řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Otázka:

Když počítám podlahu na zemině u nevytápěného prostoru, nad nímž je vytápěný prostor - zadám si pomocný výpočet podle F2 a zadám položku suterén o nižší teplotě nebo jen podlaha na zemině? Pokud zadám suterén o nižší teplotě, tak vyplním všechny kolonky i tepelný odpor podlahy (tedy stropu mezi vytápěným prostorem a suterénem)?

Zmátl mě pracovník SFŽP, který mi tvrdí, že pro nevytápěný suterén mám pro výpočet U podlahy na zemině zadat při vyvolání výpočtu pouze podlahu na zemině a ne suterén o nižší teplotě.

Při výpočtu stávajícího a nového stavu mi vychází při systému výpočtu suterén o nižší teplotě U podlahy na zemině výrazně jiné, protože u nového stavu je strop nad suterénem už zateplený. Nevím jak se k tomu postavit, proto prosím o radu.

Otázka:

1) Jak zadat správně při zpracování PENB do rozvodů teplé vody vstupní údaje u novostavby když mám rozvod DN 9,5mm s izolací 13mm dl. 10m,DN 12,7mm s izolací 20mm dl.12m a DN 19,1mm s izolací 40mm dl. 8m.

2) Jak správně postupovat při zádávání těchto údajů u stáv.budov, kde trasování rozvodů není zřejmé a vlastník nesouhlasí s prováděním sond. Lze uplatnit odborný odhad?

Letní tepelná stabilita - pasivní dům.

Kategorie » téma: Stabilita

06.10.2009 12.52 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 24602x

Otázka:

posuzuji na letní tepelnou stabilitu pasivní rodinný dům (dřevostavba). Dá se předpokládat, že se jedná o vysoce odborně navržené řešení s konstrukcemi okolo U=0,1, okna INTERNORM s U= cca 0,7, stínění proti letnímu přehřívání atd. Stavba má zděné vnitřní příčky z cihel z nepálené hlíny tl. 150 mm, dále 50 mm betonu v podlaze a 50 mm hliněnou omítku obvodových stěn. Jsou provedeny velké přesahy střech tak, aby v zimě slunce pronikalo a v létě bylo účinně stíněno.

V programu STABILITA jsem posoudil obývací pokoj.

Velmi mne udivilo, že vzestup denní teploty vyšel 19,4°C! Pokud odstraním veškerá okna, tak vzestup vyjde něco málo pod 5°C a norma je splněna jen o chlup.

Pocitově se mi to nezdá, ale ani po dlouhém hledání jsem neobjevil zásadní chybu.

Prosím Vás o Váš názor, zda je toto vůbec možné. Vždyť se staví mnohem horší stavby a pocitově je v nich dobře (i když je mi jasné, že se to většinou nepočítá).

Otázka:

Hodnotím budovu s prakticky stejným součinitelem prostupu tepla střechy i podlahy nad nevytápěným suterénem (U=0,15). Tepelný tok oběma konstrukcemi mi vychází téměř stejný. Jak je to možné, když je střecha vystavena venkovnímu prostředí a podlaha je nad sklepem?

Pak mě napadá otázka, zda by normové hodnoty součinitelů prostupů tepla pro střechu a podlahu nad nevytápěným suterénem neměly být stejné ?

Zobrazení šipek pro doporučenou variantu v PENB

Kategorie » téma: Energie » 09 Výstupní data

21.05.2013 17.22 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 2 komentářů | Přečteno: 18371x

Otázka:

Mám dotaz ohledně grafické části průkazu ENB generovaného programem Energie 2013.

V části energetická náročnost budovy – celková dodaná energie se kromě šipky s číselným vyjádřením současného stavu objevuje i šipka doporučení. Ta se vygeneruje vždy, když zadám nějaké opatření v tabulce Doporučená technicky a ekonomicky vhodná opatření ke snížení energetické náročnosti budovy, např.:

Zadání doporučené varianty
Zadání doporučené varianty

Vždy je ale u kategorie A i přesto, že navržené opatření resp. výše úspory tomu neodpovídá. Zkusil jsem i zadat opatření, kdy se Předpokládaná dodaná energie rovnala aktuálnímu stavu, tedy úspora nula a nic se nezměnilo. Šipka zmizí jen když tabulku nechám nevyplněnou. Vše viz přiložené screenshoty.

Vyplňuji něco špatně, nebo se automaticky doporučuje kategorie A?

< 1 .. 32 33 34 35 36 Stránka 37 38 39 40 41 42 .. 280 >