Zeptejte se nás (Stavební fyzika)
Vaše dotazy týkající se produktů - Software Svoboda odesílejte, prosíme, prostřednictvím tohoto formuláře. Odpověď na tento dotaz bude zveřejněna formou článku v placené části blogu (případně Vás kontaktujeme přímo e-mailem/telefonem)
Budou-li součástí dotazu i obrázky, či přiložené soubory apod., tak se zaregistrujte jako bloger pomocí odkazu, který najdete v pravé horní části hlavičky stránek.
Vaše otázky:
Zpracovávám PENB a energetické hodnocení pro NZÚ na panel. dům. Spol. prostory, schodiště, stroj. výtahu a suterén nejsou vytápěny (bez OT).
Jak správně objekt zónovat?
1)2 zónový:Obytnou část θim=20°C–Z1;spol. prostory, schodiště a stroj. výtahu θim=16°C –Z2;suterén=nevyt. prostor.
2)1 zónový:celý objekt uvažovat jako 1 zóna s θim stanovenou přes poměr m2 či m3;suterén=nevyt. prostor.
Odpověď na tento dotaz najdete zde.
Dobrý den,
jakou referenční hodnotu U mám dopsat do výpisu konstrukcí v PENB, pokud se mi nevytápěný prostor objeví jako jeden řádek, přitom ale s interiérem sousedí stěnou, dveřmi a oknem? Mám tam uvést vážený průměr přes plochu konstrukcí? A ta vypočtená hodnota U je také vážený průměr? Neměla by se každá konstrukce mezi interiérem a nevyt. prostorem objevit na samostatném řádku? Děkuji.
Dobrý den,
pokud používáte Energii 2014 nebo 2015, konstrukce nevytápěného prostoru ve styku s interiérem (zónou) se Vám vypíší do PENB podle zvolené kategorie konstrukcí - stejně jako všechny ostatní konstrukce. Stačí tedy používat pro jednotlivé konstrukce různé názvy kategorií.
Pokud máte Energii 2013, tak to bohužel nejde, mohu Vám jedině doporučit upgrade na aktuální verzi - Energie 2015
Pavel Šála
Dobrý den,
existuje normová hodnota součinitele prostupu tepla dle ČSN 73 0540-2 pro výplň otvorů mezi vytápěným a nevytápěným prostorem? Konkrétně se mi jedná o to, zda Energie 2013 umí správně vyhodnotit zasklenou lodžii, uvažovanou jako zimní zahradu, která s interiérem sousedí stěnou, oknem a balkónovýmu dveřmi. Děkuji.
Požadovaný součinitel prostupu tepla pro výplň otvoru mezi vytápěným a nevytápěným prostorem není v ČSN 730540-2 bohužel přímo uveden. Protože se ale na nevytápěný prostor pohlíží v mnoha případech jako na venkovní prostředí, doporučoval bych osobně používat v tomto případě požadavky pro výplně otvorů ve vnější stěně.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,klient chce žádat v programu NZÚ na rekonstrukci RD. Kromě zateplení stěn a výměny oken, chce rovněž zateplit střechu nevytápěné půdy izolací mezi krokvemi (dostatečná tloušťka např. pro temper.prostor, ale ne pro vytápěný na 20°C). Po rekonstrukci bude prostor stále sloužit jako půda a nebude primárně vytápěn, ale vlastně bude vytápěn nepřímo z přízemí. Jak tento prostor hodnotit?
Dobrý den,
v Energii to bude pořád nevytápěný prostor, pouze budete mít lepší parametry obálky tohoto nevytápěného prostoru. Takže při zadávání podrobným výpočtem budete mít lepší součinitele prostupu tepla v konstrukcích nevytápěného prostoru ve styku s exteriérem.
Pavel Šála
Dobrý den,
mám rodinný dům, kde se přízemí rekonstruuje, tuto zónu zadávám jako rekonstrukci. Současně se provádí vestavba podkroví, zadávám jako novou budovu.
V PENB v tabulce "závěrečné hodnocení en. specialisty" jsou řádky pro hodnocení nové budovy a rekonstrukce.
V ENERGII 2015 je zde hodnocení CELÉ budovy, což není korektní. Je nutno zpracovat PENB pro každou část zvlášť?
Situace může mít více řešení, i když osobně bych doporučoval zpracovat dva průkazy. Detailní rozbor problému najdete ve starších příspěvcích s připojenými diskusemi: http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/jak-podle-vyhlasky-78-2013-sb-vyhodnotit-stavajici-budovu-s-velkou-pristavbou-a-zateplenim/?srt=nejkomentovanejsi a http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/penb-pozadavky-na-pudni-vestavbu/?srt=nejkomentovanejsi.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,
prosím Vás, chtěl bych se zeptat, jak zadat v Energii 2013 zdroje tepla u bytového domu, kde je 18 bytů a každý byt má svůj zdroj vytápění. Zdroje jsou různé: 1× el. kotel, 14× plynový kotel a 3 byty mají WAVky (tj. 9× WAV). Je možné stejné zdroje sdružovat, tzn. napsat například Zdroj 1: 14× plynový kotel? Děkuji za odpověď.
Pokud je více zdrojů totožných (tj. mají stejnou účinnost a energonositel), pak lze byty s těmito zdroji sloučit do jedné, společné zóny. Jestliže se ale účnnosti zdrojů tepla liší, pak se musí bohužel každý byt zadat jako samostatná zóna.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den, aktualizovali jsme Energii 2013 na novou 2015.3. Při aktualizování (větš.graf.štítek) protokolu dojde často k pádu Wordu2013, bez chybové hlášky, jen restart Wordu. Občas dokonce Word po restartování obsahoval částečně vyplněný graf. štítek. Pracujeme na počítačích s Win7, 64bit. Mohl bych poprosit, jestli máte nějaký nápad, jak problém vyřešit? Mohl by být problém s 64bit verzí? Děkuji
Dobrý den,
problém s 64 bit Windows určitě nebude, ale je možné, že máte nainstalovanou 64 bit verzi Office, která je méně kompatibilní, než 32 bitová a nelze ji pro generování PENB/štítku použít.
Možná řešení jsou 2:
-ideálně Word vůbec nepoužívat, pdf je mnohem rychlejší, nepotřebuje tlačítko aktualizovat, automaticky zkracuje prázdné tabulky, rozdělí kontrukce po jednotlivých zónách a umožní Vám přepisovat políčka stejně, jako Word.
-pokud Word z nějakého důvodu používat chcete, zkontrolujte, zda nemáte 64 bit Word, a pokud ano přeinstalujte na 32bit verzi. Rozdíl při běžném používání nepoznáte a je stabilnější. (a na obě verze byste měli mít v rámci jedné licence právo)
Pavel Šála
Dobrý den, prosím o radu jak v programu Energie vygenerovat 24 zón. V PDF se to jakoby "nevleze" na stránku a pokračuje to do "zápatí" a následuje další stránka a word vygeneroval pouze 18, nebo 19 zón. Záleží jak ve které tabulce.
Děkuji za rychlo odpověď.
Používáte pravděpodobně zastaralou verzi 2013, v níž bohužel skutečně není možné vytisknout do energetických průkazů takto neobvykle vysoký počet zón.
Energie 2014 z března loňského roku již nicméně umožňuje plný tisk až do maximálního počtu 99 zón pro průkazy ve formátu PDF (pro formát DOC zůstává v platnosti původní limit kvůli nutnosti pevně definovat rozměry tabulek).
Pokud potřebujete vygenerovat průkaz pro velký počet zón a neplánujete nákup upgrade na verzi 2015, kontaktujte prosím kolegy v K-CAD s.r.o. (např. P. Šálu), aby Vám s tiskem pomohli.
Zbyněk Svoboda
Jak je definován Eta,H - stupeň využitelnosti tepelných zisků ?
Při výpočtu PENBu výrobního objektu (hala) u referenční budovy vyšla potřeba tepla na vytápění nulová a u posuzované budovy nenulová, což má za následek, že ukazatel vytápění je v třídě G.
Eta,H vychází u referenční budovy vyšší.
V budově se uvažuje s velkými tepelnými zisky od zařízení 400 kW.
Definici faktoru využitelnosti zisků pro vytápění najdete v čl. 12.2.1.1 v EN ISO 13790. Stručně lze uvést, že využitelnost je tím vyšší, čím je budova hmotnější a čím je zisků v porovnání ke ztrátám méně. Budova s větší ztrátou má tedy obvykle vyšší využitelnost zisků než budova lépe tepelně izolovaná (jsou-li samozřejmě jinak všechny vlastnosti stejné).
Z Vašeho dotazu bohužel nelze mnoho odvodit (posílejte prosím VŽDY v podobných případech konkrétní data), ale Vámi popisovaný problém může souviset i s nevhodným zadáním osvětlení v budově. Detaily najdete v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/opet-kriticke-tema-zadani-osvetleni-u-nebytovych-budov/?fil=placene a v jeho odkazech. Jedná-li se o tento problém, odstraníte ho volbou "uživatel rozhoduje o energetické náročnosti osvětlení a současně lze odhadnout měrnou roční dodanou energii na osvětlení". Detaily najdete v příspěvku http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/energie-2013-6-s-novymi-funkcemi-na-prani-uzivatelu-brzy-zdarma-k-dispozici/?fil=neplacene&pg=10.
Zbyněk Svoboda
Dobrý den,při posuzování místnosti v Simulaci pro NZÚ jsou nutné venkovní žaluzie kvůli přehřívání. Je nutné potom do výpočtu Energie 2015 zadat tyto stínící prvky v režimu vytápění.Děkuji
Pohyblivé stínící prostředky se do energetických výpočtů obvykle zahrnují v souladu s předpokládaným používáním. Rozumný uživatel si venkovní žaluzie v zimním období vytáhne, aby mu neblokovaly pozitivní solární zisky, zatímco v letním období je naopak stáhne. Pro režim vytápění se tedy venkovní žaluzie obvykle neuvažují - na rozdíl od režimu chlazení, pro nějž se naopak standardně zadávají (pokud je jimi tedy budova vybavena).
Pokud byste nicméně chtěla zohlednit případné stínění žaluziemi i ve vytápěcím režimu, lze to v Energii verze 2015 provést zadáním dvou hodnot:
- korekčního činitele clonění pro režim vytápění
- procentuálního podílu použití žaluzií v režimu vytápění.
Druhá hodnota zohledňuje časový podíl, během kterého jsou žaluzie staženy. Pro stanovení tohoto podílu se používá postup podle čl. G.5.3.1 v EN ISO 13790 (vychází se z ročních klimatických dat pro danou lokalitu a počítá se délka času s intenzitou slunečního záření nad 300 W/m2 - což je hranice, od které se předpokládá funkční stínění).
Zbyněk Svoboda
< 1 .. 74 75 76 77 78 Stránka 79 80 81 82 83 84 .. 122 >