zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Opět kritické téma: zadání osvětlení u nebytových budov při zpracování PENB
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 09 Výstupní data | Normy a vyhlášky
16.08.2013 09.30 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 29081x
Úvodem
Nad vhodným zadáním osvětlení u nebytových budov při zpracování PENB jsme na našich stránkách již několikrát diskutovali, ale protože jde o opravdu závažný problém a protože si s ním řada uživatelů neví rady, zařazuji pro připomenutí po několika měsících toto téma znovu....
Otázka:
Rád bych požádal o konzultaci ke zpracovávanému PENBu pro stavební úpravy bývalé zemědělské stavby (kravína).
V původním zemědělském objektu byla před několika lety vestavěna turistická ubytovna. Nyní se investor rozhodl tuho ubytovnu rozšířit do nevyužívaného půdního prostoru. Na rozšiřovanou část proto zpracovávám PENB v režimu “změna dokončené budovy”. Vzhledem k sezónnímu využití je s SÚ domluveno, že nové konstrukce nemusí splňovat doporučené hodnoty prostupu tepla, protože tato investice by byla nenávratná.
Z výpočtu mi i tak vychází, dle mého názoru, nereálné zatřídění ukazatele ENB pro vytápění do kategorie G. Toto zatřídění je neměnné i při úpravách projektu (prostupy tepla, účinnosti zdroje, distribuční soustavy a pod.)
Z protokolů k výpočtu jsem vyčetl výrazně vyšší podíl vnitřních zisků u referenční budovy a domnívám se, že to by mohl být ten problém. Tento faktor však nedokážu u hodnocené budovy upravit tak, aby se neměnil i u budovy referenční.
Prosím můžete mi poradit, kde by mohla být při zadávání chyba? (úlohu jsem zakládal několikrát a výsledek je vždy stejný). U jiných projektů mi zatřídění ENB pro vytápění vychází “reálné”.
Energie 2013.5 - aktualizace na slovenské předpisy hotova
Kategorie » téma: Energie » Obecně
19.08.2013 17.19 | | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 20969x
V následujících dnech bude na www.kcad.cz umístěna další průběžná aktualizace programu Energie - verze 2013.5. Změny se tentokrát týkají prakticky výhradně výpočtů podle aktuálních slovenských předpisů: normy STN 730540-2 a vyhlášky MDVRR SR č. 364/2012 Z.z.
Vydání aktualizace na slovenské předpisy se oproti optimistickým předpokladům zpozdilo zhruba o 3 týdny vzhledem k nečekaně náročným úpravám programu Energie. Nové vyhlášky o energetické náročnosti budov v ČR a v SR už totiž nejsou tak dobře kompatibilní, jako tomu bylo až do loňského roku. Zcela jinak se započítává energie získaná z přírody (např. u tepelných čerpadel či kolektorů), jinak se zohledňuje produkce elektřiny z FV panelů... Rozdílů je poměrně značné množství.
Program Energie proto výpočet podle slovenské vyhlášky č. 364/2012 Z.z. pokrývá zcela samostatným typem výpočtu odlišným od výpočtu podle vyhlášky české, aby bylo možné zohlednit všechny rozdíly a vygenerovat korektní energetický certifikát ve formátu PDF:
![]() |
Energetický certifikát vygenerovaný programem Energie |
Program současně nabízí nápovědy, doporučené hodnoty, požadavky a vyhodnocení podle vyhlášky č. 364/2012 Z.z. a také podle STN 730540-2 z roku 2012...
STN 730540-2 nově zavedla doporučené hodnocení budov z hlediska průměrného součinitele prostupu tepla a závazné hodnocení z hlediska měrné potřeby tepla na vytápění (a to dokonce ve dvou různých modifikacích). Program Energie 2013.5 umožňuje vyhodnocení všech požadavků STN 730540-2 souvisejících s energetickou hospodárností budov.
Současně s aktualizací na nové slovenské předpisy bylo provedeno i drobné rozšíření možností modelování. Ve verzi 2013.5 lze nově zadat specifickou návrhovou vnitřní teplotu pro stanovení referenční hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla budovy Uem,R podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb. Uživatel může nově zvolit pro výpočet Uem,R vnitřní teplotu odlišnou od vnitřní teploty použité pro výpočet dodané energie na vytápění a tím si případně volitelně zpřísnit požadavky na obálku budovy.
Informace k instalaci programu pro uživatele z ČR:
Pokud si budete chtít rychle zaktualizovat pouze změněné soubory, můžete si z www.kcad.cz stáhnout jen rozdílový archív, který obsahuje aktualizace 2013.3 až 2013.5 a lze ho použít tehdy, když máte nainstalovánu alespoň verzi 2013.2. Archív stačí rozbalit a soubory v něm obsažené nakopírovat do adresáře s programem Energie místo původních stejnojmenných souborů.
Pokud si budete chtít nainstalovat kompletní aktualizaci 2013.5, pak lze postupovat dvěma způsoby:
a) odinstalovat starší verzi (přes Ovládací panely Windows) a nainstalovat verzi 2013.5
b) rovnou nainstalovat verzi 2013.5 do shodného adresáře s verzí starší - instalace byla nově upravena tak, aby se tímto postupem přepsaly již neaktuální soubory novými.
Informace k instalaci programu pro uživatele ze SR:
Pro slovenské uživatele vydáváme kompletně novou verzi Energie 2013.5 SK, která tiskne protokoly o výpočtu ve slovenštině. Doporučujeme instalovat tento program do nového adresáře (tj. odlišného od adresáře s verzí 2011 či starší) standardním postupem s pomocí instalátoru.
Zbyněk Svoboda
Energie 2013.6 s novými funkcemi na přání uživatelů brzy zdarma k dispozici
Kategorie » téma: Energie » Obecně
03.09.2013 19.38 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19748x
V nejbližších dnech bude na www.kcad.cz umístěna letošní šestá bezplatná aktualizace programu Energie 2013. Nové funkce a úpravy v programu byly tentokrát iniciovány našimi zákazníky z řad špičkových českých specialistů na zpracování PENB a odrážejí mimo jiné i jejich zkušenosti z jednání s úředníky.
Na základě impulsu od kolegů z firmy EkoWATT s.r.o. byl program také doplněn o užitečnou možnost volby vlivu uživatele na energetickou náročnost osvětlení:
![]() |
Volba vlivu uživatele na osvětlení |
Ke stávajícím dvěma možnostem, tj.:
a) uživatel o energetické náročnosti osvětlení nerozhoduje (pro hodnocenou budovu se zadává odhadovaná dodaná energie na osvětlení a pro referenční budovu se dodaná energie na osvětlení vypočte na základě zadané doby provozu a činitele obsazenosti);
b) uživatel o energetické náročnosti osvětlení rozhoduje (dodaná energie pro referenční budovu se vypočte jako v předchozím případě a dodaná energie pro hodnocenou budovu se s ní ztotožní);
byla přidána ještě možnost třetí: uživatel rozhoduje a současně lze odhadnout měrnou roční dodanou energii na osvětlení v daném typu budovy. Touto alternativní možností se lze kompletně vyhnout riziku nesmyslných výsledků pro nebytové stavby, o kterém jsme na blogu již několikrát diskutovali (viz např. http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/opet-kriticke-tema-zadani-osvetleni-u-nebytovych-budov/).
Další informace a detaily k nové možnosti modelování energetické náročnosti osvětlení podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb. najdete dále...
Nová možnost výpočtu referenční dodané energie na osvětlení
Ve verzi 2013.6 lze zadat odhadovanou dodanou energii na osvětlení v kWh/(m2.rok) i pro případ, kdy o energetické náročnosti osvětlení rozhoduje uživatel. Program tento zadaný odhad použije nejen pro hodnocenou budovu, ale i pro referenční budovu podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb. Použije přitom všechny předepsané referenční hodnoty (tj. činitel závislosti na denním světle a průměrný měrný příkon osvětlení) a dopočte referenční činitel obsazenosti tak, aby výsledná referenční dodaná energie na osvětlení odpovídala zadanému odhadu.
Tato nová možnost modelování odstraňuje riziko nerealistických výsledků výpočtu dodané energie na osvětlení a na vytápění u referenční budovy pro nebytové stavby v případě, když se zadává odhad dodané energie na osvětlení pro hodnocenou budovu.
Současně s novou možností zůstávají funkční i dosud podporované možnosti zadání vstupních údajů pro výpočet dodané energie na osvětlení.
Úpravy tisku energetického průkazu
V protokolu k energetickému průkazu ve formátu PDF byl upraven tisk tabulky konstrukcí. Nově se konstrukce tisknou rozděleně po jednotlivých zónách a nikoli jen souhrnně pro celou budovu. Dále byl změněn tisk označení zdrojů tepla a chladu. Je-li zadán pro tyto zdroje nějaký specifický název, tiskne se tento název místo dosavadního obecného označení typu zdroje. Pokud název zadán není, proběhne tisk jako dosud. Třetí změna se týká zásobníku teplé vody – nově se tiskne jeho objem v každé zóně jen jedenkrát, nikoli jako dosud u každého zdroje tepla pro přípravu teplé vody.
S výjimkou první tiskové změny byly stejné úpravy provedeny i v protokolu k energetickému průkazu ve formátu DOC.
Další změny
V protokolu o výpočtu se nyní tisknou tepelné zisky ze solárních kolektorů i tehdy, když jsou menší než ztráty v solárním okruhu. Uživatel má tak možnost zjistit, kolik solární energie může teoreticky získat a kolik energie ztrácí.
Ve verzi 2013.6 lze také volitelně aktivovat automatický výpočet počtu osob v budově v souladu s metodickými pokyny programu Nová zelená úsporám 2013 (na formuláři „Zadání hodnot do hlavičky energetického průkazu a štítku“).
Informace k instalaci programu pro uživatele z ČR:
Pokud si budete chtít rychle zaktualizovat pouze změněné soubory, můžete si z www.kcad.cz stáhnout jen rozdílový archív, který obsahuje aktualizace 2013.3 až 2013.6 a lze ho použít tehdy, když máte nainstalovánu alespoň verzi 2013.2. Archív stačí rozbalit a soubory v něm obsažené nakopírovat do adresáře s programem Energie místo původních stejnojmenných souborů.
Pokud si budete chtít nainstalovat kompletní aktualizaci 2013.6, pak lze postupovat dvěma způsoby:
a) odinstalovat starší verzi (přes Ovládací panely Windows) a nainstalovat verzi 2013.6
b) rovnou nainstalovat verzi 2013.6 do shodného adresáře s verzí starší - instalace byla nově upravena tak, aby se tímto postupem přepsaly již neaktuální soubory novými.
Informace pro uživatele ze SR:
Aktualizace 2013.6 se týká pouze výpočtů podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb., takže - pokud zpracováváte výpočty pouze pro SR - není třeba aktualizaci provádět.
Zbyněk Svoboda
Výměna vzduchu v objektech bez nuceného větrání
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 06 Provoz zóny | Normy a vyhlášky
04.09.2013 07.47 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 23123x
Otázka:
Obracím se na Vás s dotazem, zda je možné zadávat u objektu bez nuceného větrání pro program NZU 2013 výměnu vzduchu v objektu tak, jak tomu bylo u předchozího programu Zelená úsporám, kdy postup byl následující:
U stávajícího stavu se v záložce větraní zadalo:
- objemový tok přiváděného vzduchu 70 m3/h
- objemový tok odváděného vzduchu 70 m3/h
- procento času s nuceným větráním 100%
- účinnost zpětného získávání tepla 0%
- intenzita výměny při tlakovém rozdílu *4,5 1/h*
Pro nový stav při zateplení obálky budovy a náhradě výplní otvorů se zadani změnilo pouze pro:
- intenzita výměny při tlakovém rozdílu *2,0 1/h*
Tímto postupem se potom u nového stavu zohlednilo snížení intenzity výměny vzduchu a snížila se tepelná ztráta větráním.
Je možné tento postup tedy použit i nyní v novém programu ZELENA USPORAM 2013?
Jakým způsobem provedu vyhodnocení výsledku provedených opatření?
Kategorie » téma: Zelená úsporám | Energie » Obecně | Energie » 09 Výstupní data
21.09.2009 12.35 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 29007x
Dotaz k programu energie 2009:
nejprve provedu výpočet spotřeby tepla obkjektu před realizací opatření na úspory k dotaci zelená úsporám. Poté dosadím do výpočtu opravené hodnoty součinitelů, popř. rozměrů oken a dalších realizovaných opatření a provedu výpočet znovu. Jakým způsobem provedu vyhodnocení výsledku provedených opatření, manuálně?
< 1 .. 20 21 22 23 24 Stránka 25 26 27 28 29 30 .. 82 >