řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Tepelná vazba na okraji podlahy na zemině: vliv okrajové izolace vrs. vliv napojení na stěnu
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén
28.08.2013 09.03 | | Komentáře: 1 komentářů | Přečteno: 19135x
Otázka:
Chtěl jsem se zeptat na rozdíl ve výsledcích při různém zadání tepelné vazby v okraji podlahové desky na zemině v programu Energie 2013. Vyhodnocoval jsem vliv různého řešení kvality řešení (zateplení) okraje podlahové desky na zemině (vliv na průměrný součinitel prostupu tepla Uem a měrnou potřebu tepla na vytápění objektu).
Zkoušel jsem zadání těmito způsoby:
a/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) - různými tl. a hloubkami izolace
b/ vazby pro obálku zahrnuty přibližně přirážkou + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 a měnit různé způsoby okrajové izolace podlahy pomocí známe korekce na vliv přidané izolace ... a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu (katalogové hodnoty )
c/ vazby pro obálku nezahrnuty přirážkou, zadány lineární činitele pro tepelné vazby + desku zadat podrobným výpočtem dle ČSN EN ISO 13370 se zadáním okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka ) a měnil jsem různou kvalitu lin. vazby po obvodě objektu v liště Stěny a střecha - lin. vazby po obvodě objektu
Chtěl jsem se zeptat:
1) Zarazilo mě, že při variantě zadání a/ se neměnilo Uem ve výsledcích, ale pouze měrná potřeba tepla na vytápění ... v ostatních variantách zadání do výpočtu se měnily oba parametry.
2) chtěl jsem se zeptat jestli při zdání - varianta zadání /b korekce na vliv přidané izolace - zadávat přímo lineární vazbu (katalogovou či z programu Area) nebo jen rozdíl hodnot lin. vazby mezi neřešeným (nezatepleným) a konkrétním detailem ... pokuď pak kombinuji s individuálním zadáním lin. vazeb tak vazbu při okraji desky zadávám v liště podlaha a suterén a nebo možno i v liště Stěny a střechy - lin. vazby ? Respektive pokud zadám vliv okrajové izolace podlahy (svislá - tloušťka, s. t. vodivosti, hloubka) v liště podlaha a suterén nutno pak ještě zdávat lin. vazbu po obvodě desky individuelně v liště Stěny a střecha ?
3) Ještě jsem zkoušel variantu zadání - zatrhlá volba paušální přirážky na teplené mosty + umožnit zadání lineárních činitelů pro tepelné vazby ... ale zde detailně zadané vyzby neměly vliv ani na Uem a ni na měrnou potřebu tepla na vytápění ... neměnil se ani teplený tok ... přiznám se že je to poprvé co jsem to zkoušel tuto kombinaci zadání, ale na školení k Energii 2013 zjara myslím zaznělo, že možno kombinovat přirážku s detailními vazbami, ale reálně v protokolu nevidím rozdíl ani v změně tepelného toku mezi variantami ...
Podlaha nad průlezným prostorem
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén
14.05.2011 19.19 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 19207x
Otázka:
Zpracovávám PENB k RD, který má podlahu 1. NP nad terénem - vzduchovou dutinou. Mám 2 problémy, protože v nápovědě je odvolávka na ČSN EN ISO 13370, čl. 10, ale to snad platí pro původní normu, ale v normě z 02/2009 jsem žádný čl. 10 nenalezl.
Jedná se mi o plochu větracích otvorů, kterých je 22 o průměru 10 cm na exponovaný obvod 30,9 m. Z těchto údajů mi vyšla plocha 0,0056 m2/m. Tato plocha by se měla podle mého názoru upravit směrem dolů, protože otvory budou osazeny mřížkami (projekt nespecifikuje). Můj reálný odhad je, že uvedená plocha by se snížila o 50 - 60% vlivem osazení mřížek.
Druhý dotaz je k předpokládané rychlosti větru ve výšce 10 m, kde se nápověda odvolává rovněž na čl. 10, ale bohužel. Objekt je sice v zastavěné obci, ale nejedná se o hustou zástavbu. Uvažoval jsem o 4,0 m/s, ale nemám k tomu žádný podklad. Potřeboval bych poradit jakou hodnotu do výpočtu uvést nebo kde tyto hodnoty naleznu.
Ohřívač vzduchu napojený na CZT
Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny
01.03.2016 20.20 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24390x
Otázka:
Mám dotaz - v objektu šaten mám mechanické větrání s ohřívačem, který je napojen na CZT. Lze toto v Energii 2015 zohlednit? Nenašel jsem, kde zadat energonositel pro větrání.
Kdy a jak vyplnit sloupeček UN,rq,j v tab. a1) "Požadavky na součinitel prostupu tepla" v protokolu k PENB
Kategorie » téma: Energie » Obecně | Energie » 09 Výstupní data | Normy a vyhlášky
04.06.2014 09.32 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 25298x
Otázka:
V tabulce a1) Požadavky na součinitel prostupu tepla na str. 4 protokolu k PENB je sloupeček UN,rq,j:
![]() |
Tabulka a1) v protokolu k PENB |
Přitom jsem ve vyhlášce ani v normě nenašla, co tahle hodnota přesně znamená. Chápu to tak, že pokud je tam index N, jde o hodnotu normou požadovanou pro j-tou zónu, takže bych tam uvedla požadované hodnoty. SEI ovšem požaduje, aby se tam uváděly doporučené hodnoty. Jakým způsobem se má sloupeček vyplnit?
Energetický průkaz - větrání bytů - (přirozené x nucené)
Kategorie » téma: Energie » 01 Zóny | Energie » 06 Provoz zóny
14.08.2009 16.18 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 26307x
Otázka:
Rád bych se zeptal na Váš názor k větrání bytů pro potřeby energetického průkazu. Setkal jsem se s následujícím řešením (v Energii 2009):
Bytová zóna nebyla počítána jako přirozeně větraná, ale jako kombinace nuceného a přirozeného větrání. Nucené větrání byl určitý časový podíl větrání koupelen a wc. Zjednodušeně - v zóně je 10 koupelen, v každé je ventilátor s výkonem 100m3/hod. Tyto místnosti se používají cca 1hod denně tj. za tento časový úsek bude celá bytová zóna větraná 10*100=1000m3/hod. Tento přístup celkově dost zhoršuje měrnou ztrátu větráním..
< 1 .. 10 11 12 13 14 Stránka 15 16 17 18 19 20 .. 280 >