zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Mám dotaz k ENERGIE 2010. Jedná se o kartu "Větrání zóny...". Položka účin. zpět. získáv. tepla.

Dle nápovědy F1 jsem pochopil, že pokud mám TČ, měl bych účinnost zpětného získávání tepla nechat rovnu 0? Je to tak? Nebo se zadá učinnost rekuperace 76%?

Popis: V domě je TČ vzduch-voda,využito k vytápění a přípravě TV. Dále nucené větrání s rekuperací o účinnosti 86%.

Otázka:

V hodnocené budově jsou podzemní garáže s nuceným větráním neupraveným vzduchem. I když zadám teplotu nula, počítá to ztrátu větráním. Kdybych formálně zadala rekuperaci, tak to ovlivní třídu pro větrání celé budovy. Dávám tedy zisky a také musím zadat aspoň maličkou konstrukci, jinak to neumí udělat PENB. Máte nějaký tip?

Odsávací ventilátory v bytových jádrech

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

02.07.2015 21.25 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 6 komentářů | Přečteno: 21255x

ZOOM: Zadání odsávacích ventilátorů v bytových jádrech

V dalším detailním návodu se podíváme na možnosti výpočtu dodané energie na nucené odsávání vzduchu z bytových jader. Inspirací byl následující dotaz:


Ze SEI mi vrátili průkaz kvůli neuvedení větrání odtahovými ventilátory v bytových jádrech. Když jsem je žádal o oficiální stanovisko a odvolával jsem se při tom na Vaše sdělení o možnosti zanedbání (http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/odsavaci-ventilator-na-wc/), bylo mi sděleno následující:

Státní energetická inspekce sděluje, že Vámi zaslaný e-mail bereme na vědomí, nicméně musíme konstatovat, že Vámi uváděné závěry pana Doc. Svobody jsou jeho názorem na věc a vyhláška 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov žádné zanedbávání týkající se ventilátorů neumožňuje. Je třeba dodržet § 7a odst. 4 písm. d) zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, kde se píše: „Průkaz… musí být zpracován objektivně, pravdivě a úplně“.

Jaký na to máte názor?

Otázka:

Potřeboval bych zadat zdroj chladu, kterým je kompresorová stanice mimo budovu. Je to podobný případ jako dálkové vytápění, při němž se obvykle zadává 100%-ní účinnost zdroje tepla, takže vychází shodná potřeba tepla na vytápění a dodaná energie na vytápění.

Potřeboval bych analogicky spočítat, že dodaná energie na chlazení je shodná s potřebou chladu. Pokoušel jsem se to zadat různými způsoby, ale nepodařilo se mi to. Jako energonositel pro chlazení jsem zvolil "obecný energonositel" - a pro ten mi pak vychází nulová dodaná energie. A nulová se mi také ukazuje dodaná energie na chlazení.

Společný zásobník teplé vody pro více zón

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

02.04.2015 16.42 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 21244x

Otázka:

Mám zásobník TUV a čerpadlo pro cirkulaci TUV společné pro více zón.

Zadávám do každé zóny celý objem zásobníku a celý příkon čerpadla a nebo se to má poměrově rozdělit mezi jednotlivé zóny ? Například zásobník 300 l rozdělit do 3 zón  podle spotřeby v jedotlivých zónách uvést např. zóna 1: 150 l, zóna 2: 100 l zóna 3: 50 l ?

< 1 .. 32 33 34 35 36 Stránka 37 38 39 40 41 42 .. 58 >