Zeptejte se nás (Stavební fyzika)

Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)

Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.

Položit otázku

 *
 *
 *

*) Povinné položky jsou označeny hvězdičkou.

Vaše otázky:

17.08.2015 15.38

Dobrý den,
mám historickou budovu (kulturní památku) k níž bude přistavěna nová část jako replika (pouze tvarová, nikoliv materiálová) dříve zbořené části stavby. Stará a nová budova budou fungovat jako funkční celek. Jak mám řešit PENB v takovém případě ? Stará část je kulturní památkou bez nutnosti PENB a dodržení požadavků ENB, ale nová přístavba je vlastně novostavbou .....

Zpracovat byste měl PENB pro novou část, přičemž ji budete hodnotit jako novostavbu.

Zbyněk Svoboda

17.08.2015 10.21

Dobrý den,
potřebuji provést kontrolu výpočtu v rámci NZU provedeného verzi programu Energie 2013. V současnosti mám verzi Energie 2014 a výpočet byl proveden v této verzi. Lze to takto použít vzhledem k dotačníku titulu, nebo výsledek v jednotlivých verzích bude rozdílný. Zajímá mně hodnota pro měrnou potřebu tepla pro vytápění a průměrný součinitel prostupu tepla. Děkuji. Necidová

Mezi verzemi 2013 a 2014 jisté změny proběhly i ve výpočtu (např. ohledně nevytápěných prostorů), takže nelze zcela vyloučit, že se tyto změny projeví i ve výsledcích. Rozdíly ve výsledcích zkrátka mohou být i nemusí - záleží to na konkrétním zadání. Nicméně v žádném případě by neměly být rozdíly ve výsledcích nějak dramatické (např. odchylka 50 % apod.).

Seznam rozdílů mezi jednotlivými verzemi programu najdete v nápovědě (Obsah - Novinky v programu) nebo v manuálu.

Pokud chcete mít naprostou jistotu, že se neodchýlíte od výsledků původního výpočtu ve verzi 2013, doporučuji použít pro kontrolu stejnou verzi.

Zbyněk Svoboda

11.08.2015 12.36

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak správně zadat stavající rekreační rodinnou chatu využívanou pouze v létě. Mám zpracovávat PENB pro prodej Jak zadat tento objekt správně, když předpokládám, že v zimě je objekt neobývaný a nijak nevytápěný.
Předem moc děkuji.

Vzhledem k tomu, že jde o budovu určenou k rodinné rekreaci, není nutné podle zák. č. 406/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů PENB kvůli prodeji zpracovávat (viz par. 7a, odst. 5).

Pokud by klient PENB přesto požadoval, pak můžete postupovat podle návodu v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/penb-pro-budovu-bez-vytapeni/.

Zbyněk Svoboda

06.08.2015 15.31

Dobrý den,
chci se zeptat zda a jak se do Energie2015 zadává chlazení systémem Free-cooling. Systém chlazení v budově je pomocí chillerů a pro teploty do 5°C se vyyužívá Free-cooling. Také bych se chtěl zeptat, co přesně znamená přímé a nepřímé chlazení v kolonce chlazení kondenzátoru.

Děkuji

Odpověď na první dotaz najdete v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/zadani-volneho-chlazeni-free-cooling/.

Ohledně druhého dotazu bych Vás raději odkázal na nějakého specialistu na chlazení (kterým sám rozhodně nejsem). V tomto směru je v programu pouze použita ta kategorizace, kterou používá TNI 730331.

Zbyněk Svoboda

05.08.2015 12.15

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jakou hodnotu jmen.elektr.příkonu systému větrání mám napsat do protokolu PENB. Je to el.příkon pouze nuceného větrání nebo součet nuceného a teplovzdušného větrání? Děkuji

Pokud rozdělíte budovu na zónu s nuceným větráním a bez teplovzdušného vytápění a na zónu s teplovzdušným vytápěním (viz předchozí odpověď), tak se budou příkony zadávat každý zvlášť.

Zbyněk Svoboda

05.08.2015 12.10

Dobrý den,řeším zónu,která je částečně vytápěna teplovzduš.větráním,ale část místností je pouze nuceně větrána. Postupoval jsem analogicky dle popisu v odpovědi na blogu.V protokolu PENB v tab. b.3/větrání program vypsal objem.průtok větracího vzduchu jako celkový součet obou systémů(nucené+teplovzduš.),ale měrný příkon ventil.vypsal pouze pro nuc.větrání.Zadal jsem vše správně?Děkuji

Bez znalosti konkrétních zadaných údajů (a dalších detaiů k provozu budovy) nemohu bohužel na podobné dotazy odpovědět.

Pokud máte nicméně jednu část budovy vytápěnou teplovzdušně a druhou část jiným způsobem, tak byste měl budovu rozdělit na dvě zóny. Spojovat dohromady různé systémy vytápění, které přitom nejsou ve všech uvažovaných místnostech, není bohužel v souladu s pravidly pro zónování budov.

Bez problémů lze vytvořit 1 zónu z místností s více systémy vytápění, pokud jsou tyto systémy použity ve všech místnostech a pokud se podílejí ve všech místnostech na dodávce tepla stejným způsobem (stejným podílem). Jakmile tomu tak není, je třeba budovu rozčlenit na větší počet zón.

Zbyněk Svoboda

04.08.2015 06.37

Dobrý den,
chtěla jsem se prosím zeptat jestli je možné při výpočtu v Energii (konkrétně v záložce tepelná akumulace zadat při výpočtu velmi těžké konstrukce) u objektu celého ze železobetonu. Děkuji

Zohlednit charakter budovy z hlediska tepelné akumulace můžete buď orientačně odhadem a nebo přesněji výpočtem. Obě možnosti jsou dostupné na záložce Základní popis zóny - Tepelná akumulace na formuláři pro popis zóny jako celku.

Pro orientační zadání volte možnost vnitřní tepelná kapacita je vztažena na 1 m2 celkové podlahové plochy. Pro žb konstrukce lze zadat hodnoty v rozmezí 165 až 260 kJ/(K.m2), což odpovídá středně těžkým až těžkým konstrukcím.

Pokud odškrtnete možnost vnitřní tepelná kapacita je vztažena na 1 m2 celkové podlahové plochy, můžete pro zadání hodnoty vnitřní tepelné kapacity zóny vyvolat pomocný výpočet a do něj zadat přímo skladby konstrukcí a jejich plochy.

Zbyněk Svoboda

03.08.2015 07.44

Zpracovávám PENB na změnu dokončené budovy. Původní stav byly chlévy a teď z toho bude RD. Pohlížet na to jako na změnu dokončené budovy a dle ČSN "ostatní budovy" nebo na to pohlížet jako "nová obytná budova". Jakou uvažovat účinnost sdílení tepla a distribuce tepla u krbových teplovzdušných kamen?

Osobně bych posuzoval budovu jako "změnu", protože o novou budovu se nejedná (pokud tedy nezůstanou z původních chlévů jen základy - pak by bylo samozřejmě adekvátnější uvažovat vše jako novostavbu).

Odpověď na druhý dotaz přetiskuji ze sekce "Zeptejte se nás" (2.6.2015):

"O žádných publikovaných hodnotách účinnosti sdílení a distribuce tepla pro krbová kamna bez akumulačního zásobníku bohužel nemám informace. Často se ale volí účinnost distribuce blízká 100% a účinnost sdílení kolem 90%. Metodické pokyny pro NZU 2015 se nicméně odkazují na TNI 730331, čl. A.1.3 a A.1.4, kde se takto vysoké hodnoty nevyskytují. Aby se eliminovaly konflikty s úředníky, tak bych doporučoval buď převzít účinnosti sdílení a distribuce tepla z TNI 730331 (viz nápověda v Energii), i když neodpovídají přímo vašemu zdroji tepla, a nebo kontaktovat kolegy prof. K. Kabeleho či ing. Urbana z katedry TZB na FSv ČVUT v Praze, kteří by vám mohli jako autoři TNI 730331 ohledně účinností pro krbová kamna pomoci mnohem lépe - a navíc by měli být v tomto směru pro úředníky SFŽP větší autoritou."

Zbyněk Svoboda

16.07.2015 12.46

Přípravu TUV v RD zajišťuje TČ /SUNLINE/. Při zadání zdroje energie mi nejde zaktivnit políčko abych mohl zaškrtnout tento způsob přípravy teplé vody. A dále mne zajímá, když TČ pracuje v režimu OZE z 80% a zbytek roku je doohřev spirálou 900W ,jak se toto zadá,...jako 2 zdroje?

Aby se dalo zadat tepelné čerpadlo jako zdroj pro přípravu teplé vody, je třeba ho nejprve zadat jako jeden ze zdrojů tepla na vytápění (což je obvyklé uspořádání). Pokud by bylo ve vašem případě TČ výjimečně použito pouze na přípravu teplé vody, bude pro něj na záložce "Zdroje tepla" zadán nulový podíl na pokrytí potřeby tepla na vytápění.

Na záložce "Příprava teplé vody" budou pak skutečně zadány dva zdroje tepla: TČ s podílem 80% a elektrický dohřev s podílem 20%.

Zbyněk Svoboda

30.06.2015 14.58

Jaký je Váš názor: zahrnout strojovny výtahu na střeše panelového domu do vytápěné zóny (započítat do energeticky vztažné plochy) nebo uvažovat jako nevytápěný prostor?

Zahrnout strojovnu do zóny a přičíst tudíž její půdorysnou plochu do energeticky vztažné plochy by bylo možné, pokud by strojovna měla cíleně upravované vnitřní prostředí - pokud by tedy byla cíleně vytápěná např. s pomocí těles.

Obvykle jde ovšem o prostor bez udržovaného vnitřního prostředí, takže bych ho doporučoval uvažovat jako nevytápěný.

Zbyněk Svoboda

< 1 .. 73 74 75 76 77 Stránka 78 79 80 81 82 83 .. 122 >

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3