zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Při kontrole SEI řeším, že v tabulce rozdělení dílčích dodaných energií podle energonositelů je zahrnut řádek elektřina v nevytápěných prostorech. S tím, že nevytápěný prostor není součástí posuzované budovy, tudíž přídavné spotřeby nevytápěných prostor nemám hodnotit.

Prosím o tip jakým způsobem na to reagovat.

Otázka:

Od dubna 2018 mají platit nové normy EN ISO prakticky na všechny výpočty tepelné ochrany budov - snad s výjimkou šíření vlhkosti, pokud se nepletu. Připravujete v tomto směru nějaké aktualizace programů?

Otázka:

Řeším hodnocení vnitřní povrchové teploty u detailu (stěna x střecha) v bazénovém prostoru. Jakou mám zadat okrajovou podmínku pro vnitřní relativní vlhkost? Když zadám 90% podle normy, tak mi detail vůbec nevychází (ikdyž je poměrně dobře vyřešen). Můžu si dovolit snížit tuto relativní vlhkost když vím, že tam bude VZT zařízení s odvlhčováním? Nebo stačí konstatovat, že tam bude z vnitřní strany keramický obklad a že bude zajištěn odvod případného kondenzátu?

Ta samá otázka pro koupelnu : můžu si dovolit snížit relativní vlhkost z 90ti% třeba na 55%, když budu jednoduše konstatovat, že v místnosti budu při používání místnosti otevírat okno?

Budova v památkové zóně a požadavky vyhlášky 78/2013 Sb.

Kategorie » téma: Normy a vyhlášky

02.10.2018 16.34 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 82239x

Otázka:

Řeším PENB pro větší změnu RD, který je v památkové zóně. Dle 406/2000 Sb., §7a, odst. (5) se pro RD nevztahuje výjimka a je nutno zprac. PENB, ale dle §7, odst. (5) nemusí být splněny požadavky na energ. náročnost.

Rád bych se poradil, zda chápu dobře, že PENB je nutno zpracovat, ale měněné konstrukce a tech. systémy nemusí splňovat Urec, resp. min. účinnost dle 78/2013 Sb.?

TEORIE: Změny v EN ISO 52016-1 a v EN 16798-7

Soubor nových evropských norem pro hodnocení energetické náročnosti budov platný v ČR od dubna 2018 ruší některé dosavadní výpočtové postupy (mimo jiné byla kompletně zrušena EN ISO 13790) a nahrazuje je ve většině případů detailnějším hodnocením, které může - někdy i významně - ovlivnit výsledky výpočtu.

Specialistu, který zpracovává energetický průkaz podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb., to nemusí příliš trápit, protože změny ve výpočtových postupech se projeví i u referenční budovy. Zatřídění hodnocené budovy do tříd A-G a šance na splnění požadavků vyhlášky se tedy samotnou změnou metodiky výpočtu nemění.

Problémy mohou nicméně nastat v těch případech, kdy je cílem výpočtu stanovení dodaných energií či potřeb energie na vytápění/chlazení a jejich porovnání s předepsaným požadavkem (obvykle v kWh/m2). Především kvůli změně výpočtu solárních zisků vychází totiž potřeba tepla na vytápění typicky o něco vyšší než dosud.

< 1 Stránka 2 3 4 5 6 7 .. 25 >