Energie 2025.3: Nové možnosti pro VZT jednotky a fotovoltaiku a další úpravy

Kategorie » téma: Energie » Obecně

13.01.2025 10.04 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 293x

Během tohoto týdne bude na www.kcad.cz umístěna první letošní bezplatná aktualizace Energie 2025.3, která přinese mimo jiné nové možnosti modelování provozu fotovoltaiky (např. zohlednění dobíjecího výkonu baterií) a chování vzduchotechnických jednotek (např. definici podmínek pro obtok výměníku ZZT a zohlednění protimrazové ochrany).

Upravena byla rovněž metodika výpočtu využitelnosti elektřiny vyrobené fotovoltaickým systémem ve vícezónových budovách, zapracovány změny domluvené s ostatními výrobci SW pro výpočet PENB kvůli sjednocení výpočetních postupů, provedeny drobnější opravy a doplněny některé funkce na přání uživatelů

Podrobnější přehled novinek v Energii 2025.3 najdete dále v článku...



Nové možnosti modelování technických systémů

Pro obtok výměníku zpětného získávání tepla ve vzduchotechnické jednotce lze nově zadat podrobné provozní podmínky odpovídající reálným VZT jednotkám. Definovat lze jak rozmezí venkovní teploty, v němž je obtok aktivní, tak minimální vnitřní teplotu, při jejímž překročení dojde k vyřazení ZZT z funkce.

Zadání parametrů obtoku výměníku ZZT
Zadání parametrů obtoku výměníku ZZT

Horní mez intervalu venkovní teploty nemusí být přitom buď vůbec určena, nebo může být nastavena na konkrétní hodnotu, nebo se může automaticky odvozovat od teploty vnitřního vzduchu. Obdobně lze volitelně definovat i minimální vnitřní teplotu (bez požadavků či konkrétní hodnotou). Popsaná změna zpřesňuje výpočet vnitřních teplot a potřeb energie na vytápění a chlazení u nuceně větraných budov se ZZT.

Pro vzduchotechnické jednotky s výměníkem ZZT je dále možné zohlednit protimrazovou ochranu výměníku s pomocí elektrického ohřívače vzduchu a vypočítat dodanou energii na předehřev větracího vzduchu.

Zadání parametrů pro předehřev vzduchu před výměníkem ZZT
Zadání parametrů pro předehřev vzduchu před výměníkem ZZT

Volit lze přitom mezi dvěma obvyklými možnostmi řízení předehřevu: buď podle teploty odpadního vzduchu vycházejícího z výměníku ZZT, nebo podle teploty venkovního vzduchu vstupujícího do výměníku ZZT. Vypočtená energie na předehřev vzduchu se přiřazuje k pomocné energii na vytápění.

Pro bateriová úložiště u fotovoltaických systémů lze volitelně zadat maximální výkon, se kterým mohou být baterie dobíjeny. Program zadaný limit kontroluje a nepovolí v dané hodině uložit do baterie větší množství energie. Úprava obvykle mírně zvyšuje export vyrobené elektřiny do sítě a snižuje využití elektřiny v budově.


Další změny ve výpočtu

Přepracován byl výpočet využití elektřiny vyrobené fotovoltaikou v okolních zónách. Nově se nejprve zkontroluje, jaké množství aktuálně vyrobené a v zóně s FVE nevyužité elektřiny se může využít v okolních zónách, a teprve poté se případné zbytky vyrobené elektřiny uloží do baterií, zásobníků TV atd. (dosud byl tento proces obrácený). Přebytky vyrobené elektřiny se přitom mohou nově použít nejen v zónách bez fotovoltaiky, ale i v zónách, kde je sice fotovoltaika instalována (zadána), ale nepokryje aktuální spotřebu elektřiny. Popsané úpravy zvyšují využitelnost vyrobené elektřiny v hodnocené budově.

Upraven byl výpočet využití elektřiny z fotovoltaického systému v nevytápěných prostorech. Dosud se v tomto výpočtu uplatnily pouze ty přebytky ze zóny s fotovoltaikou, které nebyly uloženy v bateriích. Nově se uplatní i elektřina uložená v bateriích.

Na základě dohody s ostatními dodavateli software pro zpracování energetických průkazů byl v zájmu jednotného přístupu upraven výpočet redukce referenční hodnoty neobnovitelné primární energie. Nově se při stanovení redukce vychází z parametrů referenční budovy jako celku a nikoli z parametrů jednotlivých zón. Změna se projeví jen u novostaveb vícezónových budov obsahujících obytné zóny.

Přirážka na tepelné mosty, kterou je možné zadat pro skladby neprůsvitných konstrukcí, se nově u n-uzlového výpočetního modelu zohledňuje zvýšením součinitele tepelné vodivosti všech vrstev konstrukce, a to součinitelem odpovídajícím podílu tepelných odporů bez a s vlivem přirážky. Změna se projeví pouze u výpočtu n-uzlovým modelem.

Pokud je v nuceně větraném nevytápěném prostoru použita VZT jednotka s výměníkem zpětného získávání tepla a současně jsou zadány i hodinové průtoky větracího vzduchu, program zohlední účinnost ZZT při výpočtu teplot v nevytápěném prostoru (dosud se účinnost ZZT při tomto výpočtu neuvažovala). Stejně tak se nově v nevytápěných prostorech zohlední i případný obtok výměníku (jsou-li splněny nastavené provozní podmínky obtoku) a vypočte se energie na případný předehřev větracího vzduchu před výměníkem ZZT. Spotřeba elektřiny na předehřev se přitom zahrne mezi další mimořádné/ostatní spotřeby energie v nevytápěném prostoru.


Drobné úpravy a opravy

Do tabulky J v protokolu k PENB se na základě dohody s ostatními dodavateli software pro zpracování PENB tiskne nejen verze programu, ale i odkaz na vyhlášky, podle kterých program pracuje.

Na okně pro hromadné zadání parametrů vlastního profilu byla zvýšena horní hranice produkce tepla spotřebiči. Nově program připustí zadání hodnot až do 1000 W/m2.

Při zadávání fotovoltaických panelů tiskne program informativní hodnotu celkového jmenovitého výkonu aktuální sestavy v kWp.

Při výpočtu činitelů teplotní redukce nevytápěných prostorů s časově proměnným větráním do exteriéru se místo dosud chybně použité intenzity větrání použije průměrný roční průtok větracího vzduchu. Oprava se projeví jen u nevytápěných prostorů s výše uvedeným typem větrání.

Zbyněk Svoboda

Komentáře:

#1 | Ing. Ondřej Zástěra » redukce referenční hodnoty neobnovitelné primární energie

13.01.2025 12.29

Dobrý den. Jak se tedy nyní počítá redukce NPE?

#2 | Zbyněk Svoboda » Redukce referenční NPE

13.01.2025 15.36

Tak, jak je výše uvedeno: na základě parametrů celé budovy. Vyhláška je v tomto ohledu sice poněkud matoucí (z tab. 6 v příloze plyne, že by se měly používat parametry budovy; poznámka 1 pod touto tabulkou zas naopak působí, že by mělo jít o parametry zón, což platí i pro tabulku v části I v protokolu k PENB - obojí přístup má přitom své výhody i nevýhody), ale nakonec jsme po dohodě s konkurencí došli k závěru, že bychom se měli držet znění samotné tab. 6. Byl to v podstatě nějaký informační šum - domníval jsem se, že jsme tenhle problém už dávno jednotně domluvili, ale minulý týden se ukázalo, že nikoli.

Přidat komentář

 *
 *
 
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.