řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Když se počítá využitelnost elektřiny z fotovoltaiky pro program NZÚ, je nutné vycházet z roční spotřeby elektřiny z faktury. Roční spotřebu elektřiny tedy zadávám na příslušný formulář jako "přímé zadání známé spotřeby (např. podle faktur)".

Je třeba při tomto způsobu zadání dále zadávat celý systém TZB (zdroje vytápění, ohřev TV, soláry)? respektive je výpočet výroby a využitelnosti elektřiny z FVE propojený se zadáním na záložkách TZB systému? Je třeba při tomto způsobu zadání dále namodelovat objekt (obalové konstrukce, nevytápěné prostory, vytápěný objem zóny, apod)? nebo celý výpočet vychází ze zadané celkové spotřeby elektřiny a zvolené třídy typového diagramu dodávky?

Energeticky vztažná plocha

Kategorie » téma: Energie » Obecně

22.04.2013 14.36 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17916x

Otázka:

Dobrý den,chtěl bych se zeptat jak si mám vysvětlit pojem "ENERGETICKY VZTAŽNÁ PLOCHA".Jedná o plochu trvale vytápěnou (temperovanou) nebo chlazenou.Ptám se z důvodu, že dle zákona je povinnost vypracovat PENB i pro budovy památkově chráněné (hrady,zámky apod.) a nevím jak určit správně energeticky vztažnou plochu.V případě,že objekt (HRAD) není vůbec vytápěn,tak plocha je rovna 0m2?

Otázka:

Řeším budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Zajímalo by mě, jak mám zohlednit v programu Energie úroveň 0,7*Uem,R a snížení neobnovitelné promární energie o 10% oproti referenční budově tak, aby se mi to projevilo ve výpočtu.

Otázka:

Potřeboval bych poradit, jakým způsobem zahrnout do PENB bazén s příslušenstvím (wc, sprchy, ochlazovna sauny..), který je součástí budovy penzionu.

Tyto prostory uvažuji jako jednu zónu. Voda v bazénu je ohřívána plynovým kotlem na 25°C a vzduch na 29°C. Samotné obalové konstrukce bazénu nejsou izolované - pouze ŽB vana uložená v terénu.

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat, jak postupovat dle nové ČSN 730540-2 (dále jen "ČSN" ) při posuzování pasivních nebytových staveb v programu ENERGIE 2011. Konkrétně se mi jedná o administrativní budovu pro 40 osob (Ac dle TNI 586 m2) . V ČSN je na str. 41 napsáno že se mají použít "přiměřeně" informace z TNI 730330. 

Jedná se mi o to:

- zda použít výpočet dle TNI či dle vyhlášky o ENB 

- jak zadat klimadata, vntiřní zisky, intenzita osvětlení a větrání ... paušalně dle TNI či individuálně - volby výpočtu dle vyhlášky ENB s možností přiblížení se reálnému provozu  požadavkům např. hygieny atd. ?

- pokud by se postupovalo dle TNI (jak uvádí ČSN) tak pak nelze zadat chlazení, příprava TUV a pom. energie individuálně pro zhodnocení primární energie 

- s jakou podlahovou plochou uvažovat (dle TNI a nebo s nějakými redukcemi pdobně jako v PHPP)?

- jaké jsou požadavky na Uem (dle TNI ? alt. jen dle ČSN) 

- jaké možnosti výstupu z Energie (zatřízení a zhodnocení pasivity odbjetu dle ČSN ) je možné při výpočtu dle vyhl. je pak neaktivní zhodnocení en. náročnsoti (pasivity ) dle TNI. Při výpočtu dle TNI je objekt zatřízen mezi rodinné domy. 

 

P.S: Poznamenávám jen že administrativní budova je od obytných (modelovaných v TNI) odlišná zejména ve vnitřních ziscích (od PC, osob) a požadavcích na osvětlení  ... cvičně jsem budovu zadal dle TNI i dle vyhlášky .. výsledky se pak rozchází zejménma v měrné potřebě tepla na vytápění.

Podle TNI: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:     12 kWh/(m2.a)

Podle vyhlášky: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:  3 kWh/(m2.a)

< 2 3 4 5 6 Stránka 7 8 9 10 11 12 .. 280 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3