řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

SEI mi opakovaně vytýká, že nemáme v PENB uvedeny požadavky na součinitel prostupu tepla kcí a jejich hodnocení. ano/ne.
Nehledě na to, zda toto hodnocení je či není závazné v daném případě, nevidím důvod proč by se tam UN,rq,j neměly exportovat a okomentovat plnění (i se zohledněním teploty zóny). Řekli mi, ať to tam prostě manuálně přepíšeme, ale to není systémové, protože data v software jsou.

Otázka:

Při kontrole SEI řeším, že v tabulce rozdělení dílčích dodaných energií podle energonositelů je zahrnut řádek elektřina v nevytápěných prostorech. S tím, že nevytápěný prostor není součástí posuzované budovy, tudíž přídavné spotřeby nevytápěných prostor nemám hodnotit.

Prosím o tip jakým způsobem na to reagovat.

Otázka:

Od dubna 2018 mají platit nové normy EN ISO prakticky na všechny výpočty tepelné ochrany budov - snad s výjimkou šíření vlhkosti, pokud se nepletu. Připravujete v tomto směru nějaké aktualizace programů?

Po mnoha měsících intenzivní práce můžeme s radostí oznámit, že byla dokončena komplexní aktualizace programu Energie na soubor nových evropských výpočetních norem v čele s EN ISO 52016-1. Program ve verzi 2019 prochází fází finálního testování a brzy bude k dispozici jako upgrade pro všechny registrované uživatele předchozích verzí.

Novinek v programu je tentokrát více, než bývá zvykem. Příčinou jsou hlavně upravené či zcela nové výpočetní postupy a doporučené hodnoty v EN ISO 52016-1, EN 16798-7, EN ISO 13370, ČSN 730331-1 a dalších normách vydaných v loňském roce, kvůli kterým musel být přepracován nejen výpočetní modul programu, ale částečně i zadávání některých vstupních údajů.

Nová verze Energie 2019 nicméně nereaguje jen na změny v normách (tj. na zrušení dosavadní EN ISO 13790 a její nahrazení EN ISO 52016-1), ale nabízí i řadu dosud nedostupných funkcí podle námětů a připomínek našich uživatelů (velmi za ně děkujeme!). Nejzásadnější z těchto novinek je alternativní způsob zadávání neprůsvitných konstrukcí s dynamickou vazbou na výplně otvorů, který umožňuje automatické přepočítávání plochy stěn či střech při jakékoli změně plochy oken a dveří.

Detailní popis všech změn najdete dále...

Otázka:

Řeším hodnocení vnitřní povrchové teploty u detailu (stěna x střecha) v bazénovém prostoru. Jakou mám zadat okrajovou podmínku pro vnitřní relativní vlhkost? Když zadám 90% podle normy, tak mi detail vůbec nevychází (ikdyž je poměrně dobře vyřešen). Můžu si dovolit snížit tuto relativní vlhkost když vím, že tam bude VZT zařízení s odvlhčováním? Nebo stačí konstatovat, že tam bude z vnitřní strany keramický obklad a že bude zajištěn odvod případného kondenzátu?

Ta samá otázka pro koupelnu : můžu si dovolit snížit relativní vlhkost z 90ti% třeba na 55%, když budu jednoduše konstatovat, že v místnosti budu při používání místnosti otevírat okno?

< 1 2 Stránka 3 4 5 6 7 8 .. 279 >