zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Energie 2016.4 uvolněna
Kategorie » téma: Zelená úsporám | Energie » Obecně
10.01.2017 11.44 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 55023x
Zde je k dispozici aktualizovaná instalace Energie 2016.4 ke stažení (pro uživatele s již zakoupenou licencí Energie 2016 bezplatně).
Novinky jsou podrobněji popsány v dřívějším příspěvku na blogu. Upozorňujeme, že oproti původnímu oznámení z listopadu 2016 byl program ještě zaktualizován na legislativní změny, které proběhly na začátku roku 2017 (nová slovenská vyhláška o energetické hospodárnosti budov a nové krycí listy NZÚ).
Dále upozorňujeme, že načítání XML souboru do systému Enex na straně MPO zatím plně nefunguje. XML soubor sice lze načíst a data se do příslušných kolonek v Enexu vyplní, ale hlášenka pak v Enexu nejde uložit. Jakmile MPO tyto problémy v Enexu vyřeší, budeme Vás o tom na blogu informovat.
Energie 2016.4 byla přesto uvolněna - hlavně proto, abychom nezdržovali možnost využití ostatních novinek a úprav (např. nových krycích listů NZÚ, aktualizace slovenské vyhlášky atd.).
PENB pro budovu bez vytápění
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 10 Ostatní
11.08.2014 09.53 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 26469x
Otázka:
Podle vyhlášky by se PENB měl vypracovávat na veřejné budovy, které mají větší plochu něž 250 m2 a jediným zdrojem je pouze osvětlení. Když však zadávám tyto hodnoty v programu Energie, je vždy nutné je zadat, aby byl dokončen výpočet, ,,nějaký" typ zdroje na vytápění a přípravu TUV s účinností.
Jak se mají tyto hodnoty pro vypracování PENB zadávat?
Připravované novinky v Energii 2014
Kategorie » téma: Energie » Obecně
20.03.2014 19.40 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 28034x
V současné době dokončujeme program Energie 2014, který přináší řadu novinek od rozšíření možností modelování nevytápěných prostorů po úpravy v tisku protokolů.
Energie 2014 |
Jejich podrobný popis najdete dále...
Energie 2013 LT – BEZPLATNÝ software pro hodnocení energetické náročnosti budov již brzy ke stažení
Kategorie » téma: Energie » Obecně
18.09.2013 20.00 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 31110x
Čerstvě dokončená novinka v naší nabídce - program Energie 2013 LT – umožňuje posoudit energetickou náročnost jednodušších menších budov podle vyhlášky MPO ČR č. 78/2013 Sb., vyhlášky MDVRR SR č. 364/2012 Z.z., TNI 730329, TNI 730330 i podle metodických pokynů pro program Nová zelená úsporám 2013… tedy podle všech platných českých i slovenských předpisů a norem.
Energie 2013 LT |
Nabízí tudíž zcela stejný rozsah funkcí jako program Energie 2013, a to včetně vytvoření plnohodnotného energetického štítku, energetického průkazu a energetického certifikátu. A navíc je ZCELA ZDARMA – bez jakýchkoli poplatků, časových omezení či blokování tisků.
Použití programu je omezeno na jednozónové budovy s obestavěným objemem do 1500 m3 a s energeticky vztažnou plochou do 500 m2. Budova může mít nejvýše jeden zdroj tepla na vytápění, jeden zdroj chladu a jeden zdroj tepla na přípravu teplé vody. Limitován je i počet obalových konstrukcí, a to na nejvýše deset oken, deset neprůsvitných konstrukcí, dvě konstrukce v kontaktu se zeminou a dva nevytápěné prostory.
Další výraznější omezení Energie LT nemá a podporuje tedy všechny typy hodnocení energetické náročnosti budov včetně zahrnutí vlivu solárních kolektorů, fotovoltaických článků, kogeneračních jednotek, tepelných čerpadel, Trombeho stěn atd.
Tento bezplatný software je určen hlavně občasným zpracovatelům posudků a energetických průkazů pro rodinné domy a podobné budovy menšího rozsahu. Bude ho možné získat zdarma po registraci na stránce www.kcad.cz, kam bude umístěn okamžitě po dokončení nutných úprav firemního webu.
Registrovaným uživatelům Energie LT bude samozřejmě k dispozici náš blog coby informační základna. Další technická podpora, na kterou jsou zvyklí uživatelé profesionální verze, bude již ale - s výjimkou placených konzultací - jen velmi limitovaná.
Hlavním impulsem pro zpracování Energie LT pro nás byly dosti neveselé výsledky analýzy přesnosti výpočtů některých nově se objevujících programů. Doufáme, že uvolněním zcela bezplatného programu pro tvorbu PENB poskytneme zpracovatelům posudků, kteří z jakýchkoli důvodů neuvažují o nákupu plné profesionální verze, spolehlivý nástroj pro jejich práci... a studentům odborných škol zcela legální pomůcku do výuky bez starostí se sháněním funkčních cracků posledních verzí.
Za K-CAD s.r.o.
Zbyněk Svoboda
PENB - požadavky na půdní vestavbu
Kategorie » téma:
07.06.2013 10.02 | | Komentáře: 7 komentářů | Přečteno: 15199x
Otázka:
Chtěl jsme požádat o názor jak přistoupit ke stanovení požadavků a nutnosti hodnocení PENB půdní vestavby na stávajícím rodinném domě.
Dostal se mi do rukou projekt půdní vestavby na RD. Jde mi o to zda k půdní vestavbě přistoupit jako k samostatné bytové jednotce a hodnotit ji úplně samostatně jako novostavbu (bez stávajícího domu ) a nebo jedině jako celý objekt (tzn. i se stávající částí RD, se kterou se zatím nic stavebně neplánuje ).
Dle vyhlášky o en. náročnosti plním požadavky na ENB pokud nové konstrukce budou navrženy pod úroveň doporučených hodnot dle ČSN 730540-2. Ale pro případ, že takováto obálka v projektu navržena není (zatím hodnoty mezi min. požadovánými a doporučenými ) musím splnit Uem a k tomu buď limit celkové dodané energie či limit neobnovitelné primární energie. Dotaz zní zda pro stanovení Uem nutno brát celý objekt (včetně stávající části ) a nebo jen půdní vestavbu?
Asi čitelnější (jednoznačnější ) by to bylo pokuď by šlo o rozšíření stávajícího objektu bez vytvoření samostatné byt. jednotky. Zde by se a pro Uem se jistě hodnotil celý objekt.
Do toho, ale vstupuje §6 odst. 3 vyhlášky o ENB - "Přístavba navyšující původní energeticky vztažnou plochu o více než 25% se považuje při stanovení referenčních hodnot ukazatelů energetické náročnosti budovy za novou budovu". Z tohoto by pak vyplývalo, že rozhodně přistavbu (nad 25% plochy ) nutno hodnotit samostatně, aby program správně nastavil referenční hodnoty. Tzn. vícezónové zadání (min. zóna přístavba a zóna stávající objekt ). Podobně by se zadal i případ přistavby kdy by nedošlo k vytvoření samostatné bytové jednotky tzn. minimálně dvouzónové zadání s odlišnými požadavky na každou zónu. Pod 25% plochy možno zadat jednozónově (pokuď bude vytápění a dodávka TUV centrálně pro st. i přistavenou část ) ?
Dále chápu-li to správně (dle §7 odst. 3 en. zákona ) v případě, že úprava je pod 25% plochy obálky či en. vztažné plochy není nutno vystavovat PENB, ale výše uvedené limity plnit nutno je.
Předem děkuji moc za jakýkoliv názor či zkušenost z hodnocení podobných st. úprav, přístaveb a nástaveb.
< 1 .. 7 8 9 10 11 Stránka 12 13 14 15 16 17 .. 316 >