zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Zadání větrací jednotky s aktivní a pasivní rekuperací

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny

08.04.2013 23.18 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18025x

Otázka:

Pokouším se zadat vyšší model kompaktní jednotky Nilan Vp18 Compact (která využívá pasivní i aktivní rekuperaci ). http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=90&Itemid=86

Chtěl jsem poprosit o radu se zadáním v Energii 2013:

- jak v zadání zohlednit příznivý vliv pasivní rekuperace (? zohlednit účinek rekuperace v zadání zpětného zisku tepla v listu větrání a současně jako TČ ve listě zdroje tepla ?)

- při použití zadání (viz. výše ) vzhledem k tomu, že jednotka dohřívá větrací vzduch na max. 20°C (v závislosti na ext. teplotě a int. vlhkosti ) je nutné volit volbu ve zdroji tepla že zóna je vytápěna vzduchotechnikou ?

Otázka:

...výpočet pasivního rodinného domu pro dotaci ZÚ. V objektu je použit částečný lokální větrací systém se ZZT. Ovšem jen v pobytových místnostech. V místnostech ostatních (koupelny, sklady, technické místnosti, …) je užito přirozené větrání. Dle mého názoru je možno použít 2 řešení:

A.    Udělat v objektu 2 zóny.  Všechny osoby ponechat v zóně 1 (větraná se ZZT) a v zóně 2 zadat nulový počet osob. Větrací tok pak ve 2. zóně zadat takový, aby odpovídal výměně vzduchu cca 0,5 1/hod. A nebo – zadat skutečný průtok vzduchu (např. od odtahových ventilátorů) s tím, že bych zvolil vyšší počáteční teplotu, neboť vzduch je nasáván povětšinou ze sousedních pobytových místností.

B.    Udělat v objektu 1 zónu. A jak jste již zmiňoval na Vašem webu, účinnost ZZT ponížit váženým průměrem přes objemy zóny.

Energie 2021: Aktualizace kvůli nové NZÚ

Kategorie » téma: Energie » Obecně

12.10.2021 18.27 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 11 komentářů | Přečteno: 19490x

Protože se v poslední době množí dotazy na to, kdy budou k dispozici nové "krycí listy" pro dotační program Nová zelená úsporám, rozhodli jsme se urychlit uvedení nové Energie 2021.

Není to ale kvůli krycím listům, které se už nadále nebudou v současné podobě používat. Místo nich se budou totiž nahrávat přes nový typ hlášenky přímo do systému ENEX výsledky hodnocení pro původní stav a pro navrhovaný stav budovy.

Data pro systém ENEX budou mít již zavedený formát XML, který nicméně nebude zcela přesně odpovídat dosavadnímu. Bude rozšířen o mnoho dosud nevyžadovaných údajů, např. o skladbách konstrukcí, o referenční primární a dodané energii atd.

V souvislosti s tím jsme museli upravit mírně zadávání obalových konstrukcí a celkem zásadně generátor souboru XML.

Energii 2021 jsme nechtěli uvádět na trh s příliš velkým předstihem před finálním zprovozněním upraveného systému ENEX, protože bez něj by stejně nové soubory XML nebylo kam nahrát. Modifikovaný ENEX je již nicméně dnes (tj. 13. 10. 2021) v provozu, takže po nezbytném vyzkoušení komunikace Energie 2021 - ENEX (zatím jsme testovali jen zkušební verzi ENEXu) začneme program coby upgrade nabízet zákazníkům.

Doplňující informace k novinkám v programu najdete dále v článku...

Otázka:

Při podrobnější kontrole výstupu štítku jsem zjistil, že vypočítaný průměrný součinitel Uem,Nrq odpovídá článku 9.2 ČSN 730540-2 i když se zadá jiná  převažující návrhová vnitřní teplota než 20 st. C např. 19,3 st. C. V mém případě je rozdíl  v obou hodnotách 0,58 x 0,61. V případě více objektů nebo zón používám přesnější výpočet dle čl. 9.4 a to se mi jeví jako vhodnější a vzhledem k použití výpočetní techniky to není ani složitější. Pro výpočet jedné zóny s jednou převažující teplotou +20 st. C bych to ještě chápal jako korektní, ale přesnější výpočet lépe charakterizuje kvalitu obálky budovy. Obdobným způsobem by bylo vhodné řešit i součinitele prostupu tepla, kdy se postupuje převážně podle čl. 5.2.1 a) , vhodnějším řešením při strojních výpočtech je postupovat podle odstavce b).

Lze modelovat ventilační turbíny ve dvouplášťových střechách?

Kategorie » téma: Mezera

27.08.2010 15.23 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 21702x

Otázka:

Jakým způsobem lze v programu Mezera 2010 nasimulovat změnu nevětrané ploché střešní konstrukce na větranou pomocí ventilačních turbín VIV 10/260? Představa je taková, že turbíny budou nasávat vzduch z prostoru tepelné izolace (Orsil 300mm).

Je možné zadat místo přivětrávacích otvorů pouze infiltrační prostup vnitřním pláštěm střechy?

Co znamená při výpočtu chyba: floating point overflow, při kterém se výpočet zastaví?

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 316 >