Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

08.03.2021 08.22

Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s dotazem, jak zadat zařízení pro obytnou část BD? Zpracovávám PENB pro jednoduchý BD s komerčními prostory v 1.PP. Jednodušší je rozdělit BD na 2 hlavní zóny - byty a komerční prostory v 1.PP . Obytnou část BD dělit na 2 podzóny - 1. podzóna byty a 2. podzóna komunikace. Byty jsou pro systém teplovzdušného vytápění (chlazení) rozděleny na 5 částí, vertikálně a horizontálně. Každá část má navržený zdroj tepla a chladu - TČ vzduch - voda, které topí (chladí) přes výměník vzduch ve větrací jednotce. Jednotky mají ještě vnitřní zabudovaný elektrodohřev. Na střeše BD je tedy 5 typů TČ a 5 větracích jednotek. Je nutné dělit obytnou část na 5 zón podle zdrojů a zařízení a zónu komunikační? A jak je to případně s chodbou se schodištěm, která je dle PD nevytápěna a nemá tedy žádný zdroj tepla (chladu)? Podle vyhlášky je v profilu dle ČSN 73 0331-1 automaticky uvažována návrhová teplota 16°C. Moc děkuji za odpověď.

Nevytápěnou chodbu můžete vždy modelovat jako nevytápěný prostor. Pokud splňuje podmínky ČSN 730331-1 na zahrnutí mezi vytápěné prostory s teplotou 16 C (stručně řečeno, musí být v kontaktu hlavně s vytápěnými prostory), pak ji můžete zadat i jako vytápěnou zónu (zdroje tepla se pak uvažují stejné jako v sousedících skutečně vytápěných zónách).

Popisu TZB v budově ale bohužel jinak moc nerozumím. Pokud by skutečně pro každý byt dodávku tepla zajišťovalo 5 různých TČ, pak by bylo třeba určit jejich podíly na dodávce tepla a všechny tyto zdroje pro zónu s byty zadat.

Zbyněk Svoboda

07.03.2021 23.37

Dobrý den. Bytový dům v památkové rezervaci, řeší se půdní nástavba, u fasády do dvora je památkáři omezeno zateplení. Pro tuto fasádu tedy lze nesplnit požadavky na energetickou náročnost podle 264/2020 Sb. Jenže když je v Energii (kvůli ostatním konstrukcím, které jsou navrženy na Urec) nastaveno vyhodnocení dle par. 6c), průkaz je označen "požadavky nejsou splněny", což není pravda. Když zvolím "bez požadavků", tak se měněné konstrukce neomezené památkáři zase v protokolu nevykáží, což je také špatně. Co s tím dělat (kromě nepohodlné možnosti, že si ta dvě pole v PENB týkající se celkového vyhodnocení přepíšu přímo v PDF)?

S podobnou málo častou situací program bohužel nijak aktivně nepracuje a neumožňuje ji plně vyřešit.

Kromě postupu, který zmiňujete, můžete také fasádu do dvora označit jako neměněnou konstrukci. Pokud budou všechny ostatní měněné konstrukce vyhovující, budova požadavky podle  par. 6c) splní. Fasáda do dvora pak ale samozřejmě nebude uvedena v přehledu měněných konstrukcí v části I průkazu.

Zbyněk Svoboda

04.03.2021 13.56

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně zadávání odtahových ventilátorů v koupelnách. Jedná se o ubytovací objekt s jednou bytovou jednotkou. Podlaží pro ubytování jsem zadala jako jednu zonu s podzonou koupelny, kde je zadano podtlakové větrání. V případě bytu mi to ale takto nejde, protože byt je i chlazený - program nedovolí sloučit nechl. a chlazenou podzonu. Nevím zda dvě koupelny bytu musím zadat jako novou zonu a přiřadit k ní konstrukce a větrání. Děkuji J.Brožková

Kombinovat chlazené a nechlazené podzóny v rámci 1 zóny bohužel nejde, protože výsledná, složená zóna musí být buď chlazená či nechlazená - pokud by měla různě provozované části, pak by nešlo jednoznačně vyhodnotit, jaký má vlastně provoz.

Pokud je koupelna bez chlazení, zatímco zbytek bytu chlazen je, pak je nutné zadat každou část jako samostatnou zónu s příslušnými obalovými konstrukcemi.

Alternativně - zvláště pokud je koupelna vůči zbytku bytu malá a/nebo nemá prakticky žádné obvodové konstrukce či okna - by bylo ještě možné uvažovat chlazení i v koupelně. Pak by vše mohlo zůstat v rámci 1 zóny.

Zbyněk Svoboda

03.03.2021 20.29

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně PENB pro budovu skladu, na kterou se vztahují požadavky pro budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Budova je vytápěna plynovými teplovzdušnými jednotkami o výkonu 125 kW. V budově není nucené větrání, ani chlazení, ani příprava teplé vody. V budově je pouze vytápění a osvětlení. Aby budova splnila požadavky vyhlášky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie, je potřeba přidat FVE o celkovém výkonu 18 kWp. Ve skutečnosti ale budova nikdy tolik elektřiny nespotřebuje, budou pouze přetoky do distribuční soustavy. Ekonomicky je toto řešení neefektivní. Celková dodaná energie je 401 MWh. Existují jiné možnosti plnění energetické náročnosti? Děkuji.

Omlouvám se, ale toto není bohužel dotaz, na který bych uměl zodpovědně odpovědět, protože se netýká samotného výpočtu či modelování budovy.

Obecně mohu jen uvést, že případy, kdy nemusí novostavba splnit požadavky na energetickou náročnost, jsou uvedeny v zákoně č. 406/2000 Sb. v aktuálním znění. U průmyslových budov není třeba požadavky splnit, pokud je roční spotřeba energie nižší než 195 MWh - což je vašem případě neplatí, a tudíž by budova požadavky splnit měla.

Chybí-li v ní nucené větrání se ZZT, pak už to samo o sobě představuje problém, protože nebytová referenční budova má vždy nucené větrání se ZZT. Dalším problémem by mohlo být málo účinné osvětlení ve srovnání s referenčním. Možná jste se ale už optimalizací v tomto směru zabývala, to bohužel nevím. Pokud ale ne, tak bych doporučoval soustředit se na tyto oblasti (jinak předpokládám, že obalové konstrukce mají dostatečně nízké součinitele prostupu tepla).

Zbyněk Svoboda

25.02.2021 19.34

Dobrý den. Udělal jsem skladby konstrukcí v Energii 2020 a potřebuji je vytisknout s výsledky, ale nemám ještě další část průkazu, aby se daly skladby vytisknout v rámci vypočteného průkazu. Je možné je vyexportovat do Tepla?
Děkuji.

Ano, skladby z Energie lze do Tepla načíst, ale nejde - přesně řečeno - o export z Energie do Tepla, ale import do Tepla z Energie.

Importovat lze ale spolehlivě jen samotné skladby (Teplo je z roku 2017, Energie z roku 2020 - data nejsou 100% kompatibilní). Zvolte tedy prosím typ importu "pouze skladba".

Dále je nutné upozornit, že importovat lze jen jednotlivé skladby (jednu po druhé), nikoli více skladeb najednou. A po provedeném importu je třeba ještě doplnit všechna data, která jsou potřebná v Teple, ale nikoli v Energii (např. faktory dif. odporu, okrajové podmínky pro výpočet šíření vlhkosti apod.).

Zbyněk Svoboda

24.02.2021 11.41

Dobrý den,
měl bych dotaz ohledně posouzení nového odtahového ventilátoru z WC, když budovu hodnotím jako větší změnu dokončené budovy podle §6 odst.2 písm.c) a d), tedy měněné technické systémy budovy musí plnit požadavek na účinnost technických systémů, v příloze vyhlášky se zmiňuje pouze účinnost zpětného získávání tepla pro rovnotlaký systém nuceného větrání, program mi vyhodnocuje odtahový ventilátor podle tohoto bodu, tedy jako nevyhovující, protože rekuperace neexistuje. Jak se má k tomuto problému přistupovat?
Děkuji

Na nový odtahový ventilátor vyhláška 264/2020 Sb. neklade žádné požadavky vzhledem k tomu, že se nejedná o rovnotlaký systém.

Program vyhodnocení provedl pravděpodobně proto, že jste zaškrtnul volbu, že se jedná o "měněný rovnotlaký systém". Stačí, když tuto volbu odškrtnete a program pak žádné srovnávání s požadavkem neprovede (viz také nápověda k zaškrtávací volbě).

Zbyněk Svoboda

18.02.2021 14.02

Děkuji za odpověď na RD s podtlakovým větráním WC popř. koupelen v RD. Myslíte tedy 2 podzóny - 1.obytná podzóna RD bez koupelen,wc a 2.obytná podzóna jen WC a koupelny s podtlakovým větráním, kde by byl zadán vedle všech TZB jako v 1.podzóně, také ještě jako TZB odtahový ventilátor? Děkuji Venkrbec

Ano, přesně tak. Program obě podzóny sloučí a vytvoří z nich jednu zónu s odpovídajícími provozními parametry.

Zbyněk Svoboda

18.02.2021 10.57

Dobrý den,
když dělám PENB na bytový dům a mám odtahový ventilátor v koupelně a na WC, jak mám postupovat? Zadat prostor bytu jako kombinované větrání? Zadat 2 technická zařízení a přiřadit je ke každé zóně?
Pokud mám 10 bytů, bylo by to 20 zařízení. Nebo nějakým způsobem sloučit tato zařízení do jednoho. Kde všude je třeba zadat údaje o příkonu ventilátoru.
Nebo jsou už v profilu užívání "Bytový dům" tyto ventilátory zohledněny?

V normovém profilu pro BD se nijak nezohledňuje konkrétní způsob větrání, předepsána je jen fixní intenzita větrání.

Jsou-li všechny odtahové ventilátory stejné, pak stačí příslušný typ zadat mezi TZB jen jednou a poté ho už jen přiřazovat do jednotlivých zón.

Samotná hygienická jádra bych doporučoval zadat jako podzónu s kombinovaným větráním (odtah asi nebude v provozu 100% času). Další podzónou by byly prostory bytů (podle dotazu odhaduji, že jsou přirozeně větrané).

Zbyněk Svoboda

18.02.2021 10.34

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně zadávání odtahových ventilátorů v koupelnách a toaletách v RD (jediné mechanické větrání v budově) v návaznosti na novou legislativu a Energii 2020. V minulých energiích byla tato možnost přes popis přídavných spotřeb. Nyní by asi byla jediná možnost přes zadání technických zařízení v budově VZT-podtlakový ventilátor. Bere se toto odvětrání stále jako nárazové a vůbec se do energie nezadává? Děkuji. Venkrbec

To je, řekl bych, otázka předpokládaného provozu. Pokud bude ventilátor fungovat skutečně jen výjimečně, pak se v roční energetické bilanci prakticky neprojeví a bylo by možné ho zanedbat.

Pro elmininaci případných výhrad SEI by bylo ale asi vhodnější předpokládat, že bude v provozu alespoň jednotky až desítky procent času, např. 10 %. Pak se se v příslušné podzóně zadalo podtlakové větrání (10% času) a přiřadil by se tomu příslušný ventilátor.

Zbyněk Svoboda

17.02.2021 22.09

Jak je to se zadáním teplosměnných konstrukcí k sousední budově? Jak je zadat, aby program věděl, že do sloupce "Přiléhající prostředí" zadat SOUS?

Jak zadat teplosměnné konstrukce k sousední budově vytápěné na vyšší teplotu?

Při zadání skladby konstrukce je třeba zadat, že jde o stěnu mezi sousedními budovami.

Zbytek zadání je shodný s postupem ve starších verzích programu: samotná dělící konstrukce v obálce budovy se zadá na formulář pro nevytápěné prostory, přičemž se zvolí, že jde o přibližný výpočet a zadá se plocha a činitel teplotní redukce (standardně se uvažuje nižší než 1).

Je-li v sousední budově trvale vyšší teplota, zaškrtne se přepínač "na konstrukci působí celý rok stejná teplota" a tato teplota se zadá. Pokud se v průběhu roku teplota ve vedlejší budově mění (přičemž je trvale vyšší), nelze to zatím výpočtově vyhodnotit.

Zbyněk Svoboda

< 1 .. 25 26 27 28 29 Stránka 30 31 32 33 34 35 .. 123 >

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3