zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

ZOOM: Modelování dvou navazujících nevytápěných prostorů

V dalším detailním návodu se podíváme na to, jakým způsobem lze při výpočtu energetické náročnosti budovy zohlednit celkem časté dispoziční uspořádání bytových domů v ČR s nevytápěným suterénem a s byty kolem nevytápěného schodišťového prostoru. Inspirací byl následující dotaz:


Stále se setkávám při řešení PENBu BD se stejnou konfigurací: BD má byty v nadzemních podlažích včetně 1.NP , průběžné schodiště ze suterénu až do posledního nadzemního podlaží a suterén přes celý půdorys objektu.

Byty modeluji jako jednu vytápěnou zónu, schodiště jako nevytápěný prostor (začínající na rozhraní stropu mezi suterénem a 1.NP a končící v posledním nadzemním podlaží) a suterén jako částečně či zcela nevytápěný suterén na formuláři pro konstrukce se zeminou.

Zajímalo by mě jak nejlépe namodelovat rozhraní v 1.NP mezi schodištěm a suterénem (byty a suterénem).

Otázka:

...jakým způsobem správně zadat data pro výpočet PENB? Myslím si, že v způsobu výpočtu zvolím roletu výpočet podle platných vyhlášek  a norem, ale nejsem si jistý tím jak zadat teploty a intenzity slunečního záření, dále by mě zajímalo jestli je korektní zadat okna nevytápěného suterénu do formuláře pro nevytápěné prostory a konstrukce na styku s exterierem.

Otázka:

Řeším návrh zateplení objektu bytového domu s nevytápěným částečně zapuštěným suterénem. Podlahu nad suterénem zadávám podrobně. Když v návrhu zvýším hodnotu tepelného odporu stěn suterénu nad terénem, protože budou zatepleny a budou mít nová okna, tak se mi změní referenční hodnota Uem i EP,A. Je to tak v pořádku? Pokud odpor nechám stejný, jsou referenční hodnoty stejné...

Tepelný tok zeminou II.

Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

05.06.2009 18.46 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 34050x

Otázka:

V návaznosti na předchozí dotaz "Tepelný tok zeminou I" - ještě jedna poznámka.

Dle TNI 730329 je nutno počítat tepelný tok zeminou detailnějším způsobem dle ČSN EN 13 790. V programu zelená úsporám se vyžaduje výpočet právě dle ČSN EN 13 790, proto by při výpočtu potřeba tepla na vytápění měl být použit tento způsob. Při "běžném" tvaru a velikosti rodinného domu však dává podstatně nepříznivější výsledky. Jak jsem měl možnost se setkat s několika případy, je tento postup často porušován a při prokazování potřeby energie na vytápění je využíván jednodušší způsob pomocí činitele teplotní redukce.

Jedná se tedy pravděpodobně o závažné porušení podmínek programu Zelená úsporám a stejné domy za stejných podmínek pak mohou vycházet velmi odlišně.

Podlaha vysoko nad okolním terénem

Kategorie » téma: Area | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén

05.02.2011 20.53 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 33095x

Otázka:

Zadávám do Energie podlahu, která je značně nad okolním terénem:

Podlaha nad terénem
Podlaha nad terénem

Mohu poprosit o radu, jak toto zadat? Říkal jsem si, že to zadám jako podlahu na terénu s tím, že budu ignorovat vnější zateplení nadzákladové zdí a tím vyrovnám efekt toho, že je podlaha nad terénem. Přibližně by to asi mohlo i odpovídat, ale je nějaký přesnější postup?

< 1 2 3 Stránka 4 5 6 7 8 9 .. 28 >