zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Počítám novostavbu RD v Energii 2019-7 a zadávám, že jde o RD s téměř nulovou spotřebou energie. Zde bych rád rozklíčoval požadavek na neobnovitelnou energii.

Referenční budova mě vyšla 168 kWh/m2.a a pro zatřídění do klas. třídy vychází 243 kWh/m2.a.

Jak získám požadavek na budovu s téměř nulovou spotřebou, když si vezmu 243 x 0,75 (neboli snížení o 25% - vyhláška 78/2013 Tab. 5.) = 182 kWh/m2.a což nesedí s referenční hodnotou?

PENB pro prodej budovy - doporučená opatření

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

08.04.2013 18.49 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 14360x

Otázka:

Dobrý den, Vážený pane Docente, prosím Vás o radu, zdali v novém protokolu PENB při prodeji nemovitosti se musí posuzovat a navrhnout doporučená tech. a ekonomicky vhodná opatření pro snížení ENB viz. str.18. V ostatních případech jak nejrychleji zkonkretizovat varianty výpočtu např. zateplení, .... Ve vyhlášce se mluví v případě změny dokončené stavby se posuzují vhodná opatření. Děkuji.

Účinnost distribuce a akumulace chladu v PENB

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

12.03.2023 16.21 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 7278x

Otázka:

Nerozumím, proč se do tabulky G v PENB tiskne jiná účinnost distribuce chladu, než je ta, kterou jsem zadal.

Zadáno bylo 90 %, do tabulky G se ale vytiskne 77,7 %.

Otázka:

...jakým způsobem je možné provézt  hodnocení domu dle citované normy, tab. 8, požadavek 7. V TNI se píše o potřebě primární energie s odkazem na čl. 7.6. Je vstupní hodnota pro výpočet "Měrná spotřeba energie budovy EP,A"? Pokud ano, jakmile EP,A vynásobím faktorem pro elektřinu, tak se dostávám do hodnot, které značně překračují  požadavek 60 kWh/(m2.a).
V Energii 2009, grafika, koláč měrné potřeby - jednotlivé měrné potřeby odpovídají spotřebám z Výsledků - jak tomu mám rozumět, potřeba tepla je přece jiná než je uvedena v koláči.
Předem děkuji za vysvětlení.

Otázka:

Vyhláška č. 264/2020 Sb. požaduje výpočet s hodinovým krokem pouze pro specifikované případy (v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie). Podle mého názoru tedy není důvod v ostatních případech nevyužít měsíční krok výpočtu.

V této souvislosti bych tedy měl několik dotazů:

- Energie 2023 umožňuje výpočet pouze v hodinovém kroku (alespoň jinou volbu jsem nenašel). Nevím, jestli je to schůdné, ale bude někdy umožňovat i původní měsíční krok, nebo je výpočtová metoda natolik neslučitelná, že to nebude možné?

- Pokud tato možnost nebude, bude dále paralelně udržována metodika umožňující měsíční krok, tedy např. Energie 2021. Jak se bude v budoucnu řešit například příklad revize PENB zpracovaného před 31.12.2022. Osobně jsem se setkal s případy, kdy bylo nutno vstoupit do případů i několik let starých (například při dotacích…).

- Máte z jednání s odpovědnými orgány (MPO, SEI..) nějaké poznatky o tom, jestli budou umožňovat v případech, kdy legislativa nevyžaduje hodinový krok, původní řešení na bázi měsíčního kroku? Podle mého názoru je to problém. Jednak bude převládat jistá setrvačnost a možná i pohodlnost, tedy vše podle hodinového kroku a také budou podle mého názoru obecně různé metody vykazovat různé výsledky.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 43 >