zobrazit: všechny | placené | neplacené řadit podle: nejnovější | nejčtenější | nejkomentovanější
Vliv způsobu zadání lineární tepelné vazby stěna-základ na potřebu tepla na vytápění
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén
05.06.2014 23.56 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 17603x
Otázka:
Mohu se zeptat, proč je v zadání programu Energie rozdíl mezi vložením lineárního činitele prostupu tepla v kartě "podlaha" oproti tomu, když stejnou hodnotu o stejné délce vložím na kartu, kde se zadávají ostatní lineární činitele (stěna a střecha - liniové tepelné vazby).
V případě, kdy zadám lin. čin. o hodnotě 0,19 W/mK na kartu podlahy, dostanu celkovou potřebu tepla 17 kWh/m2.a, když zadám ten stejný parametr zvlášť do karty liniové tepelné vazby (říkal jsem si že to bude přehlednější mít vypsané všechny činitele pod sebou) dostanu potřebu tepla 19 kWh/m2.a.
Jak zadat podlahu vytápěné místnosti suterénu?
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén | Energie » 04 Konstrukce - nevytápěný prostor
22.10.2009 10.29 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 22621x
Otázka:
- stávající stav: 3 podlažní RD, dvě nadzemní podlaží vytápěna, v suterénu o celkové podlahové ploše 43,30m2 je vytápěna pouze 1 místnost plochy 9,40m2. Tyto údaje zadávám na fornulář "popis konstrukcí ve styku se zeminou - částečně či zcela nevytápěný suterén - podrobný výpočet."
- po úpravě: zatepluji stropní konstrukci mezi přízemím a nevytápěnou částí suterénu, tedy plochu 43,30 - 9,40 = 33,90 m2. Do uvedeného formuláře uvedu tedy nové hodnoty tepelného odporu stropní konstrukce a dále upravím podlahovou plochu na 33,90m2 - tedy plochu skutečně zateplovanou.
..kam zadat podlahu pod vytápěnou místností v suterénu 9,40m2?
Lineární činitel prostupu tepla styku stěna-podlaha a jeho zadání do Energie
Kategorie » téma: Energie » 02 Konstrukce na styku s vnějším vzduchem | Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén | Energie » 10 Ostatní
13.02.2024 20.47 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 8169x
Otázka:
Podle příspěvku z jara 2018 se podle platné EN ISO 10211-1 již při výpočtu lineárního činitele prostupu tepla u základu nenahrazuje základ a tepelná izolace zeminou, ale ponechávají se původní materiály.
Výsledný lineární činitel spočítaný podle metodiky z revidované normy tedy nezohledňuje přídavnou izolaci u základu.
Jak s tímto pracovat ve vazbě na zadávání lineárního činitele do Energie?
Nevytápěný prostor garáže v 1.NP nad sklepem.
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén | Energie » 04 Konstrukce - nevytápěný prostor
05.01.2010 13.33 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 21152x
chtěl bych se zeptat na korektnost zadání nevytápěného prostoru garáže. Jedná se o RD s garáží v 1.NP s podlahou nad terénem, pod garáží je sklep. Zadávám ji jako nevytápěný prostor, pokud uvažuji:
1- že je ve sklepě pod garáží stejná teplota vzduchu jako v garáži, tak na kartě konstrukce na styku s exterierem a zeminou si pomocí F2 a volby podlaha na terénu nebo suterén a dále suterén o stejné teplotě určím U s vlivem zeminy pro podlahu suterénu pod garáží a stěn pod ůrovní terénu, za plochu pro výpočet s tímto U poté beru plochu podlahy suterénu pod garáží a stěn pod úrovní terénu? Ano, přesně tak. Na kartu kce na styku s exterierem a zeminou dále doplním stěny suterénu garáže nad úrovní terénu a stěny garáže, U podlahy garáže a její plochu do výpočtu nikde nezadávám pokud uvažuji, suterén o stejné teplotě jako prostor nad ním? Ano. Za objem nevytápěného prostoru dosazovaný v obecných údajích o nevytápěném prostoru beru jenom objem vzduchu v garáži bez vzduchu v suterénu garáže nebo i s tímto vzduchem? Na straně bezpečnosti je vzít celý objem včetně suterénu. Pokud je ale suterén větrán jen málo, pak by zas realitě lépe odpovídalo uvažovat objem jen garáže. Možná ale zjistíte, že tento parametr není ve výpočtu zrovna důležitý. Doporučuji vyzkoušet.
2- uvažuji, že ve sklepě pod garáží je teplota nižší něž v garáži: na kartě konstrukce na styku s exterierem a zeminou si pomocí F2 a volby podlaha na terénu nebo suterén a dále suterén o nižší teplotě určím U s vlivem zeminy. Jakou plochu poté zadávám pro takto vypočtené U ? Je to pouze plocha podlahy garáže? Ano. Plochy stěn suterénu garáže poté už nikde nezadávám? Přesně tak, jejich vliv je schován v U pro podlahu nad suterénem. Za objem nevytápěného prostoru poté beru jen objem vzduchu v garáži. Ano.
Otázka:
Pokud v určitých případech potřebuji suterén pod obytnou částí modelovat jako nevytápěný prostor, tak použiji postup 2 s tím, že pro U stanovené s vlivem zeminy použiji k výpočtu plochu podlahy 1.NP na styku se suterénem a zadám ji pouze na kartě konstrukce na styku s exterierem a zeminou v nevytápěném prostoru suterénu? Na kartě o obecných údajích o nevytápěném prostoru zadávám objem vzduchu v suterénu a intenzity výměny? Nejedná se pak o chybu, když tyto údaje zadávám vlastně i při výpočtu U podlahy s vlivem zeminy?
Celoplošně podsklepený RD ve svahu - částečně vytápěný suterén.
Kategorie » téma: Energie » 03 Konstrukce - podlaha a suterén | Energie » 04 Konstrukce - nevytápěný prostor | Energie » 10 Ostatní
31.08.2009 09.10 | | Komentáře: 0 komentářů | Přečteno: 28566x
Otázka:
Řadový domek (přízemí, podkroví), výškově i směrově uskočený oproti ostatním. Celoplošně podsklepen (prádelna, dílna, garáž). Suterén zahlouben pod terén tak, že na jedné straně je pod terénem a na druhé nad terénem.
Prosím o posouzení korektnosti logiky výpočtu:
Suterén počítám na záložce Podlaha a suterén jako " částečně či zcela nevytápěný sutrerén". Tepelné odpory stropu suterénu a podlahy suterénu určím klasicky.
Tepelný odpor suterénní zdi určím váženým průměrem dle ploch a dílčích tepelných odporů všech konstrukcí (zdiva suterénu k sousednímu bytu, zdiva suterénu k sousednímu suterénu, zdiva suterénu k zemině, zdiva suterénu k venkovnímu prostředí, oken a dveří).
Výšku podlahy 1NP nad terénem a podlahy suterénu pod úrovní terénu určím zase váženým průměrem výšky terénu ve štítech.
Až sem to vypadá až podezřele jednoduché.
Při výpočtu na záložce Nevytápěné prostory však narazím na problém souseda(ů). Je správné zadat společné zdi řadových domů jako neprůsvitné konstrukce na styku s interiérem (pomíjím, že část dělící zdi bytu sousedí i se suterénem souseda)? Jaký bude objem vzduchu - celý objem sousedních domů?