zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Doporučujete zadávat koncovou stěnu sousedící s jinou budovou jako stěnu do nevytápěného prostoru, jak moc se změní výsledek pokud stěnu použiji jako stěnu do exteriéru s hodnout b=0,28?

Otázka:

Zajímalo by mne, jak je možné spočítat (zadat do programu) v Energii potřebu tepla na dohřev vzduchu, tak aby mi v zimním období přes rekuperátor nefoukal vzduch o teplotě nižší než 20°C.

Objekt bude vytápěn z 50% podlahovým vytápěním a z 50% deskovými tělesy. Zdroj tepla bude kotel na biomasu. V objektu bude VZT jednotka s rekuperátorem. Když jsem si spočítal teplotu vzduchu za rekuperátorem při návrhových venkovních podmínkách při účinnosti 77%, tak mi vyšla teplota vzduchu cca 13°C. Proto jsem uvažoval, že za VZT jednotku na přívod vzduchu do místností umístím elektrický dohřev vzduchu, tak aby teplota vzduchu, který bude vháněn do místností bude 20°C, tím bych vlastně pokryl tepelnou ztrátu větráním. Jen nevím, jak toto zadat do výpočtu.

Otázka:

Vyhláška č. 264/2020 Sb. požaduje výpočet s hodinovým krokem pouze pro specifikované případy (v budovách nebo zónách s chlazením, úpravou vlhkosti nebo s výrobou elektrické energie). Podle mého názoru tedy není důvod v ostatních případech nevyužít měsíční krok výpočtu.

V této souvislosti bych tedy měl několik dotazů:

- Energie 2023 umožňuje výpočet pouze v hodinovém kroku (alespoň jinou volbu jsem nenašel). Nevím, jestli je to schůdné, ale bude někdy umožňovat i původní měsíční krok, nebo je výpočtová metoda natolik neslučitelná, že to nebude možné?

- Pokud tato možnost nebude, bude dále paralelně udržována metodika umožňující měsíční krok, tedy např. Energie 2021. Jak se bude v budoucnu řešit například příklad revize PENB zpracovaného před 31.12.2022. Osobně jsem se setkal s případy, kdy bylo nutno vstoupit do případů i několik let starých (například při dotacích…).

- Máte z jednání s odpovědnými orgány (MPO, SEI..) nějaké poznatky o tom, jestli budou umožňovat v případech, kdy legislativa nevyžaduje hodinový krok, původní řešení na bázi měsíčního kroku? Podle mého názoru je to problém. Jednak bude převládat jistá setrvačnost a možná i pohodlnost, tedy vše podle hodinového kroku a také budou podle mého názoru obecně různé metody vykazovat různé výsledky.

Otázka:

Od 1.10.2017 platí již nová norma ČSN EN 15193:2017 (energetická náročnost osvětlení) a především neplatí původní norma. Chtěl jsem se zeptat, zda je v programu ENERGIE 2017 implementována již nová verze normy.

Typy tepelných čerpadel nabízených v programu

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

14.05.2021 09.43 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 45205x

Otázka:

a) Měl bych připomínku programu a to o úpravu volby topné vody a teploty pro ohřev teplé vody u zdroje s TČ. Je tam jen volba po 10°C. Pro topnou vodu 35,45,50 a pro TV 40,50,60°C. Měl jsem teď několik zakázek, kterým tato volba nevyhovovala a protože to ovlivňuje topný faktor s vlivem na NPE je to škoda.

b) Jak zadat multisplit do technických zařízení v budově? Při výběru možnosti tepelné čerpadlo, není v nabídce vzduch/vzduch...

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 185 >