Výpočet referenční neobnovitelné primární energie od 1. 1. 2015
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 07 OZE a primární energie | Energie » 09 Výstupní data | Normy a vyhlášky
03.12.2014 23.14 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 37275x
Důležité upozornění pro uživatele
Od ledna 2015 je třeba v souladu s vyhláškou č. 78/2013 Sb. snížit hodnotu neobnovitelné primární energie pro referenční budovu o 3-10 % v závislosti na typu budovy (viz tab. 5 v příloze 1).
Zmíněná redukce se uplatní pouze při stanovení požadavku na neobnovitelnou primární energii. Hranice klasifikačních tříd A-G se bude i nadále stanovovat dosavadním postupem (tj. bude se odvozovat s pomocí referenční budovy pro dosavadní novou budovu).
Korektní uplatnění redukce neobnovitelné primární energie pro referenční budovu zajistí pouze Energie 2014.6.
- Všem uživatelům verzí 2014.0 až 2014.5 proto naléhavě doporučujeme provést aktualizaci na verzi 2014.6.
- Stejné doporučení platí i pro uživatele Energie 2014 LT, kteří si budou moci stáhnout aktualizaci 2014.6 LT.
- Pro uživatele, kteří ještě stále používají verzi 2013, jsme připravili bezplatnou aktualizaci výpočetního modulu, která zabezpečí kompatibilitu výpočtu v této staré verzi s požadavky platnými od ledna 2015.
Další detaily k tématu můžete najít dále...
Aktualizace Energie 2014.6 LT bude během několika dnů k dispozici na www.kcad.cz. Program půjde nainstalovat rovnou (tj. bez odinstalování předchozí verze) do shodného adresáře s verzí původní.
Aktualizace výpočetního modulu do Energie 2013 bude rovněž k dispozici na www.kcad.cz. Půjde o soubor ECALC_CZ.EXE v české a slovenské verzi, který bude třeba nakopírovat do adresáře s Energií 2013 místo původního stejnojmenného souboru. Energie 2013 musí být ovšem nejprve zaktualizovaná na verzi 2013.8.
Závěrem uvádím ještě několik detailů pro objasnění toho, proč je redukce referenční neobnovitelné primární energie korektně zohledněna až v Energii 2014.6...
Jak je dobře známo, hranice klasifikačních tříd se odvozují na základě referenční budovy pro novostavbu.
Vyhláška 78/2013 Sb. komentuje toto pravidlo v odst. 7 par. 9 slovy: "Hranice klasifikačních tříd podle odstavce 6 se stanoví z referenční hodnoty klasifikovaného ukazatele energetické náročnosti budovy ER, která se určí jednotně pro referenční podmínky uvedené pro novou budovu v příloze č. 1 k této vyhlášce. Při změně dokončené budovy, výstavbě budovy s téměř nulovou spotřebou a při prodeji nebo pronájmu stávající budovy platí stejná stupnice klasifikačních tříd jako pro nové budovy."
Tato formulace není bohužel naprosto průzračně jasná, protože v příloze 1 je i tabulka 5 s výše zmíněnými redukcemi referenční neobnovitelné primární energie. Citovaný článek by se tedy dal vykládat celkem snadno jak ve prospěch neměnných hranic tříd A-G, tak ve prospěch jejich úpravy diskutovanou redukcí.
Starší verze Energie používaly druhý postup. Blížící se datum zahájení platnosti pravidla o redukci vyvolalo nicméně v komunitě tvůrců SW intenzivní diskuzi o tom, zda je to takto správně či nikoli... a nakonec jsme s kolegy konkurenty došli k závěru, že původním záměrům vyhlášky odpovídá lépe zachování stávajícího způsobu určení hranic tříd A-G (tj. bez redukce). Tato interpretace by podle dosavadních zpráv ze SEI měla odpovídat i jejich přístupu (použití redukce by se mělo u nových budov kontrolovat porovnáním hranice třídy C a požadavku, přičemž by zde měl být rozdíl 8-10%).
Program Energie byl v duchu popsaného závěru upraven a publikován jako verze 2014.6. Stejně se k problematice redukce referenční neobnovitelné primární energie staví (či budou stavět) podle mých informací i programy NKN a Protech.
Zbyněk Svoboda
Komentáře:
Tento článek zatím neobsahuje žádné komentáře.