Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

10.12.2021 14.22

Dobrý den, v programu Area 2017.1 jsem dle manuálu hledal jak načíst data z programu Meshgen Area 2018. V manuálu je jasný popis, ale v programu Area jsem nic nenašel a nevím jak data načíst. Děkuji

Při založení nové úlohy (vytvoření nového detailu) v programu Area se vždy volí, zda má jít o detail s pravoúhlými hranicemi (tradiční model), nebo o detail s obecně křivočarými hranicemi oblastí. Pro načtení připraveného modelu z Meshgenu volte prosím druhou možnost (viz také vysvětlení pod výběrem obou možností).

Následně je třeba stisknout tlačítko "Graf. vstup dat" na panelu úlohy a do grafického editoru načíst geometrii z Meshgenu buď příkazem "Soubor - Načíst data z programu Meshgen", nebo s pomocí ikony "Načíst data z programu Meshgen" na nástrojové liště.

Zbyněk Svoboda

07.12.2021 20.48

Dobrý den,
jakým způsobem zadat v Energii pasivní chlazení z vrtů TČ, fungující pouze oběhem chladicí kapaliny primáru TČ a přes výměník do podlahovky?
Chápu že je potřeba zadat zónu chlazenou, pak určitě energii na oběhová čerpadla, ale jaký zvolit typ zdroje chladu, Chlazení kondenzátoru, Energonositel, Zdroj chladu pro Enex, a chladící výkon v technických zařízeních budovy? Jakou zadat teplotu chlazené zóny?
Nedá se asi říct že to je plnohodnotné chlazení, spíš takový benefit který ochladí dům o pár stupňů, a přes léto regeneruje vrt, výkon také bude kolísat podle toho, zda ten vrt bude po zimě vychlazený nebo před zimou ohřátý, lze to případně úplně zanedbat?
Předem díky.

Základní možnosti, jak situaci modelovat, najdete ve starším článku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zadani-pasivniho-chlazeni-budovy-vodou-ze-zemniho-vrtu/.

V novějších verzích programu se pro tyto účely zadává typ zdroje chladu "adiabatické chlazení a volné chlazení", pro který program automaticky nastaví potřebný fiktivní chladící faktor EER=1000000.

Zbyněk Svoboda

23.11.2021 12.04

NZU, oblast B. V pokynech je ohledně primární energie (E,pN,A)podmínka, že musí být nižší nebo rovna 0,8 násobku ER. Kde najdu hodnoty ER v programu energie? Jedná se v protokolu referenční budovy o E,pN,A,R ?
Děkuji

Dobrý den,

ano, přesně tak. Jde referenční hodnotu primární energie z neobnovitelných zdrojů.

Pavel Šála

01.11.2021 12.44

Dobrý den,
měl bych, prosím, dotaz na vyhodnocení parametrů NZÚ. Je někde souhrnný seznam dosažených hodnot a procentuálního snížení požadovaných parametrů pro dotaci NZÚ? A kde by byla i informace, kterou hladinu podpory výpočet dosahuje?
Aby tam byl:
Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy stávající, nový i referenční a procentní snížení.
Celková primární energie z neobnovitelných zdrojů stávající, nová a procentní snížení.
Celková dodaná energie stávající, nová a procentní snížení.

Děkuji.
S pozdravem
Miroslav Sáblík

Protože se kritéria NZÚ mohou různě (a na rozdíl od vyhlášek i celkem rychle) měnit, program Energie vyhodnocování výsledků výpočtu ve vztahu k NZÚ neprovádí.

Průměrný součinitel prostupu tepla, dodanou energii i primární energii najdete vždy v protokolu z výpočtu. Výchozí hodnoty hodnoty jsou v hlavním protokolu z hodnocení stávající budovy, nové hodnoty v hlavním protokolu z hodnocení navrhovaného stavu a referenční hodnoty v doplňkovém protokolu XY_REFERENCE.OUT, kde XY je název úlohy pro navrhovaný stav. 

Zbyněk Svoboda

14.10.2021 10.47

Dobrý den,
rychlý dotaz. Provázanost Energie 2020 a 2021 bude bez problému? Začal jsem zakázku v Energii 2020, kterou pak chceme podávat na NZU.

Data z verze 2020 lze normálně načíst do verze 2021.

Jen bude třeba - pokud půjde o výpočty pro NZÚ - nastavit ve verzi 2021 u všech konstrukcí, na které se žádá dotace, že jde o typ "měněná konstrukce + dotace NZÚ", nebo o typ "konstrukce v novostavbě + dotace NZÚ" (viz také příspěvek http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/bude-se-menit-prenos-dat-protech-energie-2021/).

Zbyněk Svoboda

13.10.2021 10.56

Dobrý den,
měl bych na Vás prosbu. Stavíme rodinný dům a chtěli bychom dát překlad do nosné zdi (ytong 300 mm) mezi dílnu a ložnici, abychom mohli z dílny když tak do budoucna udělat další pokojíček, kdyby jsme náhodou byli početnější rodina. Máme strach, aby nevznikl u překladu tepelný most, protože dílna bude prozatím pouze temperovaná (cca na 6 st. Celsia) a ložnice bude klasicky vytápěná (cca na 22 st. Celsia). Obálka domu včetně dílny je z ytongu 300 mm a bude zateplena polystyrenem 200 mm. Nedokáže nám odpověď ani projektant domu ani stavební firma, tak proto se zkoušíme obrátit na Vás. Měli bychom udělat nějaké opatření např. v podobě zateplení cele zdi mezi dílnou a ložnicí (popřípadě jakou tloušťkou) nebo dát užší překlad a z dílny zateplit pouze samotný překlad, nebo nám tepelný most vůbec nehrozí. Děkuji moc za odpověď.

Tepelný most určitě vznikne, protože tepelná vodivost překladu bude jistě vyšší než tvárnic Ytong. Určitě tedy bude tímto místem unikat více tepla. To, zda to může vést k nějakým viditelným problémům (tj. k problémům s povrchovou kondenzací a růstem plísní na překladu ze strany ložnice), je bez výpočtu obtížné říci. Záleží to mimo jiné i na tom, jaké budou reálně teploty v dílně a jak budete větrat a vytápět ložnici.

Zateplit celou vnitřní zeď ze strany dílny by jistě šlo (50-100 mm izolace by mělo stačit), ale možná je to trochu přestřelené. Pokud byste neměli problém připevnit - v případě potřeby - provizorně na překlad ze strany dílny desku polystyurenu, kdyby to nefungovalo, tak byste mohli zkrátka počkat, jestli se nějaké potíže objeví. A pokud ano, tak by se dodatečně zateplil třeba jen ten překlad (s cca 30 cm přesahy).

Zbyněk Svoboda

11.10.2021 14.36

Dobrý den,
kdy budou prosím k dispozici krycí listy k nové vlně NZU?

Děkuji. S. Kučera

Krycí listy ve stávající podobě se už pro novou NZÚ používat nebudou - alespoň podle informací ze SFŽP, které máme k dispozici. Místo toho se budou nahrávat výsledky posouzení pro budovu ve stávajícím a v navrhovaném stavu do inovovaného ENEXu.

Nepůjde ovšem o stávající data ve formátu XML. Nový soubor XML pro ENEX bude obsahovat mimo jiné i skladby konstrukcí a mnoho dalších doplňujících údajů. Novou verzi programu Energie, která bude nový XML generovat, už máme připravenou a vyzkoušenou na testovací verzi nového ENEXu.

S prodejem nicméně zatím čekáme, protože nový ENEX ještě není plně funkční. Mohou se v něm objevit ještě nějaké změny, na které bychom případně ještě reagovali.

Zbyněk Svoboda

05.10.2021 10.29

Dobrý den,

mám objekt, který je vytápěn elektrickými přímotopy. A spotřebu elektřiny na vytápění a osvětlení plně pokrývá kogenerační výroba elektřiny v bioplynové stanici mimo objekt (jedná se o nákup elektřiny z bioplynové stanice). Jak by se toto mělo zadat do průkazu ENB? Pro vytápění předpokládám musím upravit energonositele u zdroje tepla na obecný typ a faktor primární energie odhadnout např. 0,2 (jako u CZT s vyšším než 80% podílem obnovitelných zdrojů). Jak ale KVE zohlednit pro osvětlení? U osvětlení program počítá pouze s elektřinou ze sítě s faktorem primární energie jen 2,6 a nenašel jsem, že by to někde šlo změnit či nastavit. Podobné to je s pomocnou energií např. u regulace pro vytápění (ta je také vždy napájena pouze se sítě s faktorem 2,6).

Děkuji

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

29.09.2021 08.01

Dobrý den, při zpracování PENB pro RD (budova je v původním stavu, konstrukce nejsou zatepleny, otvorové výplně nejsou vyměněny a zdrojem tepla pro vytápění jsou volně stojící kamna na dřevo) vychází dodaná energie na vytápění i v letních měsících (červen, červenec, srpen), tedy mimo topnou sezónu. Dle protokolu je délka topné sezóny 365 dní. Profil užívání je RD bytová zóna, tedy ani tady moc parametrů ovlivnit nedokáži. Bohužel se mi nepodařilo přijít na to, proč to takto vychází. Mohla bych se zeptat, čím je to způsobeno? Děkuji.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

27.09.2021 14.06

Dobrý den, děkuji za předchozí odpověď. Čas od času se mne majitel budovy ptá, zdali zateplení sníží i vnitřní teplotu v letním období. Moje zkušenost se Simulací resp. kvazistacionární metodou říká, že nikoliv, což má svoje opodstatnění, které však nemusí odpovídat realitě. Určitě bych uvítal, kdybych mohl volit vstupní parametry (teploty konstrukcí a vnitřní teploty) a mít k dispozici mezivýsledky, tedy teploty během všech dnů, než dojde k ustálení teplot.

Odpověď na dotaz najdete zde.

Zbyněk Svoboda

< 1 2 3 4 5 Stránka 6 7 8 9 10 11 .. 104 >

Stavební fyzika » Aktuality

15.11.2022 13.24 » Seminář Energie 2023

Dne 23.11. 2022 se uskuteční online webinář zaměřený na novinky v nové energii 2023. Přihásit se můžete ZDE.

09.11.2022 15.37 » Energie 2023 k dispozici

Nová Energie 2023 byla uvedena a lze ji objednat na www.kcad.cz