zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Při zpracování PENB se mi stává u objektů, kde jsou potřeba velké objemy výměn vzduchu a je použito nucené větrání s rekuperací, že po tom, co do výpočtu zavedu objemy vzduchu, se rázem dostanu za hranici splnitelnosti "C", i když mám ve výpočtu zavedeno zpětné získávání tepla.

Otázka:

Mám dotaz k zadání energonositelů. Když vyplňuju procento rozdělení energií, tak to musím vyplnit procentuálně stejně, jako je to ve zdrojích tepla. Ale je to tak správně např. v teoretickém případu vytápění 50% tepelným čerpadlem a 50% dřevem? Elektřiny spotřebuju díky topnému faktoru jen cca 1/3 oproti výkonu potřebnému na pokrytí ztrát. Takže pak v podstatě potřebuju třeba 20% elektřiny a 80% dřeva, když to přepočítám na vstupy...

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat čistě v teoretické rovině, zda lze vůbec navrhnout systém přípravy TUV pro menší RD tak, aby ve výsledném hodnocení ENB spadl do kategorie A. 

Vzhledem k parametrům referenční budovy dle TNI 730331:

TUV dle TNI 730331 reference
TUV dle TNI 730331 reference

se mi i při sebelepší účinnost zdroje tepla (99%), či při zadání tepelného čerpadla s vysokým COP, super zaizolované akum. nádrži i krátkých rozvodů, úsporném oběh. čerpadle se nedaří ke kategorii A ani přiblížit (max. kategorie B).

Při použití i předimenzované solární soutavy sice dokážu vyrobit hodně energie, ale tato se v protokolu neodčítá od dodané energie na přípravu TV za rok EP,W (ač se to v poznámce protokolu píše). Ve skutečnosti mi vychází shodná dodaná energie na přípravu TV se soláry i bez nich.

Jak by tedy čistě teoreticky měl vypadat sytém ohřevu TUV v běžném rodinném domě, aby měl ambice na kategorii A en. náročnosti na přípravu TVU? Předem děkuji moc za názor, tip. 

Větrání..

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

23.03.2010 13.59 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19531x

Otázka:

..Učka na cca 2/3Udop nucené větrání s rekuperací.
Ve zprávě od vzduchaře jsou 4 jednotky VZT s rekuperací o celikovém jmenovitém průtoku 11 000m3/h. Po namodelování v energii , zadání otopné přestávky mi však tepelná ztráta větráním příjde hodně vysoká. Zadal jsem vetrací množství = celkový průtok. Z logiky věci mi ale přijde, že jednotky přeci nepojedou pořád takové obrovské množství vzduchu, že to bude proměnlivé. Vzduchař mi nedokázal odpovědět, jak to bude v čase běžet, řekl mi pouze že budou čidla Co2, takže se dá předpokládat, že nepoběží když tam nebudou lidé či  jiné škodliny.
v příloze posílám grafiku z energie.
Dle citu bych to zadal někde na polovinu celkového jmenovitého množství, ale zajímal by mě Váš odborný názor.
On to tvrdě směřuje do kategorie A kvůli dotacím a mě příjde hloupé ho nutit dávat např. tepelné čerpadlo za miliony (nabízí se totiž mnohem levnější varianta připojení na stávající kotelnu), když je mů j výpočet zatížen takovouto nejistotou, kterou mám ohledně větrání.

Otázka:

Mám dotaz k zadávání akumulační nádrže na topnou vodu. V případě, že bude použita akumulační nádrž, která má vnořený zásobník na teplou vodu, je možné uvažovat měrnou tepelnou ztrátu vnořeného zásobníku nulovou?

< 1 .. 40 41 42 43 44 Stránka 45 46 47 48 49 50 .. 59 >