řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ANKETA: Počet měněných konstrukcí v krycích listech NZÚ

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

26.10.2020 11.52 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 8 komentářů | Přečteno: 48156x

Vážené energetické specialistky a specialisté, obracíme se na vás s prosbou:

Napište nám prosím do komentářů pod článek, s kolika zateplovanými konstrukcemi a s kolika vyměňovanými výplněmi otvorů se obvykle setkáváte při vyplňování krycích listů dotačního programu NZÚ v oblasti A.

Mysleli jsme si, že 8 konstrukcí a 12 výplní bude už dostatečných (nově od verze 2020.4), ale zdá se, že není. Rádi bychom vám vyšli vstříc a proto přivítáme vaše komentáře.

Děkujeme.

Otázka:

Potřebuji vyhodnotit, zda světlík splní normový požadavek na U. K dispozici mám součinitel prostupu tepla podle EN 1873, který je 1,49 W/m2K. Teplosměnná plocha světlíku je 23,13 m2, půdorysná plocha je 15,75 m2. V interiéru je běžný provoz s 20 C.

Otázka:

Hodnotím budovu, kde je navrženo rovnotlaké nucené větrání v cca 80 % času s pomocí VZT jednotky. Čerstvý venkovní vzduch (cca 3000 m3/h) je ale přiváděn jen do jedné zóny a přes ty další dvě je jen odtahován. Jakým způsobem mám tuto situaci zadat?

RETRO: Jak zadat zasklení při výpočtu 2D teplotního pole?

Kategorie » téma: Area

06.10.2017 19.43 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 47611x

Pokud se hodnotí dvourozměrné šíření tepla a vodní páry v detailech ostění, nadpraží a parapetů, je vhodné přizpůsobit míru podrobnosti modelu okna účelu výpočtu. Praktikům je dobře známo, že při výpočtu tepelných toků (tepelná propustnost, lineární činitel prostupu tepla) lze rám okna a zasklení modelovat celkem "hrubě", zatímco při výpočtu povrchových teplot je třeba výplň otvoru modelovat daleko podrobněji - ba dokonce zcela věrně skutečnosti, pokud je cílem stanovení povrchových teplot přímo na okně či dveřích.

Ať už je ale cíl výpočtu jakýkoli, vždy se musí zadat vlastnosti plynových výplní v zasklení. Stručně se tohoto problému dotkl i čtyři roky starý příspěvek http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/izolacni-dvojsklo-ekv-lambda/?pg=8, ale možná bude užitečné podívat se na postup zadání znovu a podrobněji a přidat i trochu TEORIE ukazující, že vytvoření zjednodušeného modelu zasklení a celého okna nemusí být vůbec tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Příspěvek tak můžeme zařadit rovnou do dvou našich volných seriálů...

Čtvrtá bezplatná aktualizace programu Energie 2016.4 prochází poslední fází testování a bude v dohledné době umístěna k volnému stažení na www.kcad.cz.

Hlavní novinka programu je zřejmá už z nadpisu příspěvku. Po několika letech diskusí a příprav byla specialisty MPO ČR definována letos na podzim struktura souboru ve formátu XML, který umožní přenášení vypočtených údajů z programů do tzv. hlášenek systému ENEX.

Program Energie 2016.4 ukládá data vyžadovaná systémem ENEX do adresáře s úlohou pod názvem xyz_DataProENEX.XML, kde xyz je jméno úlohy. Po přihlášení do databáze ENEX lze tento soubor jednoduše načíst a na webovém rozhraní ENEXu před odesláním dat do databáze ještě všechny údaje zkontrolovat a případně doplnit či upravit:

Načtení XML souboru do ENEXu
Načtení XML souboru do ENEXu

V souvislosti s generováním souboru XML pro ENEX bylo nutné doplnit pro všechny zdroje tepla a chladu další vstupní údaj: typ zdroje podle číselníků MPO. Výběr z možných typů zdrojů je k dispozici na formuláři pro popis zóny, a to vždy na záložce Údaje pro PENB a ENEX.

Seznam dalších novinek najdete dále...

< 1 .. 32 33 34 35 36 Stránka 37 38 39 40 41 42 .. 280 >