zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Při výpočtu potřeby tepla obecního úřadu, který je vytápěn jen tři dny v týdnu, jsem zjistila, že zadaný počet hodin, během kterých je přerušeno či redukováno vytápění, významně ovlivňuje výsledek celkového hodnocení energetické náročnosti.

Jak v takovém případě, že je budova využívána jen některé dny v týdnu, zadat hodnoty tak, aby byly vypovídající i pro případné častější využití?

Otázka:

... prosím o kontrolu vstupních a vypočítaných hodnot v programu Energie 2009. Nejedná se samozřejmě o kontrolu ploch apod. U vyhovujícího standardu se chci zeptat na zadávání vnitřních zisků od osvětlení, ve výpočtu jsem zadal klasické žárovky a vyšla Energ. náročnost osvětlení za rok = 18 kWh/m2, při zadání úsporného osvětlení vychází Energ. náročnost osvětlení za rok = 4 kWh/m2, tento rozdíl mám tedy k dispozici abych splnil požadavek na (celkovou) měrnou  spotřebu energie EPa, která je pro RD = 142 kWh/m2. Zadáním klasických žárovek se blížím k hodnotě která vychází v nízkoenergetickém standardu dle TNI 73 0329, kde hodnota  Energ. náročnost osvětlení za rok  = 21 kWh/m2 (vychází z počtu osob).

Otázka:

Chtěla bych se zeptat na výsledky v protokolu. Je vypsaný požadovaný zdroj tepla po zónách, 121kW, 385kW, 363kW a ještě kolem 300kW a pak orientační ztráta pro celou budovu je 115kW. Mám plynové kotle, účinnost 103%.

Nevíte proč by byl ten zdroj měl tak velký? Ta ztráta cca odpovídá jinému výpočtu.

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat, jak postupovat dle nové ČSN 730540-2 (dále jen "ČSN" ) při posuzování pasivních nebytových staveb v programu ENERGIE 2011. Konkrétně se mi jedná o administrativní budovu pro 40 osob (Ac dle TNI 586 m2) . V ČSN je na str. 41 napsáno že se mají použít "přiměřeně" informace z TNI 730330. 

Jedná se mi o to:

- zda použít výpočet dle TNI či dle vyhlášky o ENB 

- jak zadat klimadata, vntiřní zisky, intenzita osvětlení a větrání ... paušalně dle TNI či individuálně - volby výpočtu dle vyhlášky ENB s možností přiblížení se reálnému provozu  požadavkům např. hygieny atd. ?

- pokud by se postupovalo dle TNI (jak uvádí ČSN) tak pak nelze zadat chlazení, příprava TUV a pom. energie individuálně pro zhodnocení primární energie 

- s jakou podlahovou plochou uvažovat (dle TNI a nebo s nějakými redukcemi pdobně jako v PHPP)?

- jaké jsou požadavky na Uem (dle TNI ? alt. jen dle ČSN) 

- jaké možnosti výstupu z Energie (zatřízení a zhodnocení pasivity odbjetu dle ČSN ) je možné při výpočtu dle vyhl. je pak neaktivní zhodnocení en. náročnsoti (pasivity ) dle TNI. Při výpočtu dle TNI je objekt zatřízen mezi rodinné domy. 

 

P.S: Poznamenávám jen že administrativní budova je od obytných (modelovaných v TNI) odlišná zejména ve vnitřních ziscích (od PC, osob) a požadavcích na osvětlení  ... cvičně jsem budovu zadal dle TNI i dle vyhlášky .. výsledky se pak rozchází zejménma v měrné potřebě tepla na vytápění.

Podle TNI: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:     12 kWh/(m2.a)

Podle vyhlášky: Měrná potřeba tepla na vytápění budovy:  3 kWh/(m2.a)

Otázka:

Hodnotím objekt vzdělávacího institutu, který jde na dotaci Úspory energie (19.výzva), v navrhovaném stavu tedy musí být VZT a projektant tam navrhl i chlazení.

Pokud zadám jako průměrnou měsíční návrhovou teplotu v chladícím režimu teplotu dle TNI, tj. 21°C (jak nabízí program pro vzdělávací zařízení), vychází mi spotřeba energie na chlazení 3,953 GJ, referenční hodnota je však několikanásobně menší (0,669 GJ), přitom zdroj chladu v hodnocené budově má ve všech směrech lepší parametry. Ukazatel energetické náročnosti pak samozřejmě vychází v G.

Můžete mi prosím poradit, jak se lze s chlazením dostat aspoň do „C“?

< 1 .. 10 11 12 13 14 Stránka 15 16 17 18 19 20 .. 58 >