Energie BASIC: Aktualizace výpočtu s měsíčním krokem na novelu vyhlášky č. 264/2020 Sb.
Kategorie » téma: Energie » Obecně
04.08.2024 18.30 | | Komentáře: 10 komentářů | Přečteno: 16534x
Pro uživatele, kteří pro hodnocení energetické náročnosti jednodušších budov používají ještě měsíční krok výpočtu, jsme připravili program Energie BASIC, který začneme nabízet souběžně s Energií 2025.
Jde o upgrade Energie 2020/21 s upravenými faktory neobnovitelné primární energie podle nové vyhlášky MPO ČR č. 222/2024 Sb. Program nabízí stejné základní funkce jako Energie 2020/21, ale už neumožňuje - v souladu s vyhláškami č. 264/2020 Sb. a č. 222/2024 Sb. - zadat do výpočtu chlazení, úpravu vlhkosti vnitřního vzduchu a výrobu elektrické a tepelné energie fotovoltaickými systémy, solárními kolektory či kogenerací. Upgrade na Energii BASIC má smysl pouze pro ty uživatele, kteří chtějí nadále používat měsíční krok výpočtu.
Podrobnější informace k novinkám v programu najdete dále v článku.
V programu byly s ohledem na změny v novele vyhlášky č. 264/2020 Sb., která vyšla jako vyhláška č. 222/2024 Sb. s platností od 1. 9. 2024, upraveny faktory neobnovitelné primární energie (např. pro elektřinu ze sítě, exportovanou elektřinu, účinné soustavy zásobování tepelnou energií, odpadní teplo z technologie se zdrojem mimo budovu).
Protože tato změna může celkem podstatně ovlivnit výpočet neobnovitelné primární energie, program se vždy před otevřením starších úloh zpracovaných v Energii 2020/21 (tj. s faktory primární energie podle dosavadního znění vyhlášky č. 264/2020 Sb.) zeptá, v jakém režimu se má úloha otevřít. Při standardním otevření dojde k automatické úpravě původních faktorů neobnovitelné primární energie na nově platné hodnoty od září 2024. Při otevření bez možnosti úprav (bez editace vstupů a výpočtu) se původní faktory nezmění.
Program neumožňuje vyhodnotit energetickou náročnost budov s chlazením, úpravou vlhkosti vzduchu a výrobou energie (ať už fotovoltaikou, solárními kolektory či kogenerací), protože měsíční krok výpočtu je podle vyhlášky MPO ČR č. 264/2020 Sb. přípustný od 1. 1. 2023 pouze pro budovy bez vyjmenovaných provozních stavů.
Zbyněk Svoboda
Komentáře:
Popisované omezení možností programu Basic, kde jsou v měsíčním kroku vypuštěny možnosti zadání výpočtu, které mají být provedeny pouze hodinovým výpočtem je vcelku logický krok, který vede ke zpřehlednění situace, ale spatřuji zde jeden problém. Pokud mám správné informace, tak v rámci doporučených opatření lze i nyní v měsíčním kroku zadat např. FVE.
Řekněme standardní situace - zateplení stávajícího RD, kde je navrženými opatřeními dosažena velice pěkná hodnota Uem. Zde je nasnadě doporučit v budoucnu realizaci FVE (jejíž finanční návratnost dovede citelně zkrátit čerpání dotace NZÚ). Jak v takové situaci postupovat po 1.9.2024? Bude nutné počítat hodinovým krokem výpočtu nebo bude existovat nějaká možnost s měsíčním krokem, jako doposud?
Toto by mě také zajímalo. Hodnotit dům měsíčním krokem a doporučená opatření hodinovým, to asi také nebude mít s realitou nic společného, pokud by toto vůbec bylo možné takto zpracovat a zas z měsíčního kroku polezou nesmysly, takže význam takto zpracovaných doporučení bude nulový. Navržená doporučená opatření tak, aby objekt vycházel do A, mi pak po provedení opatření, až bude nový průkaz, ponechají třebas třídu objektu původní, i když v doporučení bylo, že objekt bude splňovat A.
To je zajímavý problém. I když SEI akceptovala hodnocení doporučených opatření s FVE měsíčním krokem, pokud byl měsíční krok použit k hodnocení základního stavu budovy, tak vyhlášky č. 264/2020 Sb. a č. 222/2024 Sb. nikde neuvádějí, že by se budova s FVE mohla hodnotit od 1.1.2023 jinak než s max. hodinovým krokem - i kdyby šlo jen o doporučené opatření.
Přístup SEI měl/má sice logiku - skutečně je nutné, aby základní stav i doporučená opatření byla vyhodnocena stejným výpočetním modelem - ale nezdá se mi, že by pro něj byla opora někde ve vyhláškách. Podle nich by se zkrátka mělo doporučené opatření s FVE hodnotit hodinovým krokem... a aby bylo celé hodnocení konzistentní, tak by se měl hodinový krok použít i pro základní stav budovy.
Diskutované nejasnosti a problémy s měsíčním krokem tedy automaticky odpadnou, když se měsíční krok přestane používat.
Má sice tu základní výhodu, že jde o velice rychlý výpočet, ale vývojově je to zcela překonaná fáze a do budoucnosti se už bude jen více a více utlumovat. Je i dost pravděpodobné, že se po implementaci EPBD4 úplně zruší. Už teď jsme aktualizaci měsíčního modelu na vyhlášku 222/2024 Sb. původně ani neplánovali.
Všem našim uživatelům opravdu doporučujeme orientovat se na hodinový model, který má hlavně z hlediska modelování TZB nesrovnatelné možnosti.
Mohl bych Vás, jako autorský kolektiv programu Energie poprosit, zda by bylo možné vznést tento dotaz na SEI, abychom měli na základě jejich písemného sdělení jasnou metodiku, jak k tomuto přistupovat? Ano, používat jen hodinový krok výpočtu se jeví jako jednoduché řešení, ale z praxe všichni víme, že obyčejný zateplovák RD pro dotaci NZÚ (bez změn v TZB) je podstatně snazší a efektivnější prohnat měsíčním krokem výpočtu. Teprv pak zjišťovat, zda se do doporučených opatření nějak vejdu i bez FVE nebo ne. Když ne, tak vše přeimportovávat do hodinového kroku, následně vše po převodu kontrolovat... - tomu se myslím každý rád vyhne, je to dvojí práce.
Pokud by SEI i nadále akceptovala doporučená opatření s FVE spočtená měsíčním krokem výpočtu, pak má Energie Basic smysl. Pokud nastane opačná situace, pak je myslím Energie Basic pro většïnu situací slepou kolejí.
SEI bude podle všeho i nadále akceptovat pro doporučená opatření s FVE měsíční krok, i když to vyhlášky přímo neumožňují. Pro jistotu se samozřejmě můžeme ještě zeptat.
Nicméně z proběhlé diskuse se už teď ukazuje, že pro doporučená opatření by bylo lepší mít FVE i v Energii BASIC. Abych řekl pravdu, tak na toto jsme jednoduše nepomysleli. Připravíme tedy BASIC 2.0 s možností zadání FVE pro doporučené opatření. Děkujeme za upozornění.
Prosím o ujištění, že Energie 2023 zůstane funkční i pro provedení upgradu na verzi 2025. Rád bych si připravil a vyzkoušel některé projekty ve verzi 2025, ale zároveň jiné ještě budu dokončovat během srpna ve verzi 2023.
Jakékoli starší verze programů - vlastníte-li jejich trvalé licence a ponecháte-li si je na počítači - lze i používat i po vydání nových verzí.
To se týká i Energie 2023. Pokud ji neodinstalujete, tak bude Energie 2023 i nadále funkční.
Dobrý den, můžu se zeptat, proč byla z Energie Basic vyřazena výroba tepla solárními kolektory? Ve vyhláškách č. 264/2020 a č. 222/2024 se přeci neuvádí, že by se výroba tepla dále nemohla počítat s měsíčním krokem výpočtu, ten hodinový je nařízen pouze pro výrobu elektřiny. Je to podobně jako FVE (viz předchozí diskuze) jedno z opatření, která lze navrhovat v rámci doporučovaných opatření v PENB. Děkuji Vám za odpověď.
Update Energie Basic 1.1, který bude k dispozici příští týden, umožní hodnotit i produkci tepla solárními kolektory (podrobnosti najdete v článku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/energie-basic-1-1-moznost-hodnoceni-solarnich-systemu/).
Měsíční krok výpočtu není nicméně pro výpočet solárních systémů (FVE i kolektorů) ideální a poskytuje - na rozdíl od hodinového kroku - jen hrubý základní odhad produkce.