zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Lze v rámci zadávání dat v programu Energie nějak zahrnout do zdrojů tepla budovy volně stojící kamna na dřevo, např. v obýváku, když nemají teplovodní výměník a teplo tak není zapojené do otopné soustavy celé budovy, nebo zóny? Kamna ohřívají pouze lokálně obývák. Rád bych z toho vyloučil nutnost řešit obývák jako další zónu, z důvodu umístěných kamen na dřevo.

Otázka:

Jak zadat potřebu teplé vody, když znám přesný počet osob? Jedná se o průmyslovou halu. Když zadám počet osob, stejně mi to v zóně napočítá osoby dle podlahové plochy.

Dá se odlišit v počtu osob potřeba vody na administrativní pracovníky a dělníky?

Otázka:

SEI mi sdělila, že v případě, kdy se v budově nacházejí velkokapacitní prostory chlazení a mrazení, je možné vypracovat PENB pouze na část budovy bez těchto prostor.

Je možné PENB vypracovat v Energii? Jde mi o to, jak zadat kce mezi posuzovanou částí budovy a prostorem chlazení či mrazení.

Otázky:

1) je pravda, že při zachování konstrukčního systému budovy včetně druhů navržených energetických systémů platí, že čím menší podlahová plocha, tím větší energetická náročnost na vytápění v přepočtu na plošnou jednotku? 

2) čím může být způsoben rozdíl pří výpočtu (programen Energie 2009) běžného objektu s jednou zónou, podlahovým vytápěním, stěnami Supertherm 440P+D včetně zateplení 10cm Orsil, základy izolovány 10cm Styrodur (dle doporučení ČSN 730540), který vychází EP,A kolem 150-160 kWh/(m2rok), souč.prostupu tepla obálky U,em kolem 0,31 W/(m2K) a při výpočtu podle prováděcí PD s PEN vypracovaný autorizovanou osobou - EP,A 96,9 kWh/(m2rok)? Rozdíl je jak v potřebě tepla na vytápění, tak u náročnosti osvětlení EP,L. Jde o kancelářské prostory, celkový příkon osvětlení je 2000W. Autorizované osobě vychází necelých 5 GJ/rok, což je 9,27 kWh/(m2rok), v programu Energie 2009 vychází 26 GJ/rok (50 kWh/(m2rok). Zdá se, že ani při zkoušení různých variant zadání klasifikační třídu "B" nelze u byť zatepleného objektu prakticky dosáhnout bez použití systém nuceného větrání a dalších zisků, např. solární energie aj. Součinitel tepelného prostupu "obálky" je od 0,25 (stěny), 0,20 (stropy) do cca 0,35 (zateplená střecha nad nevytápěným podkrovím).

3) Je možné u běžně navrženého domu, podlahové plochy cca 150m2, sedlové střechy, nezatepleného podkroví, izolace stěn 10cm  a podlahovým topením dosáhnout parametrů nízkoenergetického domu?

Další retro téma se týká způsobu využití výsledků z programu BilanceTC doc. Ing. T. Matušky, PhD v programu Energie, které se na našem blogu probíralo už jednou v roce 2014.

Návod, dostupný na adrese http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/uplatneni-vysledku-z-detailniho-hodnoceni-tepelneho-cerpadla-podle-tni-730351/ už ale bohužel poněkud zastaral, protože na jaře 2017 uveřejnil kolega Matuška na stránce http://users.fs.cvut.cz/tomas.matuska/?page_id=161 novou verzi programu na bilancování tepelných soustav s tepelnými čerpadly podle TNI 730351. Podívejme se, co je nového a jak je třeba postupovat nyní.

< 3 4 5 6 7 Stránka 8 9 10 11 12 13 .. 58 >