zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Vliv tepelných vazeb dle Nová zelená úsporám

Kategorie » téma: Energie » 08 Tepelné mosty

09.07.2013 09.35 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 18222x

Otázka:

Chtěl jsme se zeptat, zda je možný (metodicky akceptovatelný dle TNI 730331 a Metodických pokynů k Nové zelená úsporám 2013 ) celkový záporný účinek vlivu teplených vazeb při detailním zadání lineárních činitelů prostupu tepla.

Posuzuji objekt prvotně navržený dle PHPP vč. detailního zadání veškerých teplených vazeb (vysoce kompaktní tvar, velice pečlivě vyřešené veškeré detaily, vnější zateplení velké tloušťky ) a celkový účinek vazeb je mírně mínusový (cca 1-2% ). Dle TNI 730329 bylo možná zadat minimálně 0-lový účinek vyzeb. Platí takovýto limit i pro zadání dle vyhl o ENB 78/2013 Sb. ? V Metodických pokynech k Nové zelená úsporám 2013 jsme takový limit nezaznamenal.

Otázka:

uvažování lineárních vazeb ... Při řešení objektu který komplexně a kvalitně zateplím (okna, střecha, podlaha zespodu - podhled suterénu, fasáda až na historický kamenný sokl - suterén ) u něhož mám  zadaný vliv  tepelných mostů  přibližně přirážkou  0,10 bych rád zadal detailně lin. vazbu přes sokl suterénu do 1.NP. Je možné kombinovat zdaní přibližně přirážkou s detailním zadání vazeb (buď lin. vazbou v zadání stěn a nebo lin. vazbou v zadání podlahy ve styku se stěnou )?

O zadávání přirážek na tepelné vazby a na tepelné mosty jsme před lety na našem blogu poměrně často diskutovali. Když se na toto téma objeví nový dotaz, určitě neuškodí si celý problém trochu připomenout - zvláště pak, když z našeho archívu vyplyne, že hlavní diskuse probíhaly už v dávném roce 2010!

Inspirací pro návrat do minulosti byl následující dotaz:


V Energii při výpočtu zadávám přirážku na ztráty jednotlivých zón (třeba 0,05). Je třeba tuto přirážku zadávat i v přípravné fázi výpočtu při výpočtu jednotlivých skladeb konstrukcí (podle u jednotlivých skladeb by měla být tím pádem přirážka 0)?

Otázka:

Setkala jsem se s názorem, že při zadávání součinitele prostupu tepla konstrukce do programu Energie se má uvažovat hodnota ponížena o korekci ΔU, protože program s ní již nějakým způsobem počítá.

Nehodnotím teď to, jestli je vhodné korekci (např. 0,02 na kotvy) při výpočtu součinitele prostupu tepla připočíst, ale to, pokud ji tam už zahrnu, zda s ní uvažovat i v hodnotě, kterou zadávám do Energie.

Dosud jsme vždy do Energie zadávali kompletní hodnotu spočítanou v programu Teplo včetně případné korekce. Mohla bych Vás požádat o upřesnění, co je prosím správně?

Otázka:

1) jak je to s navyšováním součinitele prostupu tepla stavebních konstrukcí při výpočtech Průkazů energetické náročnosti budov? 10%? Někdy totiž může zvýšení o 10% znamenat nesplnění požadované hodnoty.

2) jak se mám zachovat, když počítám, PENB na výrobní halu, která je rekonstruovaná a neobsahuje ani po rekonstrukci tepelnou izolaci v podlaze na zemině z důvodu vysokého požadavku na zatížení.

Součinitel U není tedy splněn ani na požadovanou hodnotu. Měla bych trvat na přepracování konstrukce podlahy u projektanta, nebo lze s touto hodnotou počítat a v protokolu PENB v části 5 (tepelně technické vlastnosti budovy) napsat, že stavební konstrukce podlahy nesplňuje požadované hodnoty? Nevrátí se s tímhle projekt z úřadu s požadavkem na přepracování? Myslím, že tato varianta může přinést problémy.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 6 >