zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Zadání podzóny s podtlakovým větráním v Energii 2020

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

31.08.2020 16.43 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 56729x

ZOOM: Podzóna s podtlakovým větráním

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze zadat část zóny (podzónu) s podtlakovým větráním. S podobnou situací se lze setkat při podrobnějším modelování např. bytových domů s bytovými jádry. Inspirací byl následující dotaz:


Jakým způsobem zadat odtahové ventilátory, které jsou jen v koupelnách v jednotlivých bytech? Zkoušel jsem vytvořit podzónu koupelny s nuceným větráním, ale při výpočtu mi program vyhodí chybovou hlášku "v zóně 1 je zadán odtahový ventilátor, přičemž pro něj buď není definován průtok odtahovaného vzduchu nebo je pro něj zadán nenulový průtok přiváděného vzduchu".

ZOOM: Zadávání solárních kolektorů

Další detailní návod vysvětlující, jak zadávat celkem běžně se vyskytující kombinaci tradičního zdroje tepla (kotel) a solárních kolektorů, je určen především těm, kteří s užíváním programu Energie teprve začínají. Inspirací byl následující dotaz:


Dovolte prosím začátečnickou otázku. Když zadávám solární systém, tak vyplním jen charakteristiky na příslušné stejnojmenné kartě, zatímco na kartě "zdroje tepla" nevyplňuji nic ? Nevyplňuji tam žádný "solární" typ zdroje a jeho procento podílu na vytápění resp. ohřevu TUV?

K předchozí otázce ještě doplňuji, že se jedná o doplňkový solární systém, tedy jako druhý zdroj tepla. Hlavní zdroj tepla je plynový kotel pro vytápění i ohřev TUV. Ten samozřejmě na kartě "zdroje tepla" vyplním a nevím, jestli 100 procenty anebo menším podílem ? Tedy jestli se solár na kartě "zdroje tepla" nějak projeví a nebo ne ?

Otázka:

Hodnotím RD se solárními kolektory, které se využívají jak na ohřev TUV, tak na přitápění.

Při zadání plochy 4, 15 m2 se mi pořád kolektory počítají pouze do přípravy TUV a v PENB se mi nezobrazuje využití na přitápění. Dle mého názoru program dle malé plochy kolektorů spočítá, že se využijí jen na přírpavu TUV. Při zadání plochy 10 m2 se mi již kolektory zobrazí i pro vytápění.

Bilance solárních kolekorů (excelovský program ze stránek NZÚ) přitom ukazuje využití kolektorů i pro přitápění už při jejich ploše 4,15 m2.

Jednou z novinek Energie 2017.2 je upravený tisk vypočtené spotřeby energie v kogeneračních jednotkách. Podívejme se na konkrétním příkladu trochu podrobněji na to, co vše lze z protokolu o výpočtu nově zjistit a jaké jsou rozdíly oproti dosavadnímu tisku.

Otázka:

Dělám výpočet v Energii 2020, konkrétně PENB pro prodej rodinného domu, který je v pasivním standardu. Co mě zarazilo je, že řízené větrání hodnoceného domu vychází do klasifikační třídy E.

Zadaná jednotka má přitom nižší měrný příkon, než je referenční hodnota (2750 oproti 3000 Ws/m3).

Nemůže být ve vzorci nějaká chyba nebo co může tolik ovlivňovat výsledný parametr?

< 1 2 3 Stránka 4 5 6 7 8 9 .. 58 >