zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Nové Krycí listy NZÚ

Kategorie » téma: Zelená úsporám | Energie » Obecně

25.03.2020 11.51 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 63753x

Na stránkách kcad.cz jsou k dispozici nové verze vzorů krycích listů pro RD, žádosti A a C, verze 3.4, vydaných SFŽP na začátku března 2020. Stačí je stáhnout, rozbalit ze zipu a nakopírovat do složky, kde je Energie nainstalovaná a potvrdit přepsání původních verzí. Tyto soubory nahrazují dosavadní verze dokumentů 3.3. (které po tomto kroku už v programu nebudou dostupné)

Při vyvolávání krycích listů z programu Energie je pak třeba i nadále volit verzi 3.3. Spustí se ty aktuální verze 3.4.

Nové krycí listy jsou ke stažení zde:  http://kcad.cz/cz/ke-stazeni/energie/

V nepravidelném občasníku budeme připomínat některé závažné problémy, které jsme řešili na tomto blogu v minulosti. Snad to bude užitečné nejen pro naše začínající kolegy...

První retro téma se týká výpočtu referenční dodané energie na osvětlení u nebytových budov, které mně samotnému připomněla diskuse s Ing. Chmelou pod příspěvkem http://blog.kdata.cz/stavebni-fyzika/article/vliv-zmeny-osvetleni-na-vysledky-vypoctu-energeticke-narocnosti-budovy/#1023. Protože ale komentáře pod články na webu řada lidí zásadně nečte, tak je možné, že by její obsah trochu zapadl - a to by byla, myslím, škoda. Hlavní části diskuse proto přetiskuji v tomto samostatném článku.


O problému výpočtu referenční dodané energie na osvětlení se živě diskutovalo během roku 2013, tj. po vydání vyhlášky 78/2013 Sb., kdy se poměrně rychle ukázalo, že při hodnocení občanských a výrobních budov s vyšší požadovanou osvětleností (nad cca 100 lx) vycházejí pro příslušnou referenční budovu naprosto nerealisticky vysoké dodané energie na osvětlení... a následně pak i nerealisticky nízké dodané energie na vytápění. Hodnocená budova následně vycházela skvěle z hlediska osvětlení (třída A-B) a mizerně z hlediska vytápění (třída D-G).

Otázka:

Řešíme velkoplošný skleník, ve střechách je 1 čiré sklo, vnitřní teplota bude 13°C. Přemýšlíme nad zatahovací reflexní folií ve 3/4 výšky - zatahování na noc. Jak je možné toto modelovat? Jak zohlednit zatažení pouze přes noc?

Otázka:

Chtěl jsem se zeptat, v Energii 2014 zadávám RD, u něhož spolu sousedí 2 nevytápěné prostory (zimní zahrada a nevytápěný suterén). Jak zadat tuto konstrukci do Energie?

Zadání sedlové střechy s větracími komínky

Kategorie » téma: Mezera

20.03.2014 19.11 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 18304x

Otázka:

Mám otázku na program Mezera. Jde mi o to, jak postupovat při zadání geometrie vzduchové mezery sedlové střechy při přidání komínků do hřebene střechy:

Sedlová střecha
Sedlová střecha

Lze počítat pouze půl konstrukce od nasávacího otvoru v úrovni fasády po hřeben střechy se započtením poloviny plochy komínků? Případně jak zadat použití komínků ve vrcholu střechy? Lze počítat jako výšku výstupního otvoru vrch komínku?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 318 >