řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější

Tip pro uživatele

Dnes jsme dostali od jednoho z našich zákazníků Ing. J. Dubna šikovný tip, jak se zbavit v prokotolu k PENB přebytečných řádků před jeho tiskem.

Doporučujeme na základě jeho myšlenky následující postup...

Zadání rekuperační jednotky

Kategorie » téma: Energie » 06 Provoz zóny | Energie » 07 OZE a primární energie

29.06.2011 16.12 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 9 komentářů | Přečteno: 28402x

Otázka:

Chtěl bych požádat o pomoc při zadání systémů TZB objektu pro PENB. Jedná se nízkoenergetický rodinný dům (měrná potřeba tepla na vytápění budovy dle TNI = 17 kWh/(m2.a)) s jednotkou NILAN VP18  + el. lokálně přímotopy.

Nilan  VP  18  je  větrací  jednotka  s  aktivní  rekuperací  tepla  a  přípravou  teplé  užitkové  vody. Rekuperací tepla odpadního vzduchu je zajištěn ohřev přiváděného vzduchu a ohřev  užitkové  vody.

Popis jednotky viz http://www.nilan.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=35

Tech. parametry viz http://www.nilan.cz/images/soubory/46-nilan-18-technicke-udaje.pdf

Chtěl jsem se zeptat, jak zadat příznivý vliv rekuperovaného tepla do TUV. V liště Větrání  či v liště TUV/UT (kde se TČ zadává)? Bohužel výrobce  účinnost zpětného získávání tepla (jako u běžných rekuperačních jednotek ) neuvádí.

Je zde uvedena jen hodnota výkonu TČ 4,4 a ukazatel výkonu pro přípravu TUV 3,69 (s ohledem na současné ohřátí přívodního vzduchu ) … což by se asi dalo použít při zdání TČ v liště zdroje tepla a zadat TČ dvě s různým poměr mezi a příkonem TČ a pak pro TUV využít to s nižším a v liště větrání nechat účinnost zpětného získávání tepla 0%?

El. přímotopy pak zadat jako další zdroj tepla a „odhadnout“ (rozpočítat ) procentní podíl na celkové potřebě tepelné energie (výkon jednotky cca 2kW rozdělit na TUV +  UT  a na přímotopy nechat zbytek co nepokryje TČ ) .  Orientační tepelná ztráta objektu je 2,9kW.

Otázka:

Dá se prosím Vás vypočítat činitel teplotní redukce?

Jedná se o garáž, která je částečně zahrnuta do domu. Její tři obvodové stěny jsou v kontaktu s venkovním prostředím, jedna stěna a strop přiléhá k obytné části domu. Podlaha garáže je na zemině.

Otázka:

Počítám velkou a celkem složitou budovu (jde o halový objekt se dvěma křídly, s prodejnami a restaurací). Z bilance ztrát energie na vytápění (tabulke E v PENB) vidím, že 38,8 % všech ztrát jsou netěsnosti (!).

Možná za tím je systém větrání, kdy se hlavní prodejny větrají přetlakem, vzduch pak částečně prochází přes sklady a denní místnosti a odsáván je ze záchodů. Jelikož tak vzduch proudí přes hranice zón, zadal jsem výměny vzduchu mezi zónami podle vaší předchozí rady.

Je možné, že jsou ztráty netěsnostmi v nové, relativně těsné budově tak významné?

Energie 2023: Dynamická simulace s hodinovým krokem výpočtu

Kategorie » téma: Energie » Obecně

27.09.2022 10.05 | Zbyněk Svoboda | Komentáře: 8 komentářů | Přečteno: 33167x

Distribuci nového programu Energie 2023 zahájíme sice až začátkem listopadu*, ale novinky v programu můžeme představit už v předstihu.

Základní a skutečně zásadní změnou je samotná transformace celého výpočtu energetické náročnosti budovy z měsíčního výpočetního kroku na hodinový.

Tento přechod byl sice primárně vyvolán zákonnou povinností použít při zpracování PENB od 1. 1. 2023 pro výpočet celkové dodané energie u budov s chlazením, úpravou vlhkosti a/nebo výrobou elektřiny nejvýše hodinový krok (viz vyhláška č. 264/2020 Sb., § 4, bod 1 a § 12), ale rozhodně nejde jen o nějakou byrokracií vynucenou a zbytečnou změnu.

Zatímco dosavadní výpočet s měsíčním krokem fungoval v podstatě jako jednoduchá stacionární tepelná bilance zisků a ztrát, nový dynamický hodinový výpočet už pracuje se skutečně nestacionárním (časově závislým) modelem budovy. Tepelná setrvačnost konstrukcí se v něm už nezohledňuje přibližně, ale přímým řešením diferenciální rovnice vedení tepla. Přesnost výpočtu se tím posouvá na úplně jinou, mnohem vyšší úroveň. A současně se značně rozšiřují i možnosti přesnějšího modelování provozních režimů technických systémů v budově.

Otevřeně je nicméně třeba uvést, že odvrácenou stranou zvýšení přesnosti výpočtu je prodloužení doby jeho trvání. Nárůst počtu potřebných výpočetních operací je v hodinovém modelu enormní (násobky v řádu stovek až tisíců), a to má bohužel nutně dopady na rychlost výpočtu.

Podrobnější popis všech novinek najdete dále v článku...


* Aktualizace 29.9.2022: Původně uvedený začátek října byl bohužel chybnou informací, omlouváme se. Dnes nám bylo potvrzeno, že oficiální smluvní hodinové profily užívání budou k dispozici až na konci října.

< 3 4 5 6 7 Stránka 8 9 10 11 12 13 .. 278 >

Související weby:

www.kdata.cz - CAD software

www.kcad.cz - Stavební fyzika

www.datasystem.cz - Primární data

Stavební fyzika » Aktuality

29.10.2024 10.25 » Energie 2025.2 připravena

 Na kcad.cz je umístěna aktualizace Energie 2025.2

06.08.2024 14.55 » Energie 2025 a Basic

Energie 2025 je uvolněna k prodeji na www.kcad.cz, včetně volitelné varianty Energie Basic.