zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Našim čtenářům:

Pozorní čtenáři našeho blogu již určitě zjistili, že si jeho hlavní autor občas odporuje a po několika měsících sdělí překvapeným uživatelům něco trochu jiného, než tvrdil původně... a ještě to své původní tvrzení ani neopraví. Inu... nevěřte nikomu nad třicet.

Na jeden takový případ nás právě upozornil pozorný kolega a já to tímto napravuji... a samozřejmě se omlouvám, že jsem to neopravil už dávno.

Jedná se o výpočet lineárního činitele prostupu tepla v uložení stěny na základ u nepodsklepené budovy - tedy o zcela standardní a častý případ. Přesto lze v tomto výpočtu udělat zásadní chybu, kterou se mi bohužel povedlo v jednom ze starších příspěvků udělat také.

Pokud je tepelná izolace v podlaze umístěna nad úrovní okolního terénu, žádné problémy s výpočtem nevzniknou. Jinak je tomu ale v případě, kdy je tepelná izolace podlahy pod úrovní okolního terénu, tedy kdy detail založení stěny vypadá např. takto:

Základ stěny
Základ stěny

V takovém případě je nutné postupovat opatrně...

Otázka:

Chtěl bych se zeptat, jestli je ve výpočtu Energie 2023 u tepelné ztráty zeminou uvažováno s teplotou zeminy.

Máme zde příklad, kde se jedná o cca 56 000 m2 průmyslovou halu, vnitřní návrhová teplota je 5 °C, report z Energie ukazuje tohle: Teplota virtuální vrstvy zeminy:    od 5,6 do 10,5 °C

Avšak měrný tok zeminou Ht,g je stejně 3101,5 W/K.

Kde se tento tok bere, jestliže je virtuální teplota zeminy vyšší než vnitřní návrhová teplota, navíc se jedná o velkou plochu, tudíž tepelná ztráta zeminou bude minimální (díky principu tepelného toku do zeminy -> střed haly nevychladne).

Po souhlasu zástupce zpracovatele uveřejňujeme odkaz na dokument, který obsahuje doporučené hodnoty často poptávaných účinností přímotopných systémů vytápění.

Dokument byl sice zpracován ještě v době platnosti vyhlášky 78/2013 Sb., ale přesto máme za to, že může řadě specialistů pomoci.

Nové katalogy ke stažení

Kategorie » téma: Stavební fyzika | Energie » Obecně | Area | Teplo | Simulace | Ztráty | Mezera | Cube3D

31.05.2017 10.41 | Pavel Šála | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 72065x

Vážení zákazníci,

na našich stránkách byly umístěny upravené katalogy materiálů. Jednak v nich bylo opraveno několik starších zápisů, jejichž názvy v některých případech způsobovaly problémy při práci v programech, jednak tam byly aktualizovány materiály Foamglas.

Upravené katalogy jsou součástí aktuálních instalací Energie 2016.6 a ostatních programů SF verze 2017. Pokud máte starší verze programů, nebo jste je instalovali před 26.5. 2017, lze katalogy stáhnout i samostatně (stačí je pak rozbalit a přepsat do složky, kde je příslušný program nainstalován). Lze je stáhnout zde: http://kcad.cz/cz/ke-stazeni/spolecne-soubory/

Omlouváme se za případné komplikace.

Otázka:

1367320096_pozor9992Program ENERGIE používá pro výpočet referenční hodnoty pro dílčí dodané energie pro vytápění, chlazení, apod. redukci hodnot s odkazem na tabulku v příloze 2 vyhl. 78/2013 Sb.

Redukci chápu u ukazatele Uem, který je pro nové budovy redukován 0,8x, kdy vzniká stav s rekonstrukcemi vycházejícími do D. Důvod k redukování dílčích dodaných energií jsem ale v legislativě nenašel.

< Stránka 1 2 3 4 5 6 .. 317 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

05.02.2025 14.56 » Energie 2025.4

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.4

15.01.2025 15.48 » Energie 2025.3

V sekci ke stažení na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.3