky atd.).
----
O nové Zelené úsporám zas tak moc detailů zatím bohužel nevím (myslel jsem tu svou poznámku nahoře tak, že lze s jistotou čekat, že bude Energii nutné kvůli ZÚ upravovat), ale domnívám se, že kritériem klidně může být měrná potřeba tepla, i když není v PENB. Pro ZÚ může stačit dokládat třeba jen protokol o výpočtu s nějakými předepsanými hodnotami - žádost o dotace vůbec nemusí být svázána s povinností zpracovat PENB.
Souhlasím s P. Vostalem, že aktuální podoba protokolu bez jakéhokoli popisu objektu je poněkud "suchá". Nepřijde mi ale vhodné přidávat do generovaného PDF (či doc) souboru další pole nad rámec vyhlášky, protože to naopak může "překážet". V praxi nyní postupuji tak, že stejně vytvářím "firemní" titulní stranu a průvodní list, kde případná specifika objektu popíšu. Navíc to má určitou "kulturu" oproti samotnému protokolu (kdy zpravidla ještě za celý dokument dávám výstupy z Energie jako přílohu).