Zeptejte se nás (Stavební fyzika)
Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)
Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.
Vaše otázky:
Jde-li o zadání do programu Energie a jde-li o konstrukci např. nad průjezdem/podloubím, pak se jedná o konstrukci v kontaktu s venkovním vzduchem a je třeba ji tedy zadat stejně jako vnější stěnu a střechu. Jako typ konstrukce je třeba vybrat "strop s podlahou nad venkovním prostorem".
Zbyněk Svoboda
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně zadávání tepelných čerpadel buď vzduch - voda či země - voda, voda-voda. Tyto zdroje standartňe slouží pro systém vytápění a ohřevu TV . Dnes už se realizuje i to, že se těmito systémy v létě chladí. Moje otázka zní, pokud je tento zdroj umožňuje chladit a v porojektu je napsána jen věta, že se tepelným čerpadlem bude v létě chladit. Tak tento zdroj zadám pro vytápění a ohřev TV a zároveň i pro chlazení v létě?? Nebo se zadá jinak, či se to případně jako chlazení nezadává ( V podstatě to nechladí jako klasická klimatizace, má to menší účinnost jiný náběh atd) děkuji za odpověď. Miroslav čermák
Postup je stejný jako v případě, kdy pro vytápění a chlazení slouží dvě oddělená technická zařízeni. Jako zdroj tepla na vytápění se zadá TČ s příslušným sezónním COP a jako zdroj chladu se zadá kompresor s příslušným sezónním EER (ten by měl samozřejmě dodavatel TČ uvést, protože bez něj nelze nic spočítat). V PENB bude TČ uvedeno jako dvě technická zařízení (zdroj tepla a zdroj chladu), což by jistě nebyl problém případnému zvědavému úředníkovi vysvětlit. Potíže se SEI jsme ale v tomto směru zatím žádné nezaznamenali.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,
počítáme bytový dům s centrální přípravou teplé vody a solárními kolektory. Produkce energie solárními kolektory vychází dle očekávání 65 MWh , ale využití je násobně nižší než bychom očekávali pouze 36 MWh. Spotřeba teplé vody je 15000l/den. Akumulace pro solární kolektory 6000 l.
Uvažovali jsme, že by to mohlo být ve ztrátách rozvody solárního systému, které jsou poměrně dlouhé (100m), nicméně při zadání nulové délky rozvodu, se výpočet vůbec nezměnil a stále vychází využití pouze 55% produkce.
Na kartě Využití vyrobené energie máme zadáno využití pro zadanou zónu a všechny další zóny.
Čím může být způsobeno tak nízké využití solárního systému?
Děkuji
Lucie Jurenková
Omlouvám se za pozdní odpověď - nefungovalo nám bohužel pár týdnů automatické zasílání upozornění na nový dotaz.
----------
Na dotazy tohoto typu nelze bohužel odpovědět bez znalosti konkrétního zadání. Pokud se vám ještě nepodařilo problém vyřešit, pošlete nám prosím kompletní data ke kontrole.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den, provádím výpočet součinitele prostupu tepla a kondenzace vodní páry v konstrukci. Jedná se o stěnovou konstrukci z CLT panelů s vnějším zateplením z minerálních vláken a stěrkovou omítkou. Používám jak stěrku tak omítku s vysokou paropropustností. Při nízkých tloušťkách obou vrstev je výpočet OK. Potřebuji ale u jedné skladby zadat tloušťku omítky 25mm a v ten okamžik nastává dle ČSN 730540-4 v konstrukci kondenzace v místě rozhraní stěrkové vrstvy a minerální izolace. Při použití hodnocení dle ČSN EN ISO 13788 je výpočet v pořádku a vyhovuje.
Můj dotaz zní, je možné to řešit jen podle ČSN EN ISO 13788,aby byl výpočet vyhovující, jinak by se musela dělat další opatření z hlediska parotěsných nátěrů atd? Děkuji za Váš názor. Miroslav Čermák
Omlouvám se za pozdní odpověď - nefungovalo nám bohužel pár týdnů automatické zasílání upozornění na nový dotaz.
----------
V ČSN 730540-2 je v čl. 6.3 uvedeno:
"Požadavky podle 6.1.2 a 6.2 se uplatňují pro vnější i vnitřní konstrukce s výjimkou konstrukcí přilehlých k zemině a prokazují se bilančním výpočtem po měsících podle ČSN EN ISO 13788. Při nedostatku návrhových klimatických údajů se pro vnější konstrukce připouští výpočet podle ČSN 73 0540-4. Je-li proveden výpočet podle ČSN EN ISO 13788 i podle ČSN 73 0540-4, srovnává se s požadavky podle 6.1.2 a 6.2 nepříznivější výsledek."
Stačí tedy výpočet podle EN ISO 13788. Výpočet podle ČSN 730540-4 není třeba provádět. Pokud už se ale provede a výsledky budou podle něj horší, tak by se měly tyto výsledky použít pro srovnání s normovými požadavky.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den.
Je-li pro vytápění a chlazení jeden a ten samý systém s tepelnými čerpadly, takže bude každé vždy probíhat ucelenou část roku po přepnutí provozu, jak to v Energii 2023 zadat? Ve verzi 2021 bylo možné vypnout energie v jednotlivých měsících, to ale zmizelo. Zatím vidím jako jedinou možnost zadat Mimořádný provoz např. pro vytápění mimo topné období, ale zase tím "přijdu" o nastavení mimořádného provozu ve vybraných týdnech roku, jelikož více než jeden MP zadávat nelze.
Odpověď na dotaz najdete zde.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den po nainstalování verze energie 2023.6 mě u dialogového okna- Obálka zóny: konstrukce ve styku se zeminou při zadání plochy podlahy 170m2 a exponovaného obvodu 45m mě při uzavírání vyskakuje dialogové okno s upozorněním, že mám exponovaný obvod buď příliš velký nebo příliš malý a že mám provést kontrolu obvodu. Co s tím, děkuji za odpověď.
Jde jen o upozornění na možný problém. Pokud jste si jistý, že je vše v pořádku, není třeba dělat vůbec nic.
Kontrola je navíc nastavena příliš "přísně" - bude upravena, aby se upozornění objevovalo méně často.
Zbyněk Svoboda
Dobrý deň,
Mám zakúpený software Energia 2019SK a chcel by som sa opýtať, či
existuje nejaký upgrade alebo niečo iné, aby výsledný elaborát z Energie
2019Sk mal podobu podľa príloh č.4 z vyhlášky č.364/2012 Z.z.
Mám trochu problém vysvetľovať overovateľom, kde sú požadované hodnoty a
m2... pre Plán obnovy a iné fondy. Poprípade nejaké tipy?
S pozdravom
Program Energie 2019SK už bohužel nebude nadále aktualizován. Vývoj programu s měsíčním krokem výpočtu jsme již zastavili a nadále se věnujeme jen výpočtu s hodinovým krokem, který bude podle připravované nové evropské směrnice EPBD v budoucnosti jediným přípustným postupem.
Program ve verzi 2019 tiskne detailní protokol o výpočtu, ve kterém je uvedena jak většina vstupních údajů, tak podrobné výsledky výpočtu. Z programu lze také vygenerovat energetický certifikát. Další tabulky podle přílohy 4 vyhlášky 264/2012 Zz už ale program bohužel netiskne. Většina údajů uvedených v tabulkách je nicméně uvedena i v protokolu o výpočtu či v certifikátu.
Velmi se omlouváme, ale další aktualizace programu pro Slovensko nejsme zatím schopni zajistit. Předpisy v ČR a SR se stále více liší a udržovat dvojí verzi programu je zatím bohužel nad naše možnosti. Děkujeme za pochopení.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,
po stažení poslední aktualizace Energie 2023.6 jsem narazila na problém při zadávání výplní v zóně. Vždy se mi objevuje hlášení: Run-time error 545: Unable to bind to field or DataMember. "OvladaniZima"
Zobrazuje se mi to i u souborů, které se v předchozí verzi zadaly a vypočítaly bez problémů...
Bude provedena v dohlednu oprava nebo je lepší se pokusit o návrat ke starší verzi?
Děkuji, Bezáková
Problém byl v instalaci verze 2023.6 - do instalačního souboru na www.kcad.cz nebyla omylem zařazena správným způsobem nová verze databáze WinMovShad.mdb. Zjistili jsme to odpoledne a už je to opraveno. Stáhněte si prosím znovu instalaci z http://kcad.cz/cz/stavebni-fyzika/tepelna-technika/energie/ a přeinstalujte program. Pak by mělo už vše fungovat.
Alternativně je také možné si jen nakopírovat správnou verzi databáze do složky s programem. Pokud byste dala přednost této cestě, dejte nám prosím vědět.
Omlouváme se za komplikace.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den, krátký dotazy k užití Energie s resp.bez hodinového kroku. V případě, že objekt je bez FVE,VLH a CHL tak můžu použít Energii 2021 s měsíčním krokem. V PENBU pro tento objekt v proveditelnosti alternativních systémů navrhnu FVE - můžu použít stále Energii 2021 s měsíčním krokem, anebo že v případě proveditelnosti alternativních systémů navrhnu FVE musím už mít na celý objekt Energii 2023 (i když objekt sám v návrhu nemá FVE,VLH ani CHL. Děkuji
Podle vyjádření paní ing. Kretschmerové ze SEI (např. dnes na semináři AES) je v pořádku, když je hodnocení budovy i alternativních systémů provedeno stejnou metodou. Resp. by se to tak podle SEI mělo vždy dělat. Když tedy budovu bez FVE posoudíte měsíčním krokem, což je zcela v pořádku, tak můžete měsíčním krokem posoudit i alternativní systémy.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,
v minulém roce jsem zpracovával jsem PENB na novostavbu bytového domu v Energii21. Nyní musím tento dům přepočítat v Energii23 kvůli hodinovému kroku (FV a nestihli podat na SÚ do konce roku).
V BD je i plánovaná malá provozovna, tudíž jsem zadával zónu se smluvním profilem "obchodní účely - prodejní plochy".
Na záložce "spotřeba TV" jsem v E21 mohl upravovat parametry tak, aby výsledná spotřeba odpovídala +/- předpokladu. Při překlopení této zakázky do E23 ale v záložce "spotřeba TV" mám všechny parametry zamčené, nemohu upravovat a vychází mi nesmyslná roční spotřeba TV v provozovně 0,8 m3.
Najednou v E23 nemohu upravovat některé parametry ve smluvním profilu? Jak toto řešit?
Obecně vzato platí, že pokud smluvní profil nějaké parametry pevně předepisuje, tak je měnit bohužel nejde. Smluvní hodinové profily a smluvní profily z ČSN 730331-1 nejsou zcela totožné, takže i možnosti jejich úprav jsou různé. Jinými slovy: to, co šlo upravit ve starší verzi programu, kde byly profily z ČSN 730331-1, nemusí nutně jít upravit v nové verzi, protože tam jsou profily definované jiným způsobem.
Pokud potřebujete mít ve výpočtu jiné hodnoty, než jaké předepisuje smluvní hodinový profil, je nezbytné vytvořit si na základě smluvního profilu profil vlastní.
Zbyněk Svoboda
< 1 .. 9 10 11 12 13 Stránka 14 15 16 17 18 19 .. 122 >